Zeugma Mozaiklerine Yüksek Topuk Darbesi

mozaikleri-ustune-basarak-tanittiAsırlar öncesinden bugüne kalan 3 yeni mozaik Zeugma Antik Kenti’ndeki kazılarda gün yüzüne çıktı. Mozaikler, kazı başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay tarafından tanıtıldı. Tanıtımın mozaiklerin üstüne basılarak yapılması ise şok etkisi yaptı.

 

Tarihi mozaiklerin üzerinde yüksek topuklarla siyasi poz veren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin büyük tepki gördü.

 

Sosyal medyada tanıtılan Mozaiklerden çok tarihe bakış açımızın yansıması oldu.  Sonunda çingene kızın kardeşi mozaikler Antepli Kızın yüksek ökçelerinin altında kaldı.

 

Tanıtım programında “kültürel zenginlik en güzel hazinedir “diyen Fatma Şahin kültürel mirasın üzerine basarak kültürel mirasın ne kadar anlaşıldığını dünyaya gösterdi yorumlarına sebep oldu.

 

 

Asırlar öncesinden bugüne kalan 3 yeni mozaik Zeugma Antik Kenti’ndeki kazılarda gün yüzüne çıktı. Zeugma Antik Kenti, Roma İmparatorluğu’nun doğu sınırlarındaki en önemli merkezlerinden biri. Bölgede kazılar 2005 yılında başlamıştı. Kazı çalışmalarına ayrılan yıllık bütçe her sene değişti. 9 yılda yaklaşık 7 milyon lira harcandı. Ve aynı zaman içinde antik kentte önemli bulgular elde edildi. En tazesi “Mousalar Evi”ndeki (Mousa ya da müz: Yunan mitolojisine göre ilham perileri) kazı çalışmalarında bulunanlar.

 

2007’de bulunan “Mousalar Evi”nde kazılara verilen ara 2012 yılında son buldu. Ve sonunda 3 eşsiz mozaiğe ulaşıldı.

 

 

b1ebbc7ieaibyii

ÜZERİNE BASARAK TANITTILAR

 

Zeugma Antik Kenti kazılarında çıkarılan mozaikler, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de katıldığı toplantı ile kazı başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay tarafından tanıtıldı. Ancak, tanıtım sırasında dikkat çekici bir ayrıntı vardı. Tarihi mozaikler tanıtılırken üstlerine basılması tartışmalara ne sebepten oldu.

 

 

BÜYÜK TEPKİ TOPLADI

 

Fatma Şahin’in tanıtım sırasında tarihi mozaiklerin üstüne basarak poz vermesi ise sosyal medyada devasa tepki topladı.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *