Yollara Dikkat Kurban Olmayın

Tkaza1_400.jpgürkiye şžoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TşžOF) BaşŸkanı Fevzi Apaydın, vatandaşŸları bayramlardaki trafik kazalarına karşŸı uyararak, ”Son 5 yılda, 28 günlük Kurban Bayramı tatillerindeki trafik kazalarında, 352 kişŸi öldü, 10 bin 483 kişŸi yaralandı” dedi.Apaydın, 9 günlük Kurban Bayramı tatili nedeniyle yaptığŸı yazılı açıklamada, bayram tatillerinde yaşŸanan trafik kazalarına dikkati çekti.

 

 

 

 

 

VatandaşŸların bayram nedeniyle trafiğŸe çıkarken toplu taşŸım araçlarını tercih etmelerini isteyen Apaydın, özel araçlarıyla yola çıkan sürücülerin ise yorgun olmamaları ve alkol almamaları uyarısında bulundu.Trafikte, ”Kırmızı aylara, saatlere ve noktalara” dikkat edilmesi gerektiğŸini kaydeden Apaydın, Türkiye’de en çok Kasım, Aralık ve Ocak aylarında trafik kazası yaşŸandığŸını bildirdi. Apaydın, trafik kazalarının yüzde 51,3’ünün de 14.00-20.00 saatleri arasında yaşŸandığŸına işŸaret etti.

 

 

 

 

 

Her yıl 10 bin kişŸinin ölümüne ve 10 milyar dolarlık ekonomik kayba neden olan trafik kazalarının, havaların soğŸumasıyla birlikte arttığŸına dikkati çeken Fevzi Apaydın, son 5 yıldır kışŸ aylarına denk gelen dini bayramlardaki 623 ölümlü ve 10 bin 955 yaralamalı trafik kazalarında, 836 kişŸinin hayatını kaybettiğŸini, 23 bin 953 kişŸinin de yaralandığŸını belirtti.

TşžOF BaşŸkanı Apaydın, son 5 yıl içerisindeki 28 günlük Kurban Bayramı tatillerinde meydana gelen trafik kazalarında ise 352 kişŸinin öldüğŸünü, 10 bin 483 kişŸinin de yaralandığŸını ifade etti.Türkiye’de 500 kırmızı noktalı yer bulunduğŸunu, bunların 289’unun acil çözüm beklediğŸini vurgulayan Fevzi Apaydın, ”Kırmızı noktalı” olarak tanımlanan ve trafikte dikkat edilmesi gereken yerleri de şŸöyle sıraladı:

”YatağŸan KavşŸağŸı, Yalova-Gölcük yolunun Kılıç ayrımı, Yalova-Çiftlikköy Merkez KavşŸağŸı, İzmir-Manisa yolunun Tugay KavşŸağŸı, Bilecik-YenişŸehir KavşŸağŸı, Bilecik-Bozüyük yolunun 11,14,15 ve 24. kilometreleri, UşŸak-Çiril-Dinar KavşŸağŸı, Afyon-Antalya yolunun Kızılören KavşŸağŸı, İzmir Ambarlı KavşŸağŸı, Altınova-Dikili yolunun 3. kilometresi, Bandırma-Karacabey yolunun 33. ve 35. kilometresi, Yakakent-Samsun yolunun 2. kilometresi, ö‡orum-Ankara yolunun 15. kilometresi, ö‡orum-Samsun yolunun Mecitözü KavşŸağŸı, Pamukova-Bilecik yolunun 26-28. kilometreleri ile 30, 37 ve 38. kilometreleri, Giresun-Trabzon yolunun Dereli KavşŸağŸı, Sakarya-Karasu KavşŸağŸı, İzmit Otogar KavşŸağŸı, Söke-KuşŸadası arası, Dalaman-Bodrum arası, EskişŸehir-Sivrihisar, Konya-Kulu, Afyon-Dinar, Ordu-Bolaman, Erzurum-AşŸkale, Bayburt-Kop DağŸı-Bayburt Vauk DağŸı, GümüşŸhane-Zigana DağŸı, GümüşŸhane-Kürtün yolu, Sivas-KızıldağŸ ve Antalya-Alanya arası.”

 

 

 

 

Tagged with:

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *