Yesemek Taşların Sihirli Dünyası

Gaziantep’in ve Ülkemizin en önemi tarihi ve turistlik yerlerinden biri olan İslahiye’ye bağlı Yesemek Açık hava müzesi İslahiye’nin 22 km. güneydoğusunda Gaziantep’e 113 km. uzaklığında bir kara yolu ağı vardır.  Manevi ve maddi zengin taşŸ ocağı madenine sahip olduğŸundan İslahiye’nin ‘ CAN DAMARI’ özelliğine sahiptir.

Tarihte bilinen ilk açık hava heykel atölyesi burada Yesemek İslahiye de kurulmuştur. Yesemek Açık Hava Müzesi yapılan araşŸtırmalara göre, Hitit İmparatorluğu zamanında 1375 – 1335 yılları arasında açılmışŸve burada Hititliler çalışŸmaya başlamışŸ ve burada yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Bunu da yapılan araşŸtırmalarda öğŸreniyoruz… Atelye’nin İslahiye’de kurulmasının nedeni ise bu Bölgede arazi’nin menekşemsi gri rengi veren Dolarit diye adlandırdığımız çok kaliteli bir bozolt olmasından kaynaklanmaktadır. Yesemek’in bir özelliğŸide çok eski zamanlara dayanması ve coğŸrafi olara Anadolu€™yu Mısır ı birbirine bağŸlamasıdır.Böyle bir özelliğŸe sahip olduğŸundan heykellerde Mısır uygarlığŸı’nın etkisi göze çarpmaktadır.Ayrıca eski tarihi olmasından dolayı bir çok savaşŸ sahnesine ev sahipliğŸi yapmışŸtır. Daha sonra bu Bölgede ASURLULAR yaşŸamışŸ TaşŸ ocağŸı ve heykel atölyesini kurmuşŸlardır. Ve yerli halk buraya yerleşŸmişŸtir.

Yesemek günümüzde tarihi büyük bir ölçüde OPET petrolü desteğŸi ile tekrar canlanan en önemli müzelerimizdendir. Bununla birlikte Yesemek ö–rnek Köy kapsamını almışŸtır. Burada ki amaç sadece yesemeğŸi canlandırmak değŸil uzak köylerin yakına gelmesi. tarihi, maddi, manevi, kültürel potansiyel in yükselmesi, çevre bilincinin ve toplumsal gelişŸmeler gibi önemli unsurlarında gelişŸmesi amaçlanmışŸtır.

Opet petrolü yesemeğŸin canlanması için, heykelleri kaldırmışŸ, ziyaretçilerin rahat gezmesi için alanda teraslar oluşŸturmuşŸtur.Ayrıca yeşŸillendirme çaılışŸması ve şŸelale manzara gibi unsurları ön planda tutmuşŸtur.

1958 – 1961 yılları arasında Profesör Dr. Alem ve Arkelog ilhan Tem Yesemek€™te 300 adet heykel ve isfenks dağŸ tanrıları ve gün ışŸığŸına çıkmayan eserleri ortaya çıkardılar. Ortaya çıkarılan heykeller incelendiğŸinde üç işŸçilik evresi gözlenmektedir.Birinci evredeki taslaklar, kabaca biçimlendirilmişŸ, ikinci evredeki taslaklar yer yer perdahlanma ve büyük bir özenle işŸlemmişŸ, Üçüncü evredeki ise heykel taslağŸındaki detaylar ayrılmakta ve perdahlaması yapılmaktadır. Bu yüzden Yesemek AÇiK HAVA Müzesi tarihi ve maddi olarak her yıl binlerce turist çektiğŸinden gelir açısı ve vergi de İslahiye€™nin can damarı sayılmaktadır.

 

 

Tagged with:

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. bilal can 21 Eylül 2007 at 13:50

    selam yazı bir yeri tanıtmak için çok güzel

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *