Yeni Bir Keşif “Üç Kuyular” Antik Kenti

Yeni Bir Keşif “Üç Kuyular” Antik Kenti

Anadolu kadim medeniyetler mezarlığıdır. İnsanlığın en eski hatıraları bu topraklarda saklıdır. Üzerindeki tozu toprağı hafif araladığınızda tarihin birbirinden değerlerli hazinelerine ulaşabiliyorsunuz. Gizli bir hazinenin üzerindeki tozları aralıyoruz. Ve sizi bugün yeni bir keşfin adresi “Üç Kuyular/İkizce” antik kentine götürüyoruz.

Aldığımız duyum üzerine yola düştük. İçimizde yeni bir şeyler bulmanın umudu ve heyecanı vardı. Rotamız Adıyaman’ın Besni ilçesine bağlı Suvarlı kasabası oldu. Suvarlı, süvarili anlamına geliyormuş. Geçmişte süvariler kaldığı için bu anlama geliyormuş.
Kasabaya vardığımızda bize yol gösterecek insanlar bulduk. Bizleri üç kuyular olarak adlandırılan bölgeye götürdüler.
Küçük bir vadiye indik. Bir yan düzlük diğer yanımız yüksek ve kayalıklı tepelerden oluşuyordu. Tepelerde peribacalarını andıran kayalar dikkatimizi çekti.

ÜÇ KUYU

KUYU

KUYU

20150617_162223Üç kuyular olarak adlandırılan bölgede büyük bir çınar gölgesinde tarihe ve yeni bir keşfe geldiğimizi anladık. Büyüklerin anlattıklarına göre asırlık çınar ağcı yanmış onun köklerinden yeni sürgünler çıkmış. Bu sürgünler nerede ise bir asırlık ağaç olmuş. Çınarın hemen altında bulunan bölgeye ismini veren ve hala çalışır durumdaki kuyu ile karşılaşıyoruz. kuyunun etrafında el işçiliği ile taşlar oyularak yapılmış taş su kapları var. Çobanlar kuyulardan çektikleri suları buralara boşaltarak hayvanlarını suluyorlar. Bölgede üç kuyunun olduğu zamanla ikisinin kaybolduğunu ancak birinin hala çalışır durumda olduğunu görüyoruz.
Çınar ağacı ve su kuyusu bize burada bir medeniyetin varlığının ip uçlarını veriyor.

Bölgede Hititler, Asurlular, Frigler, Persler, Makedonlar, Kommagene Krallığı, Roma imparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Eyyubiler, Osmanlılar hüküm sürmüşler. Yapılacak kazılarda Üç kuyular antik kentinin hangi medeniyete ait olduğunu keşfini merakla bekliyoruz.

DÜNYA GÜZELİ MOAİKLER
20150617_165145 uckuyularmozaik4 20150617_163854Çınarın hemen yanı başında taş yığınlarının içerisinde kazılmış çukurlar görüyoruz. Çukurların hemen yanı başında mozaik parçaları görüyoruz. Defineciler burada kazı yapmışlar ve muhtemelen bir evin tabanında mozaiklere rastlamışlar. Mozaiklerin altında define bulmak içinde mozaikleri parçalamışlar. Çukurun kenarındaki toprakları elimizle araladığımızda mozaiklerin devamını görüyoruz. Tozunu kaldırdığımızda birbirinden renkli mozaikler güneşin ışıkları ile binlerce yıl ötesinden bizlere gülümsüyor.
Hemen ilerde bir başka çukurun kazıldığını görüyoruz. Onun üzerini temizlediğimizde mozaik desenlerini görüyoruz. Muhtemelen 20-30 metre karelik bir alanda yayılı mozaikler. Binanın temelinde yer döşemesi olarak yapılmış. Parçalarını gördüğümüz mozaiklerin bütününün iyi bir kompozisyon oluşturacağını düşünüyoruz.
Düzlüğe bakan yamaçta taş yığıntılarının oluşturduğu ev kalıntılarını andıran çok sayıda kalıntı bulunuyor. Muhtemelen bunlar bir şehrin kalıntıları. Ve muhtemelen bu evlerin tabanlarında mozaikler var. Ve muhtemelen bu şehrin çarşıları sarayları bulunuyor. Burada büyük bir medeniyetin kurulu olduğu muhtemel görünüyor.
Kanaatimiz odur ki talan edilmeden yapılacak kazılarda yeni bir Zeugma mozaikleri gibi değerli mozaikler bulunabilir.

 

LAHİTLER VE KROKİ
20150617_170754 20150617_170800 20150617_171643Mozaiklerin bulmanın heyecanı parçalanmış olmalarının hüznü arasında bir süre durakladıktan sonra bölgeyi keşfetmek için bizlere yol gösteren Seydi Başkan yolunu takip ediyoruz. Yolumuzun uzunluğunu göz önüne alarak çobanların kullandığı dışı kumaş kaplı bidonları kuyudan ödünç alıp yola koyuluyoruz.
Gideceğimiz rotanın adını rehberimizin ismine izafeten Seydi Başkan rotası olarak koyuyoruz. Rotamız fıstık bahçelerinin arasından başlıyor. Bölge maki ile kaplı. Birbirinden farklı endemik bitkiler yolumuzun üzerinde bize eşlik ediyor. Yol üzerinde zehirli yılanların olabileceği uyarısını dikkate alıyoruz.
Rotamızın başında ilk karşılaştığımız bir kayanın üzerinde işlenmiş kroki oluyor. Sanki bölgenin haritası buraya işlenmiş. Hemen onun yanında bir fıstık bahçesinin içerisinde üzeri açılmış içerisi su tutması için sıvanmış lahit dikkatimizi çekiyor. Tepelerde içerisi oyulmuş muhtemel gözetleme kulesini andıran kayaların bakışları arasında kendimizi huzursuz hissediyoruz.
Bir vadiyi takip ederek tepeye ulaşıyoruz. Tepenin Üç kuyulara bakan yanı maki örtüsüne sahipken diğer yanı büyük ağaçlardan meydana gelmiş ormandan oluşuyor.

KAYA MEZARLARI
20150617_181026

Üçkuyular

Kaya Mezarları

kayamezari2Zirveye çıktığımızda vadinin güzelliği bizi büyülüyor. Zirve’de yine kaça olarak yapılan kazılarda çıkartılmış üç adet kaya mezarı görüyoruz. Bir tanesinin içerisini görüntülemeyi başarıyoruz. Görüntüleyebildiğimiz kaya mezarının içerisinde altı mezar bulunuyor. Büyük ihtimal bir aile mezarlığı burası.
Bölgeye hakim diğer tepelerde de kaçak olarak ortaya çıkartılmış kaya mezarlarının ve lahitlerin olduğunu öğreniyoruz. Büyük ihtimal yapılacak kazılarda daha çok kaya mezarları çıkabilir.

ZİRVEDE TAPINAK

20150617_183718

Hasan Mahir

Üç Kuyular-Tapınak

Zirveye çıktığımızda vadiye en hakim tepede bir tapınak olduğunu düşündüğümüz yapıya rastlıyoruz. Yapının temelleri aylarca kazılmış. Temel kesme sütun taşları ortaya çıkartılmış. Tapınağın konumunun güneş batımında güneşle tam yüz yüze geliyor olması da dikkatimizi çekiyor.
Yapılacak kazılarda buradaki medeniyetin inanç yapısı hakkında da bilgilere ulaşılabilir. Bu bakımdan inanç turizmine yeni bir halka eklenebilir.

MAĞRALAR
uckuyularmagaraZirveden vadiye doğru inmeye başladığımızda güneş başını öne iyice eğmiş akşam yaklaşmıştı. Görmemiz gereken son yer mağaralar kadı. Birisini göremesek de Kül Mağarası’nı görebildik. Mağaranın içi toprak dolu burada da kazılar yapılmış. İçerde ağır bir koku var. Burada kazı yapan bir gurup zehirlenmiş. Halk buranın ölülerin yakıldığı ve küllerinin buraya atıldığını düşündükleri için buraya kül mağarası demişler.
Bölgede çok sayıda mağara bulunuyormuş.

YENİ BİR ANTİK KENT KURTARILMAYI BEKLİYOR

20150617_162837Üç Kuyularda yaptığımız incelemeler ve gözlemlerimiz bizi burada büyük bir medeniyetin yaşadığı kanaati oluşturdu.
Burada ilk yapılacak işlem bölgenin koruma altına alınması ve sonrası kazılarla bu antik kentin yer yüzüne çıkartılması olmalıdır.
Çıkartılacak eserlerin burada sergilenmesi, mozaiklerin yerinden sökülüp götürülmemesi en büyük arzumuz.
Yapılacak çalışmalarla Türkiye’nin yeni bir turizm merkezine kavuşacağını düşünüyoruz.
Vurulacak ilk kazma ile mozaiklerin güneşle buluşacağı ve bir gün atlarla izlenecek rotada bölge halkı için yeni bir ümidin doğacağını sabırsızlıkla bekliyoruz.

BÖLGEDE YAŞAYAN MEDENİYETLER
M.Ö. 40000- M.Ö. 7000 Paleolitik
M.Ö. 7000 – M.Ö. 5000 Neolitik
M.Ö. 5000 – M.Ö. 3000 Kalkolitik
M.Ö. 3000 – M.Ö. 1200 Hititler
M.Ö. 1200 – M.Ö. 750 Asurlular
M.Ö. 750 – M.Ö. 600 Frigler
M.Ö. 600-M.Ö. 334 Persler
M.Ö. 334-M.Ö. 69 Makedonlar
M.Ö. 69-M.S. 72 Kommagene Krallığı
72-395 Roma imparatorluğu
395-670 Doğu Roma (Bizans)
670-758 Emeviler
758 – 926 Abbasiler
926- 958 Hamdaniler
958 –1114 Bizanslılar
1114 –1204 Eyyubiler
1204 –1298 Anadolu Selçuklular
1298 –1516 Memluklular
1516 –1923 Osmanlı imparatorluğu

HASAN MAHİR

www.hasanmahir.com

Düşüncelerinizi, Haber Lingimizi ve  Fotoğrafları Sosyal Medyada paylaşabilirisiniz

‪#‎Üçkuyular

ÜÇ KUYULAR ANTİK KENTİNİN KEŞFİ HİKAYESİNİ İZLE

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *