Yemeğinde Müzesi Var Hanım

mutfakmuzeGaziantep’teki Tarihi Göğüş Konağı, yapılan restorasyonların ardından Emine Göğüş Mutfak Müzesi oldu. Yemek yemeyi sevenler, yemeği sanat olarak görenler doğunun yemek zevkini bilenler haberiniz olsun. Arık dünyanın sayılı mutfaklarından Gaziantep mutfağının birde müzesi oldu.

Gaziantep Kalesi’nin güneyinde ve tarihi dokunun içerisinde yer alan Göğüş Konağı, 2007 yılında restore edildi. Geçen sene yılsonunda restorasyonu tamamlanan tarihi konağın, teşhir ve tanzim işi şubat ayında ihale edildi. Yapılan çalışmaların ardından konak, mutfak müzesi haline getirildi. Konu ile ilgili açıklama yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Sezer Cihan, teşhir ve tanzim ihalesi yapılan Göğüş Konağı’nın Emine Göğüş Mutfak Müzesi olarak tanzim ve teşhirine mart ayının başında başladıklarını söyledi.

Sezer Cihan, “Müzede, Gaziantep’in geleneksel mutfak kültürü tanıtılacak. Bu kapsamda mutfak malzemeleri olan kap-kacaklar özel vitrinlerde sergilenecek. Antep mutfak kültürünün önemli bir örneği olan yuvarlama yemeğinin yapılması, kış gecelerinde eskiden tandır başında bastık, sucuk, ceviz gibi yenilmesi ve içecek kültürünün tanıtılması amacıyla kahve mırra pişirilmesi, içilmesi konuları Antep yöresine özgü kıyafetler giymiş mankenler yardımıyla canlandırılacak. Antep yemek malzemesinden mutfak araç gereçlerine, yöresel yemeklerimizden içeceklerimize ve erzakların saklanmasına varıncaya değin mutfak kültürümüz detaylıca anlatılacak. Yine bu konular LCD ekranlar yardımıyla kiosklarla dinlenip, istenilen konunun yazılı çıktısı alınabilecektir. Ayrıca kent tarihi ve gelişimi, tarihi eserler, doğal güzellikler, turizm, doğa ve coğrafya, nüfus, sanayi ve ticaret, tarım, hayvan ve ormancılık, kültür ve gelenek, spor, rakamlarla Gaziantep, yerel yönetimler ve Gaziantep rehberi konuları da LCD ekranlardan tanıtılacak.” diye konuştu.

Müzede Gaziantep mutfak kültürü bir bütün olarak aktarılıyor. Öncelikle yemekleri oluşturan sebze, et, meyve, baharat, yeşillikler tanıtılıyor. Yemeklerin yapıldığı ve sunulduğu kap kacaklar yöresel isimleri ile aktarılıyor.

Ocaklık yani mutfak ve yiyeceklerin saklandığı ambar gibi bölümler aslına uygun olarak inşa edilmiş. Ayrıca Antep’teki içecek kültürü, özel gün yemekleri, misafir ağırlama adabı (fekke sofrası, sahre adı verilen piknik ritüelleri) canlandırmalarla gösteriliyor. Özel gün yemeklerinde Antep bayram yemeği olan yuvarlama yapan ev kadınları, kış gecesi misafir ağırlayan bir aile, kahve yapımı mankenlerle gösteriliyor. Türkiye’den ve dünyadan çeşitli yemek yazarları ve gurmelerin Antep mutfağı ile ilgili yazdığı yazılar için özel bir pano hazırlanmış. Müzeyi gezmeye gelenler, Gaziantep mutfağını anlatan 30 dakikalık belgeseli LCD televizyonlardan izleyebilecek.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *