Yalova’nın Teşvikiye’si

Yalova’nın Teşvikiye’si

Orijinal ismi “Assassains” ve bir Richard Donner filmi olan ve de Türkçe’ye “Suikast Çemberi” diye çevrilmiş bir film izlemiştim yıllar önce. Başrolde Silvester Stallone ve Antonio Banderas oynuyordu. Filmin ilk sahneleri iki tetikçinin dizlerine kadar su seviyesinin olduğu bir ağaçlığın içinde yürürlerken başlıyordu. Stallone’nin canlandırdığı Robert Rath adlı tetikçi, Nicolai Tachlinkov adlı başka bir Rus tetikçisini infaz etmeye getirmişti bu ağaçlığa. Seçilen bu yerde, infazın gizliliği ve sessizliği, yağan yağmurun kattığı sıkıntı ve mekânın gizemli çekiciliği ile birlikte en kuşkusuz bir biçimde anlatılmaya çalışılıyordu. Yan yana sıkışmış gibi duran, kalın gövdeli ağaçların olduğu; suyun birikmesine sebep devrilmiş büyük ağaç gövdelerinin setler oluşturduğu ayrıntılı bir kadraj vardı sahnede. Ve bu sahnelerin çekildiği yeri çok merak etmiş, Türkiye’de acaba böyle mekânlar var mıdır diye aklımdan geçirmiştim. Fotoğrafçı gözüyle film izlemek ayrı bir tariftir, çünkü bir zaman sonra sahneleri, mekânları ve geçişleri takip etmeye başlarsınız. Sinemanın içinde fotoğraf aramaya başlar, filmin içinde aklen fotoğraf çekmeye çalışırsınız. Fotoğraf bilgisi ve gözlemciliğin yerleştiği zihinler biraz böyle çalışır, zira şu da unutulmamalıdır ki en iyi filmlerin yönetmenleri, genellikle sinemadan önce fotoğrafla pişmişlerdir. Ve filmlerinin kadrajları estetik ve dolu fotoğraflarla süslüdür.

Tabii ki sonradan filmi de unutmuştum sahneyi de, ta ki Yalova’nın 20 km uzaklığında olan Çınarcık İlçesi’nin Teşvikiye Beldesi’ni ziyaret edene kadar. Girişi sıradan bir köy havasında ama köy boyunca uzanan akarsuyu takip ettiğinizde ilk önce yolun sonuna doğru etrafınızdaki ağaçların ve kayalıkların yükselmeye başladığını fark ediyorsunuz. Ardından köy sanki aniden bitiyor, ev, insan, hayvan hepsi geride kalıyor ve çok yüksek boydaki çınarların arasında buluyorsunuz kendinizi. Yolun sonunda karşınızda ağaçların olduğu ve toprağı koyu sarı renkteki dimdik bir yamacın altından akan suyun üstüne kurulmuş bir köprüye geliyorsunuz. Köprüden önce rehberlik eden ahşap tabelalar var ve köprüyü geçtikten sonra artık çınarların dünyasındasınız. Ayrıca bu noktadan itibaren bu yol sadece yaylalara, sık ormanlara, dağlara ve gizemli göllere çıkıyor. Yolda ilerlerken ilk karşınıza çıkan sol tarafınızdaki küçük bir göle benzeyen su birikintisi. Akan nehrin önüne sanırım hem çınarları suya doyurmak hem de suyun hızını düşürmek için ardı ardına basamaklı beton setler yapılmış. Ve bu setler suyun bir seviyeye kadar yükselmesine sebep olmuş. En başta anlattığım film sahnesi işte burayı görünce geldi aklıma. Kökleri ve bazı yerlerde gövdeleri bile bu biriken suyun altında kalan ağaçlar, esintinin olmadığı bu vadide aynaya dönüşen suyun üstünde çok canlı bir manzara yansıtıyor. Suyun geldiği tarafa yürüyünce kesilmiş ağaç gövdelerinin üst üste istiflendiği ve üstlerini zayıf bir güneş örtüyor. İlerideki korunun sırtından yükselen dağın görüntüsü ise bu odunlara eşsiz bir fon oluşturuyor. Gölün etrafında dolaşıp daha farklı açılardan manzara değişiyor. Kıvrılarak giden yoldan yaklaşık 2 km sonra Kent Ormanı’na ulaşıp, girişindeki ateş yakılmaz gibi diğer uyarıların haricinde, ağaçlardan yapılmış bir uyarı tablosu var ki: “ORMANA GİRERKEN BİR YAKININIZA HABER VERİNİZ”. Sanki heyecanı yükseltmek için yazılmış gibi görünse de sonuçta çok çeşitli canlıların bulunduğu bir mekân burası. 2 kmlik yürüyüş patikasında yürürken, özenle hazırlanıp numunelerin önüne açıklamalar yazılmış tabelalardan edinilen bilgilere göre; 470m yükseklikteki bu orman, kayın, karaçam, meşe, kestane, gürgen, ıhlamur, çınar gibi yaklaşık 15 çeşit ağaç türünün, yabani sarmaşık, kuşburnu, pençe çalısı, melengiç gibi en az 10 çeşit bitki türünün ve ayı, yaban domuzu, tilki, sincap, çakal, ağaçkakan, yılan gibi yaklaşık 30 farklı hayvan türünün de yaşadığı ve barındığı bir dünya olduğu anlaşılıyor.


Yürüyüş, ilk önce akarsuyun üzerine kurulmuş uzun bir asma köprüden geçerek başlıyor, daha sonra tepelere doğru tırmanıp sessizliğe boğuluyor. Yürürken her tarafta başka bir tür ağaç ve yerlerde birbirinden farklı sarı, beyaz, kırmızı renklerde mantarlar görmek mümkün. Şirinleri kovalayan Gargamel’in sesinin kulaklarda canlandığı bu orman; doku ve detay fotoğrafları çekmek isteyenler için tam bir makro dünya. Yolun devamında patika boyunca, farkına varılmayan bir tırmanış var aslında. Çıkılan onca merdiven de arada kaynıyor. Ama bu tatlı tırmanışın sonunda bir sürpriz var hatta iki sürpriz ki adı üstünde Çifte Şelale. Önce ahşap bir balkondan izlenebilen Alt Şelale karşılıyor, 50m ilerde de daha da yüksekten düşen Üst Şelale bir sürpriz yapıyor. Patikanın başındaki sessizlik, şimdi iki şelalenin ortasından geçen köprünün üstünde tamamen bir uğultuya dönüşüyor.
Daha sonra yaklaşık 3 kmlik ve bazı yerlerde de heyelanın olduğu büyük, kalın gövdeli ağaçların rehberlik ettiği, çok dönemeçli bir yolun ardından sol tarafta Dipsiz Göller tabelasını bulunuyor. Alanın bu bölümünde Büyük Dipsiz Göl ve Küçük Dipsiz Göl adında iki ayrı göl bulunmakta. Gök taşının düşmesiyle oluşan, bir krater gölü olduğu ve kaç metre derinlikte olduğu bilinmemekte. Tahmini derinlik bilgilerinin olmasına rağmen şu ana kadar hiçbir dalgıcın bu göle dalmaya cesaret edemediğini, bu sebeptendir ki gerçek derinliği bilinmemektedir. Yalova’ya geri dönüş yolu ise yine Yeşil Mavi Yol üzerinden orman ve deniz manzarası ile tamamlanıyor.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *