Veda Eden şželale

selale21.jpgsealel3.jpgHASAN MAHİR Bursa minyatür bir Osmanlı coğŸrafyası gibi. DoğŸal ve tarihi güzelliğŸi ile dilere destan bir şŸehir. Nice şŸairler ve yazarlar Bursa€™ya vurulmuşŸlardır. Bursa€™dan bir zamansız geçtiğŸinizde, bazen siz tarihin içinden geçersiniz bazen de tarih sizin içinizden. Tarihini beklide YeşŸil kubbeler, yeşŸil türbeler ve yeşŸil ağŸaçlarla sardığŸı için yeşŸil ve tarih bir ayrılmaz ikili olmuşŸlar.  Bursa şžehir  merkezinin dışŸında yeşŸillikler içerisinde dağŸları, yüzleri ve yürekleri serinleten birde gizli kalmışŸ şŸelalesi var Saitabat şželalesi.  Yolunu Bursa€™ya düşŸürenlerin mutlaka uğŸramaları gereken yerlerden birisi. şžehir merkezine on iki kilo metre uzaklıktaki şŸelale yem yeşŸil ormanlar içerisinde. Buradaki yeşŸili diğŸer yeşŸillerden ayırmak için €œBursa yeşŸili€ olarak isimlendirsek olayı abartmışŸ olmayız.Yazın €œBursa YeşŸili€ ile allı pullu süslenmişŸ ormanın rengine, kokusuna hayran olalar buranın yolunu tutuyor. Bütün şŸelaleler kışŸ geldiğŸinde kendi yatağŸına çekilip derinliğŸinde beyazın sessizliğŸine bürünürken Saitabat şželalesi kışŸında ormandan dumanların yükseldiğŸi bir eğŸlence mekanı olmuşŸ. Yaz sıcağŸının yüreğŸimizi yaktığŸı ağŸustos sonlarından yolumuzu buraya düşŸürdük. Bursa tarihinin içinde dolaşŸır yorulmuşŸuz. YorgunluğŸumuzu atmak biraz serinlemek için şŸelalenin yoluna düşŸtük.  Yol içimizde biz yolun içinde biraz yeşŸile biraz kendimize yol almaya başŸladık. şželaleye yaklaşŸtıkça hem yol hem de içimiz serinledi. Büyülü yeşŸil bir fener gibi yol boyuna dizilmişŸ ağŸaçlar bizi huzura çağŸırıyordu. YaklaşŸtıkça yol kenarlarında ormanların içerisinde mangalları ile Türk kültürünün ayrılmaz bir parçası olarak karşŸımıza çıkan piknikçiler göründü. Ormanı sarmışŸ huzurun içinde ailece eğŸlenen insanlarımız ağŸaçlarla birlikte yol boyunca bize eşŸlik etti. İnsan hayal ettiğŸi kadar özgürdür. Biz yeşŸiller arasında akan bir şŸelalenin döküldüğŸü düzlükte ayaklarımızı suyun serinliğŸine bırakıp zamandan bir €œan€ çalma hülyasında iken şŸelalenin bulunduğŸu alana vardık. 

DurduğŸumuz yer şŸelalenin ayakları. Yukarılarda ve aşŸağŸılarda piknik yapılan alanlar bulunuyor. şželalenin hemen altında suyun devamı olan derenin iki yanına kır lokantaları yapılmışŸ. şželaleden gelen buz gibi suyun içerisine konulan masalarda çıplak ayakla alabalık yemenin keyfi düşŸünülmüşŸ. Derekızık Köyü€™ne 3 km, Cumalıkızık Köyü€™ne 9 km. uzaklıkta bulunan Seyidabö¢t şželalesi, bir kanyondan dökülmektedir. Köylülerin Güvercinlik olarak da isimlendirilen Saitabat şželalesi, Uluda🀙dan toplanan suların yüksekten akması ile oluşŸmuşŸ. Bu güzelim şŸelale şŸarkılar söyleyerek akarken, küresel ısınma olarak adlandırılan bir suçlu sebebi ile kurumuşŸ.  şželalenin  şŸarkıları susmuşŸ, şŸiirleri bitmişŸ. İnsanlığŸın günahına ağŸlar gibi şŸelaleden akan su nerede ise gözdeki damlalar kadar azar azar akar hale gelmişŸ. Umman beklerken bu olay karşŸısında bir hüzün çölüne dönüşŸtü bir anda içimiz.seale1.jpg  şželalenin döküldüğŸü yerde mızmızlanarak dökülen  küçük su da  ayağŸındaki derenin devamından akmıyor artık. Dere kenarlarında bulunan kır lokantaları arasında paylaşŸtırılmışŸ.  Dereden sular çekilince yıllarca suyun milim milim eriterek oluşŸturduğŸu kayalar ele geçirmişŸ dereyi. Kayalar üzerinde ahşŸap masalar öylece kala kalmışŸ, bizim ellerimizböğŸrümüzde kaldığŸı gibi. Hazin bir manzara diyebildik sadece.  İçimizde ki burukluğŸu içimizin bir yanına sıkışŸtırarak kır lokantalarının birisine yöneldik. Dev çınarların gölgesinde cılız bir suyun serinliğŸine kurulmuşŸ masalardan birisine oturduk. Yanımızdan hüzünlü akan suya elimizi daldırdığŸımızda suyun soğŸukluğŸu tadının güzelliğŸi hakkında ip uçları veriyordu sanki. Buranın en güzel yemeğŸi olarak kaşŸarlı alabalık önerdiler bize. İsterseniz her türlü kebabı yiye biliyorsunuz. Arzunuza göre mangalı, ateşŸi ve eti getiriyorlar kendiniz pişŸirip kendiniz yiyorsunuz.SiparişŸleri verdikten sonra garsonun yokluğŸunu fırsat bilen bal arıları masamıza konulan soğŸuk mezelere üşŸüşŸmeye başŸladılar bile. Piknikte yada başŸka bir yerde sizi rahatsız eden arılardan kurtulmanın yöntemini de öğŸrendik burada. Garson içine kuru kahve ile şŸeker karışŸmışŸ küçük bir tabak getirip onu yaktı. Dumanı gören arılar yakamızı bıraktılar.Burası Bursa içinden ve dışŸından gelenlerin uğŸrak yeri. ֖zellikle yaz aylarında Bursa€™ya yurt dışŸından gelip Bursa€™da ev kiralayıp yaz tatilini burada geçiren Arap Turistlerin uğŸrak yerlerinden birsi. Huzurlu bir günün penceresi kapanırken, şŸelalenin gürül gürül akan eski günlerine dönmesi ümidi ile veda ettik Saitabat şželalesine. 

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. HİLAL 09 Kasım 2007 at 15:54

    SELAMLAR,Bursa’ya gelip Saitabat şželalesine uğŸramadan gitmeyin derim ben…Böyle bir güzelliğŸi kaçırmayın….Ben Bursa’da ikamet ediyorum,bizim vazgeçilmez yerimizdir Saitabat şželalesi….İnsana dinginlik veren çok güzel havası vardır…şžehirin gürültüsünden kurtulup,huzuru bulabileceğŸiniz yer…SağŸlıcakla kalın…

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *