Varmısın ö–ğŸle YemeğŸini MağŸarada Yemeye

magara1.jpgAdem Yılmaz KışŸın ılık, yazın serin havası ile farklı bir ortamda müşŸterilerini ağŸırlıyor MağŸara Restaurant. İsmini ilk duyanlar garip karşŸılıyor mekanı. İçine girenler de çıkmak bilmiyor. Daha önce Osmanlı kervanlarını ağŸırlayan MağŸara Restaurant’ın bulunduğŸu mekan şŸimdi turistleri ağŸırlıyor. Yıllarca bakımsız kalan mekan Gaziantep Vakıflar Bölge MüdürlüğŸü’nün gayreti ile eski günlerine döndü. Vakıflar Bölge MüdürlüğŸü, tarih ve kültürü yaptığŸı çalışŸmalarla küllerinden arındıyor.

 Bunun en güzel örneğŸide MağŸara Restaurant’ın bulunduğŸu Tütün Hanı. Hanı, daha önce kuruyemişŸçiler depo olarak kullandı. Yapılan çalışŸmalarla eski günlerine dönen han, Karagöz Caddesi’nin sonunda Kürkçü Hanı ve Külekçi Hanı’nın hemen ortasında yer alıyor.Tütün Hanı, tescilli kültür varlığŸı olarak biliniyor. Han, özverili çalışŸmalarla Gaziantep’in kültür ve ekonomisine katkı sağŸlaması için restaurant ve hediyelik eşŸyaların satıldığŸı bir mekan haline getirildi. Yerli ve yabancı turistlerin kısa zamanda ilgisini çeken Tütün Hanı’nı, içindeki mağŸara restorant farklı kıldı.

Yöresel Gaziantep yemeklerinin yanı sıra, kebap ve gözleme ikram edilen mağŸara restoranda, kuyudaki su sesleri ile enstrümantallerin birlikte çıkardığŸı ses, ortama ayrı bir hava katıyor. �
Yapım tarihi ve yaptıranın kimliğŸi hakkında kesin bilgi olmayan han, yıllarca Osmanlı kervanlarına ev sahipliğŸi yapmışŸ. Han, teknoloji ile birlikte kullanım amacını kaybetmişŸ. şžekerciler ve kuruyemişŸçilerin senelerce depo olarak kullandığŸı tarihi yapı, Gaziantep Vakıflar Bölge MüdürlüğŸü’nün çalışŸmasıyla eski günlerine kavuşŸtu. Tütün Hanı, farklı mimarisi ile kısa sürede turistlerin gözde mekö¢nı oldu. Hanın hemen girişŸinde keçe çadır ve kilimlerle döşŸenen kesme taşŸlı yapı karşŸılıyor ziyaretçileri. İçeriye bir adım atanlar geri dönmeden başŸlıyor hanı gezmeye. Tütün Hanı’nın bir bölümüne merdivenlerle iniliyor.

MağŸaranın hemen girişŸinde şŸırıl şŸırıl su sesleri bir melodi gibi farklı bir ö¢leme götürüyor ziyaretçileri. KışŸın ılık, yazın serin bir havaya sahip hanın altındaki mağŸara, keçe kilimler, koltuklar ve kendine özgü masalarda donatılmışŸ. Müzik ve enstürmantalin birlikte çıkardığŸı ses, hanın misafirlerine ayrı bir hava veriyor. Gaziantep yöresine has yemeklerin sunulduğŸu han, şŸehrin kültürüne ve ekonomisine önemli katkılar sağŸlayacak gibi. Gaziantepliler, şŸehir dışŸında gelen misafirlerini Tütün Hanı’nda ağŸırlamaktan mutluluk duyuyor. Hanın restorasyonu için 878 milyon 671 bin 72 YTL harcandı. Restorasyon sonucunda özel şŸahıslara kiralanan Tütün Hanı, şŸimdi restoran ve hediyelerin satışŸ yeri olarak kullanılıyor. 

magara2.jpg
Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven, hanın onarımı sırasında taşŸların yerlerine monte edildiğŸini söyledi. Tütün Hanı’nın orjinaline dokunmadıklarını anlatan Güven, yapılan çalışŸmalarla hanın modern bir görünüm kazandığŸını dile getirdi. Yapının farklı oda duvarlarına sonradan yapılan ahşŸap kaplamaların söküldüğŸünü belirten Güven, orjinal olmayan sıvaların zımparalanarak eski görünümüne kavuşŸturulduğŸunu ifade etti. Sıvaların zımparalanması sırasında taşŸlara zarar vermemeye gayret edildiğŸini aktaran Güven, “Yapının 12 nolu odasını oluşŸturan biriket duvar ve bu duvarlardaki ahşŸap doğŸramalar söküldükten sonra özgün formuna uygun kesme taşŸ ile yeniden yeniden tonozlu dükkan haline çevrildi. Sö–külen yapı elemanlarından orjinal parçalar bakımları yapılarak yerlerine montaj edildi. Han, restorasyon sonucu özüne döndü. şžimdi özel şŸahsa kiraya verdik, restoran ve hediyelik eşŸyalar satılıyor. Gaziantep kültürüne ve ekonomisine katkı sağŸlayacak” dedi.
Tütün Hanı’nı işŸleten Erdal YağŸlı ise hanın orjinal yapısına dokunmadan mağŸara ile dükkanları alışŸverişŸ merkezi ve restaurant olarak hizmet açtıklarını söyledi. MağŸaranın içinde insanlara yöresel Gaziantep yemekleri, gözlemeler, kebap çeşŸitli ve tatlı ikram edileceğŸini ifade etti. YağŸlı, ilk günlerde hanın bu özelliğŸinin bilinmediğŸini, ilerleyen zamanlarda herkesin uğŸrak yeri olacağŸını düşŸündüğŸünü dile getirdi. Tütün Hanı’ndaki bu çalışŸmayı görenlerin bir sonraki gelişŸlerinde misafirleri ile geldiğŸini anlatan YağŸlı, hana turistlerinde geldiğŸini kaydetti. Su sesi mağŸara içinde ayrı bir enstürman gibi çıktığŸını aktaran YağŸlı, kışŸın sıcak, yazın serin olan mağŸaranın insanlara çekici geldiğŸini söyledi. YağŸlı, Gaziantep kültürüne ve ekonomisine katkı sağŸlamak istediklerini sözlerine ekledi.
�

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. songül 28 Aralık 2008 at 14:51

    benim sevgilim tütün hanında çalışyo daha dogrusu eski sevgilim halo27 neolur dönbana çok pişmanım senden başkasıyla asla olmaz seni çok seviyorum antepli sarı

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *