Varlık içinde yokluk yaşayan ülke: AZERBAYCAN

Varlık içinde yokluk yaşayan ülke: AZERBAYCAN

Petrol ve doğalgaz zengini Azerbaycan’da halk bu zenginliklerden maalesef pek nasibini alamıyor. Gelir dağılımı adaletsizliği, bürokrasi çilesi, göçmenler, Karabağ meselesi ve rüşvet ülkenin çözüm bekleyen en önemli sorunları arasında.

Kardeş ülke Azerbaycan başkenti Bakü’de yeni oteller yapılıyor, eski binalar yıkılıp yerine yenileri yapılıyor. Yeni altgeçitler yapılıyor. Kısacası; Bakü adeta bir şantiye gibi. Türk ve İngiliz inşaat şirketleri Bakü’de çok lüks binalar inşa ediyor. Mimarideki estetiğe büyük önem veriliyor. Bir yandan Sovyetler zamanında yapılan eski binalarla diğer yandan yeni modern binaların bir arada bulunduğu bir şehir Bakü. Azerbaycanlılar lükse ve gösterişle meraklı bir millet. Şehirde neredeyse her iki araçtan bir tanesi jip. Her evde mutlaka klima ve uydu anteni bulunuyor. Uydu antenleri şehre müthiş bir görüntü kirliliği katıyor. Karabağlı mültecilerin yaşadığı mahallelerin durumu ise içler acısı. Derme çatma evlerde yaşayan Karabağlı mültecilere yeni evler yapılıyor. 1992-93 yıllarında Karabağ’da Ermenistan’la yaşanan savaşta 1 milyon insan Azerilerin tabiriyle ‘kaçkın’ bizim dilimizde ise göçmen durumuna düşmüştür. Bunlardan büyük bir kısmı Bakü’ye göç etmiştir. Geri kalanlar ise Gence ve Sumgayit’e göç etmiş.  Bakü’yü tepeden izlemek insana gerçekten büyük bir keyf veriyor. Azerbaycan Devleti Şehitlik’ten 1 kilometre ileride dünyanın en büyük bayrağını dikmiş. Bayrak çok görkemli bir şekilde duruyor. Azerbaycan halkı son yıllarda artan milliyetçilik bilinciyle birlikte Bakü’nün her yerini dev bayraklarla süslemeye başlamış.
KIYAMETE KADAR BİR MİLLET İKİ DEVLET
1992’de bağımsızlığına kavuşan Azerbaycan ile Türkiye arasında kardeşlik kıyamete kadar sürecektir. “Bir millet iki devlet” sloganıyla hareket eden iki ülke arasında vizeler kalkmalı ve yanlış anlamalar sona ermeli. Türkiye’nin kardeşlik konusunda Azerbaycan için herşeyi yaptığına inanıyorum. Azerbaycan vatandaşları Türkiye’ye çok rahat şekilde gidip gelebiliyor. Havalimanında saçma sapan vize işlemleriyle uğraşmıyor. Türk vatandaşları ise havalimanında 10 dolarlık bir vize ücreti için uğraştırılıyor. Kardeş kardeşten vize mi ister. Birçok ülke Türkiye’ye vizeyi kaldırırken, Azerbaycan’ın böyle anlamsız bir vizeyi neden kaldırmadığını anlamıyorum. İnşallah Azeri yetkililer, bir an önce bu vizeyi kaldırarak, kardeşlik için daha güçlü bir adım atar. Havaalanında şahit olduğum bu vize prosedürü beni ve yanımdaki başka bir Türk vatandaşını da çok rahatsız etti. Azeri polisinin vurdumduymaz tavrı ise kardeşliğe hiç yakışmıyordu. Bütün bunlar yüzünden Azeri kardeşlerimizi sorumlu tutamayız..
RÜZGÂRLAR ŞEHRİ BAKÜ
2010 yılında Avrupa’da en güzel 8. şehir olarak seçilen Bakü, tarih zenginlikleri doğal güzellikleriyle Kafkasların Paris’i olma yolunda ilerliyor. Dağın eteğinde kurulan Bakü, yaz kış esen rüzgârlardan dolayı Rüzgârlar Şehri olarak çağrılıyor. Azerbaycan’ın başkenti Bakü, ülkenin ticari, kültürel ve sosyal kalbinin attığı tek şehir. Azerbaycan demek Bakü demektir. 3 milyona yakın nüfusuyla neredeyse Azerbaycan nüfusun yarısı Bakü’de yaşıyor.  Bakü Kafkasların en büyük şehridir ayrıca en önemli kültür ve ticaret merkezidir. Ülkenin en doğusundaki ve en önemli sanayi, ticaret ve kültür merkezi olmanın yanı sıra bir liman şehri olarak da önemlidir Ayrıca Bakü Avrupa’da 2010 yılının en güzel 8. şehri seçilmiştir.
Bakü çok köklü bir tarihe sahiptir. Abşeron arazisinde bulunmuş arkeolojik buluntular buranın eski yaşama yeri olduğunu ispatlar. Bakü ile İzmir birbirine çok benzemektedir. İki şehir de deniz kıyısındadır. Bakü’nün sembollerinden birisi olan Kız Kalesi en önemli tarihi eserler arasındadır.
UYGARLIKLARIN BEŞİĞİ AZERBAYCAN
Azerbaycan tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptı. Bakü’de her kültüre ve medeniyete ait izler bulabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de şehir merkezinde bulunan İçeri Şehir. Azerbaycan’ın başkenti Bakü ülke ekonomisinin, sanat ve kültür hayatının en önemli ve tek merkezidir. Bakü’deki tarihi binalar, tarihi mekanlar şehrin güzelliğine güzellik katıyor. İçeri Şehir Bakü’nün en çok ziyaret edilen tarihi mekanıdır. İçeri Şehir Bakü’ nün merkezinde kale duvarları ile çevrili eski bir şehirdir. “Eski Bakü” de diye bilirsiniz.12. asırda Bakü şehri sadece bu kale duvarları içinde var olan şehirdi! Ama zamanla şehir gelişerek ve büyüyerek kale duvarları dışına çıkmıştır. Surlarla çevrili İçeri Şehir içerisinde bir tane camii bulunuyor. Eski ve dar sokaklar üzerinde hediyelik eşya dükkanları ve eski halıların satıldığı mağazalar bulunuyor. Hediyelik eşya dükkanlarında fiyatlar ise çok pahalı. Azerbaycan’ın para birimi manat. 1 manat 2 Türk lirası değerinde. Bakü’de herşey çok pahalı. Dünyanın en pahalı 30. şehri olan Bakü’de yaşamak için çok iyi bir işe sahip olmak gerekiyor. Kardeş ülke Azerbaycan, Türk dünyasına önemli sanatçılar ve bilim adamları da yetiştiren bir ülke. Fuzuli, Nesimi, Dede Korkut, Mehmet Emin Resulzade, Bahtiyar Vahabzade gibi Türk edebiyatının önemli isimlerinin yanı sıra günümüzde Alim Kasımov, Alihan Samedov, Cengiz Abdullayev gibi sanatçı ve yazarlar da Azerbaycan’ın dünyaca isimleri arasında yer alıyor.

Tagged with:

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

4 Comments

 1. İsa Kara 23 Ocak 2013 at 21:21

  Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş. İBrahim Büyükeken bey, Azerbaycan’ı çok güzel özetlemiş, Keşke daha fazla resim koysaydınız. Elinize sağlık..

 2. Tevfik Pekçak 23 Ocak 2013 at 21:26

  Kardeş ülke Azerbaycan’da halkın bu şekilde yokluk çekmesi cidden düşündürücü!

 3. Natasha 23 Ocak 2013 at 21:40

  “Baku – Windy City» really very beautiful place…..and this can understand by reading this writing….even dont need any photos…..thank you for article,its really nice and intresting.

 4. rent a car ankara 24 Mart 2013 at 18:58

  Halk gerçekten çok fakir fakat trafikte lüks araç çok fazla bu da anlaşılır bir konu değil.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *