Vadiye Giriş Kapısı Skipton

Bu yazımda sizlere, alışveriş anlamında en verimli ve aynı zamanda tarihi havası ile güzel bir kasaba olan Skipton’dan bahsedeceğim. Vikingler dönemindeki adıyla “Sheep Town” yani koyun kasabası olarak bilinen, bugünkü adıyla Skipton olan bu gezilesi kasaba, İngiltere’nin Kuzey Yorkshire bölgesinde yer almaktadır.

Enterans ürünler satan dükkanlardan tutunda, caddelerde kurulan ve farklı ülkelerin lezzetlerini satan pazarlara kadar bir çok farklı şey bulmanız mümkün. Yavaş yavaş yeni yılın yaklaştığı bu günlerde, bu kasabada haliyle mekan dekorasyonlarında ve sattıkları ürünlerde çeşitliliğe yer veriyor. Işıl ışıl vitrinler, yeni yıla özel ürünler, insanın dükkandan içeriye girip, alışveriş yapmasa bile şöyle bir bakma isteğini arttırıyor. Her attığınız adımda farklı bir dükkan ile karşılaşmanız olasıdır. Yardım amaçlı ikinci el ürün satan dükkanlar, organik ürünler alıp yiyebileceğiniz kafeler, İngiltere’nin geleneksel yemeği olan fish and chips (balık ve patates kızartması) satan mini restoranlar, farklı ülkelere ait restoranlar ve daha niceleri. Ayrıca Skipton’da benzeri bulunmayan, herkesin beğenisine hitap edebilecek süslerden tutunda, takılara kadar birçok eşyaların satıldığı dükkanlar bulunmaktadır.  Eğer bir günün size yetmeyeceğini düşünüyorsanız, bu bölgede bed and breakfast olarak bilinen oda kahvaltı şeklinde pansiyonlar bulunmaktadır.

Sadece etrafa bakınmak için bu kasabaya gidenlere tavsiyem 900 yıllık bir tarihe sahip olan Skipton kalesini gezmeleridir. Bu iyi korunmuş ve ortaçağa ait olan kale, sizi filmlerde ki eski tarihe doğru, kısa bir yolculuğa çıkartıyor. Müze görevi gören bu yapıda aynı zamanda sanatsal organizasyonlar ve düğünler gerçekleştirilmektedir.  Kaleyi gezdikten sonra, o dönemi temsil eden, zamanında o kalede yaşayanları anlatan bir çok kitaba, maketlere ve hediyelik eşya satan dükkana uğramadan geçmeyin. Hava güzel olduğu zamanlarda Skipton’ın caddeleri her zaman kalabalık ve cıvıl cıvıldır. 

Ayrıca doğa yürüyüşlerini sevenlerin bir numaralı tercihi olan Yorkshire Dales, Türkçesi Yorkshire Vadisi’ne giriş kapısı görevi gören bu kasaba, herkesin istediğini bulabileceği harika bir mekandır.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *