Uyanış Fotoğrafları Yarışması

yavruTEMA & Genç TEMA Doğada Yeniden Uyanış Fotoğrafları Yarışması düzenleniyor. Eli makine tutan doğa tutkunları görev başına.
Yarışmanın Konusu: 

İlkbaharın gelmesi ile birlikte, doğada yeniden uyanış başlar. Tomurcuklar belirir dallarda, yumurtalar çatlar, tohumlar açılır yeniden bir uyanış başlar. Renkler canlanır, güneş bir başka açıdan ışığını gönderir yeryüzüne. “Doğada Yeniden Uyanış” başlamıştır.

Genel içerik itibarı ile yarışma konusu “Doğanın yeniden uyanışı, yeniden canlanışı” dır. Yarışmaya katılacak tüm fotoğraflar, Türkiye Sınırları içinde çekilmiş olmalıdır. Fotoğraflar; daha önce başka bir yarışmaya katılıp ödül almamış, veya sergilenmemiş fotoğraflar olmalıdır.

Yarışmanın Amacı :

Her yıl yeniden tüm cömertliği ile tüm güzelliklerini ortaya çıkaran doğanın korunması ve kollanması bilincini geliştirmek, alışveriş merkezlerinde (AVM lerde) yapılacak olan fotoğraf sergileri ile geniş kitlelerine ulaşarak bu bilinci yaymak ve fotoğrafçı gözüyle bu güzellikleri paylaşmak.

Yarışmanın Kategorisi :

FAKY-TEMA Doğada Yeniden Uyanış

FOTOALEM-TEMA Doğada Yeniden Uyanış Fotoğrafları
Yarışması Katılım Koşulları :
Yarışma, amatör ve profesyonel Fotoalem Üyesi tüm fotoğrafçılara açıktır.

Yarışmaya gönderilecek fotoğraflar Türkiye Sınırları içinde çekilmiş olmalıdır.

Yarışmaya katılacak tüm fotoğraflar, katılan fotoğrafçı tarafından çekilmiş olmalıdır. Aksi halde, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri ‘ni Koruma Kanunu kapsamında değerlendirilecektir. Yarışma Komitesi, (TEMA-Fotoalem Yarışma Jürisi) gerekli gördüğü her fotoğraf için, fotoğraf sahibinden, eserin kendisine ait olduğunu belgelemesi hakkını saklı tutar.

Yarışmaya katılacak eserler, başka hiçbir yarışmada ödül almamış veya hiçbir yerde sergilenmemiş olmalıdır. Bu durum tespit edildiğinde, fotoğrafçı yarışmadan elenecektir. Kazanılmış ödülleri varsa verilmeyecek veya verilmiş ise geri alınacaktır.

Yarışmaya gönderilecek fotoğraflar, TEMA Vakfı‘nın Amaç ve Hedefleri ‘ne uygun içerikteki kompozisyonlar olmalıdır. Bunları neler olduğu yukarıda açıklanmıştır.

Yarışmaya, hem dijital format makine ile hem de analog makine ile (fotoğrafın dia/film taraması yapılarak dijital ortama dönüştürülmüş hali ile) çekilmiş fotoğraflar kabul edilecektir. Tüm fotoğraflar dijital ortamda yüklenecek ve gönderilecektir.

Yarışmaya girecek fotoğraflar, öncelikle Fotoalem’in belirlediği kurallara uygun olarak www.fotoalem.com sitesine FAKY-TEMA Doğada Yeniden Uyanış Kategorisi’ne yüklenerek paylaşıma açılacak, 50/70 baskıya uygun olarak orijinal boyutlarında DVD/CD’ye kaydedilerek, ilan edilen süre sonuna kadar; aşağıda belirtilen adrese gönderilecek veya FAKY-TEMAUYANIS@fotoalem.com adresine mail olarak gönderilecektir.

Yarışmaya, renkli ve siyah/beyaz formatta olmak üzere, her yarışmacı üye dilediği kadar fotoğrafla katılabilir. (Üyeler Fotoalem‘deki günlük fotoğraf yükleme ve paylaşım hakkı kadar fotoğrafla katılabilecektir. Halen güncel olan 24 saatlik zaman dilimi içinde 5 fotoğraf gönderimi şeklindedir.)

Yarışmaya gönderilecek fotoğraflar üzerinde, fotoğrafçı tarafından yapılacak dijital düzenlemeler, saturasyon ayarı, kontrast ayarı, keskinlik ayarı gibi temel dengeleme ayarları ile sınırlıdır. Bunun dışında uygulanacak photoshop çalışmaları ve manüplasyon uygulamaları olan fotoğraflar hiçbir şekilde değerlendirmeye derecelendirmeye tabi tutulmayacaktır.

Yarışmaya katılacak fotoğraflara, paspartu, çerçeve, üzerinde isim yazma gibi uygulamalar yapılmamalıdır. Bu durumdaki fotoğraflar, yarışma kapsamında değerlendirilmeyecektir.

Fotoalem‘de paylaşım için yüklenecek fotoğraflar, orijinal çalışmanın oransal olarak küçültülmüş hali olmalıdır. Orijinal kadraj ile, Fotoalem ’deki kadraj, içerik ve düzenleme ile bire bir aynı olmalıdır.

Yarışmaya katılacak eserler en son gönderim tarihine kadar gönderilmesi gerekmektedir. Posta, kargo ve elektronik ortamdaki aksaklıklardan kaynaklanan gecikmelerin sorumluluğu yarışmaya katılacak fotoğrafçıya aittir.

Fotoalem ‘de paylaşıma açılan eserlerin, diğer üyeler tarafından yapılan oylama ile almış olduğu puanlar/yorumlar, hiçbir şekilde belirleyici bir kriter olmayıp, yarışmaya katılacak fotoğraflar tümüyle TEMA-Fotoalem Yarışma Jürisi’si tarafından seçilecek ve değerlendirilecektir.

Yarışma Takvimi :

Fotoalem-TEMA Doğada Yeniden Uyanış Fotoğraf Yarışması’na eser gönderimleri; 14 Nisan 2009 Salı Günü saat 00:00 da başlayacak, 31 Mayıs 2009 saat 24:00 Pazar Günü saat 24:00 de sona erecektir.

Yarışma kapsamında Fotoalem’de paylaşıma açılan fotoğrafların, 50/70 baskı boyutuna (eserlerin dijital formatta, kısa kenarı minimum 2000 pixel olmalıdır.) uygun orijinal boyutlarında, en geç 05 Haziran 2009 Cuma Akşamı mesai bitimine kadar; FAKY-TEMAUYANIS@fotoalem.com elektronik posta adresine veya dvd/cd ye kaydedilerek kargo ile Fotoalem’e gönderilmesi gerekmektedir.

TEMA-Fotoalem Yarışma Jürisi; gönderilen eserleri 09 Haziran 2009 Salı günü toplanarak, değerlendirecek ve seçimini yapacaktır. Yarışma Sonuçları 10 Haziran 2009 Çarşamba günü Fotoalem’de yayınlanacaktır.

Fotoğraf Gönderimi ve Fotoğraf Sergisi :

Fotoalem Üyeleri, “Tema Vakfı Doğada Yeniden Uyanış Fotoğrafları” kapsamında yukarıda anılan süre içinde diledikleri kadar fotoğrafla yarışmaya katılabilirler.

Yarışmaya katılabilmek için, fotoğraf kategorisi olarak “FAKY – TEMA Doğada Yeniden Uyanış” kategorisine fotoğraf yüklemelidirler. Başka kategorilerdeki fotoğraflar yarışma kapsamında herhangi bir değerlendirmeye tutulmayacaktır.

Yarışmaya katılacak fotoğraflar arasından, TEMA-Fotoalem Yarışma Jürisi’nin seçeceği toplam 50 eser 50/70 cm baskı boyutlarında, TEMA Vakfı’nın belirleyeceği mekan ve tarihlerde sergilenecektir. Kesinleşen sergiler; İstanbul’da Avrupa Yakası’ndaki AVM lerden birinde ve Anadolu Yakası AVM lerden birinde olacak şekildedir. Eserler, sonraki tarihlerde, TEMA VAkfı Temsilcilikleri’nce değişik şehirlerde de sergilenecektir.

TEMA-Fotoalem Yarışma Jürisi tarafından seçilerek sergiye değer bulunan eserler, eser sahibinin adının da yazılı olduğu kartpostal şeklinde ve TEMA Vakfı’nın tasarrufunda, daimi ve süresiz kullanılabilecektir. Yarışmaya katılan eser sahipleri bunu peşinen kabul etmiş sayılır.

Fotoalem, bu yarışma da dahil olmak üzere, düzenlediği ve düzenleyeceği tüm yarışmalarda, sergilerde, yarışmaya ya da sergiye giren fotoğraflardan oluşan fotokitap veya fotoğraf albümü basabilir. Basılan bu fotoğraf albümü ve fotokitaplar‘da, fotoğrafların altında, fotoğraf sahibi üyenin adına yer verir. Basımı yapılan bu albüm ve fotokitaplar, kar amacına dönük olmayıp maliyet bedelleri üzeriden dileyen diğer üyelere veya başka kişilere Fotoalem tarafından satılabilir. Bu sadece diğer üyelerinde bilgilenmesi ve fotoğrafları incelemesi adına yapılan ve kar amacına dönük olmayan bir hizmettir. Yarışma için fotoğraf gönderen, veya fotoğrafları sergiye çıkan üyelere Fotoalem tarafından yapılan ve kar amacına dönük olmayan bu hizmetten dolayı herhangi bir telif bedeli ödenmez. Yarışma kategorilerine fotoğraf yükleyen her üye bunu peşinen kabul etmiş sayılır.

Yarışma kapsamında paylaşıma açılan fotoğraflar altında fotoğrafçının adı, TEMA-Fotoalem Yarışma Jürisi’nin değerlendirmesini yapıp seçimlerini bitirmesine kadar olan süreçte görünmeyecektir. Site içinde verilen puanlar ya da yazılan yorum sayıları, sıralamada ölçüt alınacak bir kriter değildir.

TEMA-Fotoalem Yarışma Jürisi tarafından seçilerek sergiye değer bulunan eserler, toplam 50 adet olacaktır.

Yarışmanın Ödülleri :
Fotoğrafı birinci seçilen eser sahibi:
250,00 TL Fotoalem Para Ödülü
TEMA Vakfı Süreli Yayınlarından 1 adet kitap, bir fidan dikimi

Fotoğrafı ikinci seçilen eser sahibi:
200,00 TL Fotoalem Para Ödülü
TEMA Vakfı Süreli Yayınlarından 1 adet kitap, bir fidan dikimi

Fotoğrafı üçüncü seçilen eser sahibi:
150,00 TL Fotoalem Para Ödülü
TEMA Vakfı Süreli Yayınlarından 1 adet kitap, bir fidan dikimi

Ayrıca eserleri sergilenmeye değer görülen 47 eser sahibine
TEMA Vakfı Süreli Yayınlarından 1 adet kitap, bir fidan dikimi

Ayrıca yarışma süresince sponsor olabilecek kurum/kuruluşlar tarafından verilebilecek ödüller, daha sonrada açıklanacaktır.

TEMA-Fotoalem Jürisi Üyeleri :
Alfabetik sıra ile;

Emre İkizler – Fotoğraf Sanatçısı
Özer Kanburoğlu – Fotoğraf Sanatçısı
Recep Dönmez – Fotoğraf Sanatçısı
Serhan OKSAY – Fotoğraf Sanatçısı
TEMA Vakfı Yetkilisi

Yarışmaya katılacak tüm üyelerimize başarılar dileriz.
Saygılarımızla,
FOTOALEM

Önemli Not:

Baskı boyutları ile ilgili bilgileri Makaleler Sayfamızda görebilirsiniz.
Fotoğrafları CD/DVD ye kayıt ederek göndermek isteyenler için adresimiz;
FOTOALEM
Cemiltopuzlu Cad. Mahur Sok. No.1 D.8
Çiftehavuzlar, Kadıköy/İSTANBUL
TEL : 0216 478 28 51

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *