Üniversiteler Kış Oyunlarının Logosu Selçuklulardan

Üniversiteler Kış Oyunları Erzurum’da  yapılıyor. Universiade olarak yapılan olimpiyatların bu yılki merkezi Erzurum büyük bir heyecan yaşıyor. Herkesin merakla izlediği oyunların sembolü çift başlı kartal ve çifte minare Erzurum’un iki büyük medresesini simgelerken. Mavi beyaz renkler Erzurum Sporun renklerini taşıyor.

Oyunların Sembolü çift başlı Kartal Tarihi Yakutiye Medresesinin taç kapısında işlenmiş bulunuyor. . Yine çifte minareli Medrese de Batıdaki minarenin armasında, altta ağzını açmışŸ iki yılan, ortada dilimli bir yaprak, bunun üstünde çift başlı bir kartal vardır. Anadolu’daki Selçuklu yapılarında kullanılan çift kartal simgesi: surlarda, cami ve medreselerde, saraylarda; koruyucu ve hâkimiyet sembolü olarak ve kötü güçlerden koruyucu olarak kullanılmıştır.

Oyunların sembolü olan iki kule ise Erzurum Çifte minareli medreseyi temsil ediyor. Atlama kuleleri de bu tarihi çifte minareye göre yapılmıştır.

Cumhuriyet döneminde yapılan organizasyonlar ve mimaride geçmiş yok sayılırken Erzurum’da ki kış oyunları Türkiye’nin derinliklerinde ki güzelliklere sahip çıkmanın da bir göstergesi olarak görülüyor. Selçuklunun simgesi çiftbaşlı kartal ve çifte minare  Universiade Erzurum 2011 damgasını vuruyor

ERZURUM FOTOĞRAFLARI

http://truvadergisi.com/?page_id=1280

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *