ÜMRAN BARADAN OYUNCAK MÜZESİ

ÜMRAN BARADAN OYUNCAK MÜZESİ

İzmir’e gittiğinizde sizde benim gibi günübirlik gezip ateş almaya gelmiş gibi davranmak aman derim.
Ben şahsen bir şehrin dokusuna dahil olmadan evvel bir bakarım nerede gezilir nerede yemek yenir. Bu konuda yalnız olduğumu da sanmıyorum. Herkesin yani rüzgârın esiş yönüne doğru yollara düşmeyenlerin, amaçlarıdır, müze, ören, tarihi yerleri görmeye gelenlerin.
Oturdum mindere açtım atlası güzergaha baktım, sonra internetten araştırdım Şharlock Holmes gibi. Efendiiim nasıl bir insanı var, nasıl gezilir… Aaaa oyuncak müzesi mi var. Benim gibi içinde küçük çocuk barınan herkes bilir. Dikkatimizi böyle şeyler çeker. İçindeki çocuğu öldürmeyen herkes salıncak gördümü dayanamaz. Ama benim gibi her daim iri çocuk olanlar kaideyi sığdıramadığından genelde başka oyun aletleriyle ilgilenirler. Çocukkende bisiklete binemezdim içimde ukte kalmış. İyi iyi dedim gezerim, “Bakseen gezeceğim müzenin tam üzerinde.” Gittiğim ilk müze yanılmıyorsam “Etnoğraf Müzesi” olduğundan, müzenin önünde durduğunuzda arka tarafta yolun karşısına geçtiğinizde İzmir’i gözler önüne süren bir tepe üzerinde karşınıza geliyor.
İzmir Oyuncak Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

20160721_091924
Biraz tarihçesine bakayım dedim, Bu konuda Google abim diyor ki;
İzmir Oyuncak Müzesi, Konak Meydanı’ndan 950 metre mesafede. Konak Meydanı’ndan Kent Tarihi Parkı’nı geçin ve Halit Rıfat Paşa Caddesi üzerinden cadde boyunca yürümeye başlayın. Cadde biraz yokuş yukarıdır. İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi‘ni geçtikten kısa bir süre sonra İzmir Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi karşınıza çıkar. Önünde renkli şemsiyeler, Nasreddin Hoca heykeli ve duvarlarda oyuncan müzesine dair bir şeyler görürsünüz. İzmir Oyuncak Müzesi’ne giriş ücretsiz
.Ama pazartesi günleri orası da diğer müzeler gibi kapalı biline…

“Konak Belediyesi Oyun ve Oyuncak Müzesi’nin Tarihçesi
Konak Belediyesi’nin butik müzecilik anlayışının ilk örneği olan İzmir Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nin temelleri 2004 yılında dünyaca ünlü seramik sanatçımız Ümran Baradan tarafından atılmıştır. Sanatçı dünyanın çeşitli ülkelerinden edindiği oyuncaklar ve düzenlediği yarışmalarda derece kazanan yetenekli çocukların yaptığı eserler ile bir koleksiyon oluşturmuştur. 17 Ocak 2010 tarihinde ise Sunay Akın’ın konsept danışmanlığında, var olan koleksiyon zenginleştirilerek Konak Belediyesi tarafından devralınmıştır.

 

 1. 20160721_091836

  Müze Koleksiyonu
  Alt katın sergileme alanları ve üst katın etkinlik salonu olarak düzenlendiği müzemizde binden fazla eser yer almaktadır.
  Müzemizde 1800’lü yıllardan kalma oyuncakların yanı sıra, Ümran Baradan’ın dünyanın çeşitli ülkelerinden edindiği oyuncakların olduğu özel koleksiyonu içerisinde yer alan eserlerin dışında ; İlk gerçek saçlı bebek”, Mickey Mouse’un ilham kaynağı olan “Micky fare”, sinemanın atası olan “Laterna Magica” ve bunlar gibi daha birçok ilklerden olan bebek evleri, arabalar, peluş oyuncaklar, masal kahramanları gibi oyuncaklar sergilenmektedir.
  Gerçek saçlı bebekler
  1920’li ve 1930’lu yıllarda Batı ülkelerindeki yoksul aileler geçimlerini sağlamak için kendi kızlarının saçlarını oyuncak üreticilerine satıyorlardı. Vitrindeki 1930 A.B.D. yapımı bebek saçları, gerçek kadın saçı olan porselen bebeklerin bir örneğidir.
  Bebek evleri
  Günümüzde en zor bulunan oyuncak çeşitlerinden bir tanesi olan bebek evleri, içerdikleri birbirinden farklı figürler nedeniyle bunlarla oynayan çocukların düşlerini zenginleştiren, yaratıcılıklarını geliştiren ve onlara paylaşımcılığı öğreten bir özellik taşırlar.
  Bebek evlerinin ilk ortaya çıkışı 16. yüzyıla dayanır. Almanya’da ve Hollanda’da varlıklı ailelerin evlerini süsleyen bu minyatür evler, önceleri oyuncak olarak tasarlanmamışlardır. Bunlar dekoratif amaçlı olup, o dönemin malikânelerindeki yaşam biçimlerini sergilemektedirler. Bu dönemlerde üretilen bebek evleri, içerdikleri aksesuarlar çok küçük ve çocukların oynamaları sakıncalı görüldüğü için camekânlı dolaplar içinde sergilenmekteydi. Sonraki yıllarda çocukların oynamaları için üretilmeye başlamıştır.
  Lehman oyuncakları
  Dünya oyuncak tarihinde Lehmann olarak bilinen ve en gözde antika oyuncaklar arasında yer alan teneke figürler, Ernst Paul Lehmann tarafından 1881 yılında Brandenbug, Almanya’da kurulan fabrikada üretilmeye başlamıştır. Bir düş gezgini olarak ünlenen Paul Lehmann, tasarladığı oyuncaklara toplumların sosyal,ekonomik ve kültürel yapılarını yansıtmıştır. Lehmann oyuncaklarının ünlü logosu , teneke oyuncak preslemesinde kullanılan metal bir aletin içinde , Ernst Paul Lehmann’ın baş harflerini içeren bir figürdür.
  Nuhun gemisi
  İngiltere ‘de Viktorya döneminde aile büyükleri çocukların pazar günleri, dini nedenlerle Nuh’un gemisi dışında kalan oyuncaklarla oynamalarının günah olduğuna inanmaktaydılar.
  Müze’de Eğitim ve Etkinlikler
  Müzemizde yıl boyunca çocuklar ile Karagöz-Hacivat tasvir atölyesi ve gösterimi düzenlenmektedir. Aynı zamanda yaş gruplarına göre planlanan müze eğitim etkinlikleri de uygulanmaktadır.”*
  Diyor Google amca, Gezelim görelim bakalım.

 2. 20160721_091832
  *Kaynak: https://www.rotasenin.com/izmir-umran-baradan-oyun-ve-oyuncak-muzesi

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *