Türkiye’nin Pisa Kulesi Eğri Minare

Türkiye’nin Pisa Kulesi Eğri Minare

Her şehrin farklı bir mimari eseri öne çıkar. Tarihi dokusu ile mütevazi Selçuklu şehri olan Aksaray’da da Eğri Minare dikkat çekiyor. Eğik olan minare asırlardır yıkılmadan ayakta duruyor. Sonradan mı eğrildi yoksa baştan mı eğri  yapıldı bilinmiyor. Türkiye’nin Pisa Kulesi olarak değerlendirilebilecek Eğri Minare maalesef çok bilinmiyor.

XIII.yüzyıl Selçuklu eserlerinden olan Eğri Minare, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın babası Sultan I.Keyhüsrev tarafından 1221-1236 yıllarında yaptırılmıştır. Kırmızı tuğladan yapıldığı için Kızıl Minare, ayrıca ekseninden 27 derece eğri oluşundan ötürü de Eğri Minare olarak meşhur olmuştur.

Kaynaklarda minarenin yanındaki caminin sonradan yapıldığı yazılıdır. Osmanlı kaynaklarının birisinde buradan Keyhüsrev Camisi ve Minaresi olarak söz edilmektedir.

Eğri Minare Camisi yapılan onarımlar nedeniyle özelliğinden uzaklaşmıştır. Önünde birbirlerine kemerlerle bağlı beş bölümlü bir son cemaat yeri bulunmaktadır. İbadet mekanının ve son cemaat yerinin üzeri kırma çatı ile örtülüdür. İçerisinde belirgin bir süsleme elemanına rastlanmamaktadır.

Minare, kare kaideli silindirik gövdelidir. Tuğla gövde ince bir silme ile ikiye ayrılmış olup, yer yer zikzaklı bezemeler, üst kısmında da büyük çoğunluğu dökülmüş olan yeşil çiniler bulunuyordu. Tek şerefeli olan minarenin içerisinde 92 basamak bulunmaktadır.

Minare yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olması nedeniyle 1973 yılında çelik halatlarla bağlanmıştır.

Aksaray’a yolu düşenlerin mutlaka görmesini öneririz.

 

 

 

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *