Lassa Macerası

lassa.jpgTRUVA Her yıl heyecanla beklenen ve bu yıl 5.si düzenlenen Lassa Competus KeşŸif Konvoyu€™nun 4 gün süren macerası sona erdi. Farklı arazi ve yol koşŸullarında toplam 640 km€™lik özel parkuru Lassa€™nın 4×4 lastiğŸi Competus takılı arazi araçlarıyla tamamlayan KeşŸif Konvoyu katılımcıları, hiçbir gezi programında yer almayan bir rotayı takip ederek Bilinmeyen Likya€™yı keşŸfetme fırsatı yakaladı.
Bu sene düzenlenen Lassa Competus KeşŸif Konvoyu, hiçbir gezi programında olmayan yörelerin dö¢hil edildiğŸi tarih ve kültür zengini Likya Bölgesinde gerçekleşŸtirildi. Konvoy 21€“24 Haziran tarihleri arasında farklı arazi ve yol koşŸullarından oluşŸan 640 km€™lik özel bir parkuru tamamladı. Nisan-Mayıs döneminde Türkiye€™nin dört bir yanından www.competus.com.tr adresine gönderilen 1.750 adet yaşŸanmışŸ keşŸif hikö¢yesi arasından seçilen en ilginç 8 hikö¢yenin sahibi, yanlarında getirdikleri birer kişŸi ile konvoya katıldı. 
Lassa Competus lastiklerinin takılı olduğŸu 10 adet 4×4 araç ile 21 Haziran€™da Antalya€™dan yola çıkan konvoyun ilk durağŸı BeydağŸları eteklerinde yer alan Bahtılı Köyü oldu. Burada gözleme, ev yapımı reçeller ve yöresel ekmeklerden oluşŸan bir kahvaltı için mola veren konvoy, Bölgeye özgü su değŸirmenlerinden birinin bulunduğŸu Sinan Deresi€™nin bulunduğŸu alana çıktı. Ardından Tekir Yaylası üzerinden 2200 metrede geçit veren Bakırlı GediğŸi€™ni aşŸana kadar tırmanışŸını sürdüren Lassa Competus KeşŸif Konvoyu yüksek irtifada dar ve dik yamaçlardan tırmanarak, 2500 metrede Bakırlı Zirvesi€™nde yer alan Tübitak Gözlemevi€™ni ziyaret etti. Burada 1997 yılından bu yana yapılan ölçümler ve samanyolunun oluşŸumu hakkında gökbilimcilerden detaylı bir bilgilendirme alan KeşŸif Konvoyu katılımcıları yıl içinde havanın açık, temiz, nemsiz ve yağŸışŸsız olması nedeniyle Dünya€™nın ikinci önemli gözlemevini görme şŸansı buldu. KeşŸif Konvoyu katılımcılarının bir sonraki durağŸı ise Ovacık Köyü oldu. Köydeki dağŸ oteline varabilmek için Dünya Ralli şžampiyonası€™nın düzenlendiğŸi heyecan verici etaplardan da geçen Lassa Competus KeşŸif Konvoyu, ilk günü tamamladı. Dünya Ralli şžampiyonası€™nın koşŸulduğŸu zorlu etapları geçerken motor sporları meraklısı katılımcılar burada da bulunmaktan oldukça keyif aldılar. 
Erken başŸlayan ikinci gün ise Lassa Competus KeşŸif Konvoyu€™nu daha sıradışŸı bir rota bekliyordu. BeydağŸları€™nda bulunan keşŸfedilmemişŸ antik dönem yerleşŸimlerini ve halen birçok arkeoloğŸun bile bilmediğŸi ve henüz kazı yapılmamışŸ Kitanaura€™yı ziyaret eden konvoy, burada kısa bir mola verdikten sonra Alakır Vadisi€™ne indi. Bu noktadan sonra Lassa Competus 4×4 lastiklerinin ön plana çıktığŸı çok eski yörük yollarını kullanan KeşŸif Konvoyu, Batı Toros DağŸları€™nın en yüksek zirvesi olan Kızlar Sivrisi€™nin eteklerindeki Idebessos Kenti€™ne ulaşŸtı. Burada aile mezarları, surlar ve tiyatronun bulunduğŸu antik kent gezildikten sonra Oluklu Yayla Av Koruma Sahası€™nın bulunduğŸu güzergahtan konvoy, son dört yıldır yöredeki köylülerin titiz çabası sonucu doğŸal hayattaki sayıları artarak altmışŸı bulan geyik kolonisini izleyerek yoluna devam etti. Ardından Osmanlı döneminin önemli tarım ve kültür merkezlerinden biri olan Elmalı ilçesine vardı. Burada Milli Mücadele yıllarında Antalya Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti BaşŸkanlığŸı, Atatürk döneminde de iki dönem Antalya MilletvekilliğŸi ve Meclis BaşŸkanlığŸı yapmışŸ Kandilzade Hasan Sıtkı Bey€™in aslına uygun olarak restore edilen konağŸı ziyaret edildi. Burada yapılan ziyaretin ardından aynı yerde yöresel yemeklerden oluşŸan etnik bir akşŸam yemeğŸi eşŸliğŸinde katılımcıların gün içinde yaşŸadıkları ve öğŸrenme fırsatı buldukları konular üzerine konuşŸularak ikinci güne nokta konuldu.
Üçüncü günün sabahı ÇiğŸlikara Tabiat Tarihi Ormanları€™na doğŸru yola çıkıldı. Burada, Anadolu topraklarında yaşŸayan en eski sedir ağŸacı 2 bin yaşŸındaki Koca Katran ile karşŸılaşŸan konvoy katılımcıları, bir anlamda tarihe tanıklık eden bu doğŸa harikası karşŸısında hayranlıklarını gizleyemedi. Devasa boyutlarıyla gerçek anlamda yaşŸayan tarih olan bu sedir ağŸacı katılımcılarından fazlasıyla ilgi gördü. Tekke GediğŸi€™ni aşŸıp Avlan Gölü etrafından dolaşŸarak Arykandos Vadisi içindeki dere kenarında alabalık ziyafetinin ardından yola devam edip Finike€™ye varan Lassa Competus KeşŸif Konvoyu€™nun önünde keşŸif için artık sadece son bir start kalmışŸtı.
Asfalt dağŸ yollarından geçerken Lassa Competus€™un toprak zemin kadar asfalt üzerindeki başŸarılı performansını da dördüncü keşŸif günü sabahının ilk saatlerinde gözlemleme şŸansı bulan konvoy,  Ernez yolunu kullanarak sedir ağŸaçları arasından Sinekli Beli€™ni geçti. SütleğŸen köyü yakınlarındaki ve Batı Anadolu€™nun en önemli kanyon turizmi merkezlerinden biri olan Kıbrısçık Kanyonu€™na girişŸ yapılmasının ardından araçlardan inilerek heyecanlı bir yürüyüşŸe geçildi. Uygun kıyafetler ve ekipman ile kanyon rehberleri öncülüğŸünde iki saatlik bir yürüyüşŸ ve iple şŸelale inişŸi yapan konvoy katılımcıları kanyon yürüyüşŸünde son derece keyifli anlar yaşŸadılar. Kanyon çıkışŸının ardından çam ağŸaçları altında yemek molası vererek yaşŸadıkları bu keyifli tecrübeyi birbirleri ile paylaşŸma fırsatı buldu. SütleğŸen€™i Fethiye€™ye bağŸlayan dağŸ yolundan ilerleyerek Tlos antik kenti üzerinden Dalaman€™a varan Lassa Competus KeşŸif Konvoyu, 640 km€™lik benzersiz bir rota üzerinden keşŸfi tamamlamışŸ oldu. 
Editöre Not:
Lassa€™nın her türlü hava koşŸulunda, hem arazide hem de asfaltta kullanım amacıyla gelişŸtirdiğŸi, genel amaçlı, €œAll Terrain€ tipi modern 4X4 lastiğŸi Competus, 4X4 araçların ihtiyaç duyduğŸu çekişŸ gücünü, kullanıcılarının aradığŸı konforu ve güvenliğŸi bir arada sunuyor. Güçlü gövde konstrüksiyonu, lastiğŸin bozuk zeminde güvenli çalışŸmasını, özel sırt karışŸımları ise düşŸük yuvarlanma direnci ve lastiğŸin tüm ömrü boyunca güçlü çekişŸ sunmasını sağŸlıyor. 
Blokların üstünde bulunan çok sayıdaki ince kanalın lastiğŸin ıslak ve karlı zemindeki çekişŸ yeteneğŸini artırıyor olması, değŸişŸik iklim koşŸulları ile karşŸılaşŸabilecek keşŸif yolcuları için vazgeçilmez bir güvenlik sunuyor

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *