Tarihi Kasaba Saltaire

Bu yazımda sizlere, sanatın, entelektüelliğin, eski ve halen havasını koruyan, Victoria modeli bir kasabadan bahsedeceğim. İsmini kasaba’nın kurucusu Sir Titus Salt’un soy ismi ve Yorkshire bölgesinde ki Aire nehirden alan Saltaire, genellikle sanatı seven ve sanat ile uğraşan kişiler tarafından tercih edilen popüler bir mekândır.

Sizlere bu küçük kasabadan bahsetmeden önce, kısa bir tarihinden söz etmek isterim. Saltaire, 1853 yılında Sir Titus Salt tarafından hayata geçirildi. Sir Salt, Yorkshire bölgesindeki yün sektöründe lider bir sanayiciydi. Ayrıca bu yün fabrikası, zamanında Avrupa’da en büyük yün üretimi gösteren yerlerden bir tanesiydi.  Sir Titus bu kasabayı çalışanları için yapmıştır. Bu bölgenin içerisine, evler, çamaşırhaneler, halka açık hamamlar, hastane, çalışanların boş zamanlarını değerlendirmeleri ve eğitimleri için enstitü, kütüphane, okuma odaları, konser salonu, bilardo odaları, bilim laboratuarı, spor salonu, çalışanların çocukları için okul, yaşlılar evi, ticari amacı olmayan kişilerin kendi sebze ve meyvelerini yetiştirebilecekleri araziler, park ve kayıkhane gibi önemli ve gerekli yapılar inşa etti.

2001 yılı Aralık ayında Unesco tarafından Dünya Miras Listesi’ne adını yazdıran bu tarihi kasaba, yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Genelde bütün aktivitelerin yer aldığı uzunca bir cadde üzerine kurulu bu yerde yok yok denilebilir. Sanat galerileri, kafeler, restoranlar, birçok soysal ve sanatsal aktivitelerin yer aldığı Victoria Hall, zamanında fabrika olarak kullanılan ve şuanda içersinde sergilerin, kitapçıların ve enteresan ürünler satan dükkânların yer aldığı binalar bulunmaktadır.

Yol boyunca yürüdüğünüz zaman bütün evlerin yan yana ve duvarlarının birbirlerine yapışık bir şekilde olduğunu fark edeceksiniz. Buna İngilizce de terraced house denmektedir ve neredeyse bu kasabada bütün yapıların duvarları siyahlaşmıştır ve tabi ki de bu nostaljik bir hava vermektedir. Bunun sebebi ise, zamanında yün üretim faaliyeti gösteren ve demin bahsettiğim bu fabrikanın çok uzunca olan bacasından çıkan istir.

Yürüyüş yapmak ve ailece vakit geçirmek isteyenler içinde, bakımı düzenli yapılan ve restore edilmiş çok güzel bir park alanı bulunmaktadır. Hava güzel ve sıcak olduğu takdirde bu parkta oturup sohbet etmekte ayrı bir keyiftir. Ördekleri bol bir kanal bulunmaktadır. Bu kanalda ayrıca, İngilizce de barge denilen ve üstü kapalı boyu uzunca olan kayıklar yer almaktadır. Bahsi geçen bu kayıklar genelde yazın tatil amaçlı kiralanmakta ve içersinde yaşanmaktadır.

Saltaire’de yaptığınız bu ayrıntılı gezi sonunda size tavsiyem, küçük ve sıcak bir ortama sahip kafelerinde, öğle kahvenizi ya da çayınızı yudumlayarak, ev yapımı kurabiyelerin tadına bakmanız.

 

Asli Sudall

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *