Tarihi Esere İsim Yazdı Rezil Oldu

Tarihi Esere İsim Yazdı Rezil Oldu

Türkiye’de her tarihi eserlerin üzerine isimlerini yazmayı alışkanlık haline getiren Türkler bunu Roma’da yapmaya kalkınca dünya medyasının gündemine oturdu.
İtalya’nın başkenti Roma’da, 1800 yıllık sütuna adını yazan bir Türk öğrenci gözaltına alındı. Aziz M. adlı öğrenci para cezasını ödedikten sonra serbest bırakıldı.
Corriere della Sera gazetesinde yer alan habere göre, Aziz M. isimli Erasmus öğrencisi, İmparatorluk Forumları’ndaki (Fori Imperiali) sütunlardan birine bozuk parayla adını yazdı.
Pazar günü gerçekleştiği belirtilen olay sonrası söz konusu öğrencinin gözaltına alındığı ve bir gece polis merkezinde bekletildikten sonra adliyeye götürüldüğü belirtildi.
Tarihi kalıntılar açısından Roma’nın en zengin bölgesi olan Palatino Tepesi’nde yer alan bu esere ağır hasar verdiği gerekçesiyle 200 euro para cezası ödetildikten sonra serbest bırakılan Aziz M.’nin, Roma Belediyesi’ne ise 2 bin euro tazminat daha ödemek zorunda olduğu bildirildi.
“YASAK OLDUĞUNU BİLMİYORDUM”
Çevredeki diğer turistler tarafından İtalyan güvenlik güçlerine ihbar edilen Türk öğrencinin adliyedeki ifadesinde, “Orada başka isimler de yazılı olduğunu gördüm, ben de kendi adımı yazmak istedim. Bunun yasak olmadığını sanıyordum” dediği aktarıldı.
“DAHA ÖNCE DE YAZANLAR VARDI”
Aziz M, BBC Türkçe’ye ise yaşananları şöyle anlattı: “Olay Cumartesi saat 16.00 gibi oldu. Forumda geziyorduk. Bir-iki taş gördüm üzerine bir şeyler yazmışlardı. Sonra ben de ilerde bir yerde bir kolona ismimi yazdım. İrlandalı bir kız görmüş beni. Hiçbir şeyden haberim olmadan beni çıkışta tuttular, saat 18.00 gibi polisler geldi. ‘Nasıl yazdın?’ diye sordular ben de 2 cent’lik madeni para ile yazdığımı söyledim. Ve neden sadece beni yakaladıklarını sordum, çünkü daha önce de yazan kişiler vardı.”
“VANDAL, ADINI ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİ”
Corriere della Sera gazetesi olaya ilişkin haberinde, “İki gün önce tutuklanan vandal, böylece sütunlara kazıyarak adını ebedileştirdi. Acımasızca tarihin bir parçasına böyle iz bıraktı” gibi ifadeler kullandı.
Gazete bu izin, ancak çok hassas ve pahalı bir restorasyondan sonra yok edilebileceğini de ekledi.
Aziz M.’nin adını kazıdığı Palatino Tepesi’ndeki sütunun tarihinin ikinci yüzyıla dayandığı belirtiliyor. Venedik Meydanı (Piazza Venezia) ile Kolezyum arasında kalan ve bir açık hava müzesine ev sahipliği yapan Palatino Tepesi’nde Roma’nın köklerinin bulunduğuna inanılıyor.
Roma Mitolojisi’ne göre Palatino Tepesi, Roma’nın kurucuları Romulus ve Romus’un dişi bir kurt tarafından bulunarak hayatlarının kurtarıldığı yer.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *