Tandırda Kadayıf

Tandırda Kadayıf

Tandır ekmeğini, tandır kebabını duymayanımız yoktur. Ancak tandır kadayıfını bilenimiz ise çok azdır. Eğer Gaziantepli Tandır Kadayıfçısına uğramamışsanız tandırda kadayıf nasıl olduğunu bilme şansınız yok. Çünkü sadece tatlının başkenti Gaziantep’te bunu görebilirisiniz.

Sizler için diyetimizi bozup tandır kadayıfını tatmak için yola koyulduk. İlk duyduğumuzda bizde hadi canım sende tandırda kadayıf mı olurmuş dedik.  Kafamızın arkasındaki şüphe ile tatlıcıya girdik. Birbirinden farklı kadayıf tatlı çeşitleri karşıladı bizi. Fıstıklı cevizli kadayıf tatlılarının büyüsüne kapıldık. Burası başka yerde göremeyeceğiniz kadayıf çeşitleri ile dolu.

Tatlılarımız hazırlanırken Tandır Kadayıflarının Ustası Zeynal Abidin Güçlü ve ortağı İkbal Küsbeoğlu Muhabbete daldık.

Güçlü ve İkbal aileleri tatlıcılıkla uğraşırken Zeynel ustanı dükkanına … babası gelir. Tatlıyı beğenir ve ortaklık teklif eder. İki tatlıcılık geleneğinden gelen ailelerin tecrübesi Tandır Kadayıfçılıkta birleşir.  2003 yılında İbrahimli semtinde nezih bir ortamda işyerlerini açarlar.

Sohbet koyulaşırken tandırdaki közde ağır ağır kadayıflara alevin kor rengini vericesine  kızarmaya başladı.

Tüm kadayıf çeşitlerini nasıl yapıldığını hemen hemen tahmin edebiliyorduk ama tandırda kadyıf’ın hikayesini ve nasıl yapıldığını merak ettik. Zeynel usta bir yıl gibi bir süre tandır kebapçısının yanında çalışır. O esnada ustasına tandırda kebap oluyorsa kadayıf neden olmasın der. İlk denemelerinde harika bir tat elde ederler. Ustası “bunun adı tandır kadayıf olsun” der. Kadayıfın tandıra girmesi o gün başlar. Tandırda kadayıf bugün dünyada sadece burada yapılıyormuş.

“Tandır” olarak adlandırılan tandırda pişen kadayıfı istediğiniz zaman yeme şansına sahip değilsiniz. Emeğinin çok olması ve bir de özel olması için sadece cumartesi günleri yapılıyor.

Dikkatimizi tezgahın üzerinde duran kalın şekilde sarılmış kadayıf kütlesi çekti. Onunda ne olduğunu merak ettik. Buda Türkiye’de sadece kendilerinin ürettiği, Türkiye’ geneline dağıttıkları bir kadayıf çeşidi. Halep tatlılarından birisiymiş. İsmi Mebrume. Çatalla yemek bu tatlıyı yemek zor.  Dışı biraz sert olduğu için elle yemek tavsiye ediliyor.

Kadayıflarımız masamıza sunulunca diğer kadayıf çeşitleri hakkında da bilgi aldık. Tandır Sinisi, Cevizli Kadayıf Yumağı, Kuş Gözü, Burmalı Kadayıf, Ağızlı kadayıf bunlardan bazıları.

Baharda toplanıp şoklanan ağız kadayıfta bir yıl kadar kullanabiliyormuş.

Kadayıfın tadına bakarken işin sırrını da öğreniyoruz. Kaliteli ve sağlıklı ürünleri kullanan Tandır Kadayıfçılığın Ustası Zeynel Usta kadayıflarımızdaki lezzetin sırrını kaliteli ürün elde döküm, emek, kömür pişirme, tandır ve tecrübeli ustalığa bağlıyor.

Tandır ve kömürde pişen kadayıfın servisinde de farklılıkları görebilirisiniz.  Terciğe bağlı olsa da tatlıların yanında süt ikram ediliyor. Tatlının üzerine kaymak dökülünce hem görüntü hem de lezzet harika oluyor.

Dışarıdan verilen siparişlerde servisi ilginç. Siz misafirlerinize tatlı sunacaksınız evinizde. Ama sıcak olmasını istiyorsunuz. Telefonu arayıp saatini bildirdiğiniz de özel araç yola çıkıyor. Aracın içerisin de bulunan kömürlü ocak size gelene kadar sıcak tutuyor. Evinize gelen görevli, tatlıyı sıcak olarak kesiyor. Tabaklara koyarak servis ediyor. Sonrasında da size bulaşıkları bırakmadan boşları alıyor. Size düşen üzerine su içip içmemem de kararı vermek.

Hoş sohbetle beraber nezih bir ortamda ailenizde tandırda kadayıf yemeyi deneyin.

tandar1YAPAMADAN DÖNME
Cumartesi giderek Tandır kadayıf, yanında süt içmeyi, Mebrume mutlaka tatmayı unutma.

NASIL GİDİLİR
Gaziantep Şehitkamil ilçesi İbrahimli semtinde ( Yüksek bina civarlarında) Kürşat Tüzmen Bulvarı No:12/33 te bulabilirisiniz

Tagged with:

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. ahmet 23 Şubat 2010 at 19:14

    kadayıf inşallah tadına bakacam antebe gidince ilk işim

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *