Süleymaniyenin şžifreleri

sueleymaniye.jpgMimar Sinan€™ın, Leonardo da Vinci ile yarışŸacak dehasını anlatmak istedik sizlere… Büyük ustanın ‘Benim kalfalık eserim’ dediğŸi Süleymaniye€™nin şŸifrelerini bilmek ister misiniz? 

         

Akıllara durgunluk verecek gizemli bir yolculuğŸa çıkmaya hazır mısınız?. Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman tarafından imparatorluğŸun gücünü ve görkemini göstermek adına inşŸa ettirildi.

 

Bu görev, tarihin en büyük ustası MimarbaşŸı Sinan€™a verildi. Camii ve külliyesi 7 senede bitirildi. Ancak 7 yıllık bu uzun süre Kanuni€™nin canını sıkmışŸtı. Sinan€™ın yapıyı neden bir türlü açmadığŸını anlamamışŸtı. O sırada her taraftan da dedikodular yağŸmaya başŸladı Sultan€™a.

 

Kanuni durumu kendi gözleriyle görmek için bir ikindi vakti Süleymaniye€™ye gitti. MuhteşŸem yapının içine girdiğŸinde Sinan tam da söylendiğŸi gibi caminin ortasında oturmuşŸ nargilesini tüttürmekteydi. Sultan gözlerine inanamadı. Tok sesiyle ve bütün haşŸmetiyle €˜€™ Bu ne işŸtir MimarbaşŸı €˜€™ diye haykırdı. Oysa Mimar Sinan€™ın içtiğŸi nargilede tömbeki yoktu. İçtiğŸi sadece suydu.

 

Usta mimar, nargilenin fokurtularını dinleyerek caminin akustiğŸini ölçmeye çalışŸıyordu. Mihraptaki imamın sesini, aynı oranda bütün camiye nasıl ulaşŸtıracağŸını hesaplıyordu. Bunun için Anadolu€™nun değŸişŸik köşŸelerinden 65 tane dev turşŸu küpü getirtti. Bu küpleri içleri boşŸ, ağŸızları dışŸarıya gelecek şŸekilde kubbenin eteklerine dizdirdi. Amacına ulaşŸmışŸtı MimarbaşŸı. Sesi, yüzlerce metrekarelik mekanın her köşŸesine, en iyi şŸekilde yaymayı başŸarmışŸtı. Kanuni€™de , Sinan€™ın niyetini anlamışŸ, ustasını hemen bağŸışŸlamışŸtı.

 

Mimar Sinan yapının içine bir de hava koridoru inşŸa etti. ElektriğŸin henüz bulunmadığŸı o yıllarda, Süleymaniye 275 dev kandille aydınlatılıyordu. Sinan, bu kandillerden çıkan is camiye zarar vermesin ve cemaati rahatsız etmesin diye orta kapının üzerine küçük bir odacık yaptırdı. Binanın değŸişŸik köşŸelerine açtığŸı oyuklardan giren islerin bu odada toplanmasını sağŸladı. şžaşŸırdınız değŸil mi? Durun, daha bitmedi€¦ Ve adına da İs Odası denilen bu bölmenin içine özel bir nemlendirme sistemi kurdu Sinan. Odada toplanan islerden, dönemin en kaliteli mürekkebini damıttı.

 

Süleymaniye€™nin duvarlarında gördüğŸünüz o muhteşŸem kalem işŸleri, yazılar, süslemeler, caminin kandillerinden çıkan isten damıtılan o mürekkeple yapıldı. Tekrar altını çiziyorum, bunlar günümüzden 458 yıl öncesinin bilimiyle, teknolojisiyle yapıldı.

 

Son bir şŸifre daha var..

 

Hani oyuklar var dedim ya isin bir odada toplanmasını sağŸlayan , hava akımını içeri alan. DışŸarıya çıkıp o iki oyuktan içeriye baktığŸınızda, birinden caminin içindeki Allah, diğŸerinden ise Muhammed yazılı dev levhaları görürsünüz. Ayrıca Süleymaniye€™nin hangi köşŸesini, hangi duvarını, hangi açısını ölçerseniz ölçün, sayısal olarak karşŸınıza Allah kelimesinin ve katlarının çıktığŸını görürsünüz.

 

Bu düşŸüncelere durgunluk verecek sanat eseri karşŸısında insanın Da Vinci’nin şŸifresi de neymişŸ diyesi geliyor… Ne dersiniz?!

http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=317544

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *