Sudaki Büyü Yalova Kaplıcaları

yalova3.jpgyalova2.jpgHASAN MAHİR İçimiz yandığŸında su, üşŸüdüğŸümüzde su vardır hep. Bazen suya veririz umutları, bazen sudan toplarız hayalleri. Yazın denizlere koşŸarız yanıca, kışŸın kaplıcalar çağŸırır bizi. Yazın kaplıcalara gidilse de, kaplıcalar kışŸında daha çok rağŸbet görür. Suya söylenmişŸ şŸarkılar, suya yazılmışŸ şŸiirler, suyla anlatılan efsaneler bizi suyun gizemli bir kölesi yapmışŸ ve yapmaya devam ediyor.

Biz de düşŸtük bir yaz mevsimi, Yalova kaplıcalarının yoluna. Yalova İstanbul€™un diğŸer yakası gibi. Marmara denizinin bir yanı İstanbul diğŸer yanı Yalova. GeçmişŸten günümüze kadar ilgi odağŸı olmuşŸ bir yer.

İstanbul€™dan vapurlara binip Yalova€™nın yolunu tuttuk. Yalova yaşŸadığŸı depremden sonra hüzünlü bir şŸehir olmuşŸ. Sokaklardan depremin izleri silinse de kalplerden silinmemişŸ hala.

şžehir merkezinde birkaç tur attıktan sonra kaplıcaların yolunu tuttuk. Yol boyunca yükselen kestane, ıhlamur ağŸaçlarının yaşŸı fazla. GittiğŸimiz yerin tarihinin eskiliğŸi hakkında bize bir fikir veriyor.

Yalova merkezden yaklaşŸık 11€“12 km uzaklıkta yeşŸillikler arasında bir mekö¢na giriyoruz. Her yer alabildiğŸince yeşŸil ve tarih kokuyor. EğŸer fotoğŸraf makineniz varsa her gün çiçeklerden değŸişŸen çiçekli tarihi fotoğŸraflıyor ve bu mekö¢na geldiğŸiniz günü dondurabiliyorsunuz.

Etrafımızda kaplıcaya gelen çok sayıda insan olduğŸunu fark ediyoruz. Yerli turistlerin yanında yabancı özelliklede OrtadoğŸu ülkelerinden gelen Arap turistleri görmek mümkün. Arap turistler Yalova€™nın yeşŸiline, denizine özelliklede kaplıcalarına ö¢şŸık olmuşŸlar ki buradan ya yazlık evler almışŸlar yö¢da kiralamışŸlar.

BilindiğŸi gibi hayat iyilikler ve kötülüklerin aynı anda bize sunulduğŸu bir yer. Deprem Bölgelerinde genelde kaplıcalara rastlamak mümkün. Yalova€™da da 4000 yıl öncesinde meydana gelen jeolojik olaylar neticesinde kaplıca sularının oluşŸtuğŸu görülmekte.

Kaplıcalar 3600 dönüm orman arazisi üzerinde bulunmakta. Kaplıcalarla beraber bir yeşŸillik resitallide sunmakta her an bizlere.

Kaynaklara baktığŸımızda Yalova kaplıcaları tarih boyunca da hak ettiğŸi ilgiyi görmüşŸ ve insanlara şŸifa dağŸıtmaya devam etmişŸtir. Bizans İmparatoru  Constantinus (312€“337) tarafından ilk tesisler yaptırılmışŸtır. Daha sonra çeşŸitli Bizans İmparatorları tarafından birçok ek tesis yaptırılmışŸtır.

Osmanlının ilk dönemlerinde Bursa kaplıcalarının gölgesinde kalmışŸ, Sultan Abdülmecid€™in annesi Bezm-i Alem Valide Sultanın burada romatizmalarına şŸifa bulması buranın ünlenmesine sebep olmuşŸtur. Bu yüzden Sultan Abdülmecid buraya yeni banyolar ve köşŸkler yaptırmışŸtır. Termalin şŸu anda kullanılan yollarını açmışŸtır.

Osmanlı tarihinin unutulmaz dehası Sultan II. Abdülhamid ( 1876 €“ 1908 ) zamanında yeniden ünlenmişŸtir. Suyun tahlilleri yaptırılarak sağŸlık ve eğŸlence merkezi haline dönüşŸtürülmüşŸtür. Hata bir süre işŸletmeciliğŸi yabancılara devredilmişŸtir. KurtuluşŸ savaşŸı ile beraber tekrar unutulmuşŸtur.

Cumhuriyetin kurulması ile beraber ülkede artan huzurdan sonra, 19 AğŸustos 1929 €˜da M. Kemal Atatürk€™ün Yalova€™ya gelmesiyle yeniden kaderi değŸişŸmişŸ eski günlerine dönmüşŸtür. Termal€™e hayran kalan Atatürk, buranın dünyaca ünlü bir sağŸlık merkezi ve su şŸehri olması için büyük çaba sarf etmişŸtir.

2200 metre derinlikten geldiğŸi saptanan termal suyu, içinde taşŸıdığŸı maddeler nedeni ile 1911 yılında Roma€™da yapılan Dünya Termal Suları DeğŸerlendirilmesi€™nde Dünya BirinciliğŸi ö–dülünü kazanmışŸ olması kaplıcaların güzelliğŸinin de resmi olarak tescillendiğŸinin bir göstergesi.yalova4.jpg

Tarihinde dolaşŸtığŸımız termal kaplıcaların içinde dolaşŸtığŸımızda nerede ise her derde şŸifa olacak su kaynaklarının varlığŸına da şŸahit oluyoruz. 55€“60 derecelik sıcaklığŸı olan suların, Romatizma hastalıkları, sindirim sistemi karaciğŸer, safra kesesi hastalıkları, böbrek hastalıkları ve kadın hastalıklarına faydası olduğŸu görülmüşŸ.   Kaplıca çok sayıda bölümden oluşŸmakta, açık yüzme havuzları, kapalı hamamları, otel odaları ile beraber içile bilen Mide suyu midedeki rahatsızlıklara ve kan dolaşŸımına fayda sağŸladığŸı görülüyor. Göz suyu  olarak gördüğŸümüz bölümde gözdeki rahatsızlıklara iyi geldiğŸi tespit edilmişŸ. Ayak suyu  olarak adlandırılan bölümde ise romatizmal hastalıklara, egzama ve mayasıl gibi rahatsızlıklara faydası olduğŸunu görebiliyoruz. Kaplıca içerisine girildiğŸinde göz suyu, ayak suyu, mide suyundan ücretsiz yaralanılabiliyor.

Bazı kaplıcalar ya sadece iÇelebilir yö¢da sadece yıkanılabilir. Yalova termal kaplıcaları, hem iÇelebiliyor hem buharı ile tedavi olunuyor hem de yıkanılabiliyor.

ÇişŸmesinden içenler buharında tedavi olanlar, parkında çayını yudumlayanlarla cennetten bir bahçe gibi Yalova kaplıcaları.yalova5.jpg

Kaplıcaların bu güzelliğŸinden yararlanmak ta kolay. Otuz beşŸ bin yatak kapasitesi ile gelen misafirleri ağŸırlama özelliğŸine sahip kaplıcalar. UlaşŸımı da kolay.

Kaplıca Bölgesini gezerken dikkatimizi çeken ince işŸçilikle süslenmişŸ, iç ve dışŸ estetiğŸi ile göz okşŸayan tarihi hamam bizi geçmişŸe de götürüyor. 16. yüzyılda yapıldığŸı tahmin edilen hamam II. Abdulhamit döneminde tekrar elden geçirilerek günümüze kadar ulaşŸtığŸı görülüyor.

Derim yerinde ise kaplıcalar kadar tarihi beklide eski olan ağŸaçların arasında bin bir çeşŸit olarak adlandırabileceğŸimiz çiçek türlerini de görmemiz mümkün.

yalova1.jpgKaplıca Bölgesinde bir kilse canının altında bulunan tabelada ilgimizi çeken olaylar arasında. ÜçkardeşŸ şŸehitler olarak adlandırılan efsaneye göre bu Bölgede birbirinden güzel üç kardeşŸ Hıristiyan Azize yaşŸarmışŸ. Burada bir tepeye çekilir hastaların kaplıcadan şŸifa bulması için Allah€™a dua ederlermişŸ. Bitanya Prensi bu üç kız kardeşŸi duymuşŸ. Onları Allahın dininden kendi inandığŸı dine inanmaya zorlamışŸ. Onlarla evlenmek istediğŸini belirtmişŸ. Kızlar dinlerinden vazgeçmeyince işŸkencelerle öldürülmüşŸler. Anlatılan efsaneye göre gökten ateşŸ yağŸar bu üç azizeyi işŸkence ile öldürenlere ceza olarak.

Kaplıcanın içerisinde civar köylerin bağŸlarından, bahçelerinden, yaban hayattan toplayıp sattığŸı pazarda, kızılcıklar,böğŸürtlenler, şŸeftaliler de tazelikleri ve doğŸallıkları ile dikkat çekiyor.

Manzaranın güzelliğŸi, suyun şŸifası, tarihin yadsınamaz güzellikteki mirası ve efsaneleri ile Yalova kaplıcaları, gezilmeye, görülmeye, yaşŸanılmaya layık güzel bir yer.

Biz veda ederken suyun ve yeşŸilin büyüsüne, havuzların yüzünde çiçek açan nilüferlerin gözleri yeni gelecek ziyaretçileri arıyordu suda yansıyan endamları ile.

ALBÜM

Kimden yalova

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

6 Comments

 1. hamit 03 Şubat 2008 at 18:29

  hasan mahir bey yazınız çok güzel olmuşŸ yazıyı okuyunca insanın hemen yalovaya gidesi geliyor tebrikler yazıların devamını merakla bekliypruz

 2. kürşŸat 03 Şubat 2008 at 18:31

  ben yalovadan yazıyorum yalovayı tanıtmanız çok hoşŸumagitti teşŸekkürler

 3. kubra 21 Temmuz 2008 at 08:44

  hıc beyenmıom yolovayı cok kotu anılarım oldu orda nefret edom orası benım kabusum

 4. kubra 21 Temmuz 2008 at 08:45

  tanısanız hak verırsınız

 5. kubra 21 Temmuz 2008 at 08:49

  benı msnden arayın sıze oranın nekadar iğŸrenc oldunu anlatım tekrar verıom msn kubra_3490qhotmail.com

 6. ltfnnnnnnnn 03 Mayıs 2009 at 14:14

  yha bende yalovada yaşıyorum merkezde oturuyorum ama bana ödev için kısa ve öz olması lazım ltfn bana yardım eder misiniz termal in efsanewsini bilen varsa kısa bir şekilde yaza biliri mi? yada bilen varsa vweb sitesini versin girip bulurummm ltfn acil acşl acl!!

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *