şžirince’de Mandalina AğŸaçları Altında Kahvaltı

sirince2.jpgBaşŸak AğŸdaşŸ  Çivresi ormanlarla kaplı, çanak biçiminde bir vadinin güney ve doğŸu yamaçlarına kurulmuşŸ olan şžirince köyü, İzmir’in Selçuk ilçesine 8 km. uzaklıkta.Denizden yüksekliğŸi ise yaklaşŸık 650 m.

şžirince köyünde doğŸa adeta üretme çabasında. ֖nünde denize kadar uzanan Efes ovası,zeytinlikler,üzüm bağŸları, meyve bahçeleri, sebze tarlalarıyla sanki cennetten bir görünüm sunuyor.

Beyaza boyanmışŸ tarihi rum evleri ve günümüzde Türk köy yaşŸantısının en güzel örneklerini gösteriyor insana.
Bir zamanlar 40 ailelik bir aşŸiret tarafın kurulmuşŸ olan şžirince€™nin ilk adı €œKırkınca€, ikinci adı ise €œÇirkince€ imişŸ. O dönemlerin İzmir Valisi Kazım Divrik PaşŸa bu kadar güzel ve şŸirin bir köye bu adı yakışŸtıramayınca köyü ziyareti sırasında bugünkü adıyla €œşžirince€ adını koymuşŸ. Ve gerçekten adına yakışŸır bir yer burası.
Köyde gezinti

İki tane kilise bulunuyor şžirince€™ de. Ve yazılı bilgilere göre İsa€™dan önce 5. yüzyıla kadar uzanan ünlü Ortodoks köyünden kalma kiliseler olduğŸu biliniyor bunların. Aziz Yohannes Kilisesi restore edilip ziyarete açılmışŸ. DiğŸer kilise ise ne yazık ki kaderine bırakılmışŸ durumda. AhşŸap ağŸırlıklı bu kilisenin sıvaları ve boyaları dökük bir yapı haline gelmişŸ. Yapısı ahşŸap olduğŸu için hava koşŸulları ve özellikle yağŸışŸlar nedeniyle harap olmuşŸ durumda.

Burası herkesin bildiğŸi gibi şŸaraplarıyla ünlü bir yer, her çeşŸit meyvenin şŸarabını bulmak mümkün ve herkes o kadar misafirperver ki; ikramlarda siz yoruluyorsunuz bir süre sonra tatmaktan. Her dükkanın kendine özgü bir yapısı ve otantik bir duruşŸu var,gerçekten çok seveceksiniz.

Köyün araç girmeyen dar sokakları var, parke taşŸ kaplı ve ben onlara lokum taşŸ diyorum aslında. BozulmamışŸ mimari dokuyu hayranlıkla izlememek mümkün değŸil aslında ve tabi bol bol fotoğŸraflarını çekmekte. Köyün en sessiz saatleri olacağŸını düşŸündüğŸüm sabahlardan birinde, köyü keşŸfe çıktım. Burada insanlar karınca gibi, meğŸer en çok çalışŸtıkları saat sabah saatleriymişŸ. Sürekli çalışŸıyorlar, her sokak arasında bir fırın yanıyor, bir kazan kaynıyor. Oturup biraz sohbet edeyim diye düşŸündüğŸünde fırına ekmek yetişŸtirmeye çalışŸtıklarının farkında bile olmuyorsunuz. Fırınların yanında tepsi şŸeklinde ekmek kalıpları var üstelik kocaman. Ve hanımlar tabi ki; nasılda seviyorlar sohbet etmeyi, fotoğŸraf makinesini görünce poz vermeye başŸlıyorlar sonra.sirince01.jpg

Emine nineyle sohbet ederken; kızım dedi : ben Atatürk zamanlarını bilirim. Atatürk; zamanında bizi Selanik€™ ten buraya getirdi, buraya yerleşŸtirdi. Burası benim çocuğŸum gibi, nereden nereye geldi. Eskiden azdık şŸimdi iyice kalabalık olmaya başŸladı buralar diyor. Geçiminizi neyle sağŸlıyorsunuz diyorum, aman kızım bir şŸey olmaz dimi bunları söyleyince diyor, yüzünde tedirgin bir ifadeyle.

Buranın sessiz ve insana huzur veren bir yapısı var aslında. ևok çok tarihi mekanları olan bir yer değŸil ama her evinin, her dükkanının altında bir tarih yatıyor. İlk gittiğŸimde ne yapılır ki burada diye düşŸünmüşŸtüm. Efes€™ e çok yakın olması beni rahatlatmışŸtı biraz. Ama köyün en uç noktasına at la çıkıp o güzelim sokaklarını atla gezdikten sonra aldığŸım keyif bambaşŸkaydı. Orada kaldığŸım süre içinde oranın bir parçası olduğŸumu hissettim ertesi gün herkes beni tanıyordu, hatta çeke çeke hala bitiremedin mi kızım diyenler bile oldu. Sonra düşŸünüyorsunuz o sohbetleri, köy kahvesinde iki lafın belini kırma doyumsuz bir haz veriyor insana. Yani aslında yapılabilecek bir sürü şŸey bulabiliyorsunuz, hem gitmişŸken yakın çevrelerdeki yerleri gezmek de mümkün. Efes Antik tiyatro ve Selçuk Kalesi gibi.

şžirince€™deki geziniz boyunca soluk alacağŸınız bir yer isterseniz çınar altındaki çay bahçesinde soluklanabilir, tarihi kahvelerde ailece keyifle oturabilirsiniz. Fakat dinlenme yerlerinin içinde ilginç bir mekan daha var; şžirince şžarap Evi. şžirince€™ nin çevresi, üzüm bağŸlarıyla dolu. Ve yıllardır herkes kendi şŸarabını üretiyor. Bu gelenek öyle eski ki, şžirinceli yaşŸlılar Rumlar€™ dan kalma fıçılar içinde buldukları şŸarabı mayalanmışŸ külçe gibi, bıçakla kesilebilecek kıvamda olduğŸunu anlatıyorlar. Hemde burası öyle bir yerki oturunca canınız bir daha kalkmak istemiyor ve oturduğŸunuz yerden kareleyecek bir sürü an bulabiliyorsunuz.
Ne Yenir €“ Ne İçilir?

şžirince€™ nin mandalina ağŸaçları altında yapılan kahvaltıları çok meşŸhur, kahvaltı masalarını gördüğŸünüzde 2 saatten önce kalmak mümkün olmuyor gerçekten. HerşŸey doğŸal, temiz ev yapımı. ֖ğŸlen yemeğŸii hiç aramıyor diyebiliriz hatta ve ekmeleri çok lezzetli. MeğŸer o lezzetli ekmekler Emine nine ve arkadaşŸlarının elinden çıkıyormuşŸ zaten. şžirinceli aileler bahçelerinde pişŸirdikleri köy ekmeklerini, sebzeli yemeklerini aslında bildiğŸimiz ama farklı tatlarla sunuyorlar. Köyün asma yapraklarında dolmalar sarıp, lokmalar döküyorlar. Efes antik kentini gezmeye gelen turist grupları ve İzmir çevresinden gelenlerin katılımıyla ziyaretçi akınına uğŸrayan şžirince€™de hanımlar, hiç boşŸ durmuyor.
Selçuk ve çevresi çöp kebabı ile ünlü. Kekik yada kimyonla da tatlandırabileceğŸiniz bu kebabın yanında, odun fırınında pişŸirilmişŸ ekmeğŸin tadına doyum olmuyor gerçekten. şžirince€™de de birçok restoran ve gözleme yapan bahçeler var. şžirince€™ ye gelip bahçelerde yapılan peynirli-kıymalı gözleme ve ayranın yanısıra, şžirince€™nin ünlü ev şŸaraplarını da tadabilirsiniz. şžirince€™de çöp kebabı yemek için farklı mekanlar bulmak mümkün. İlk göze çarpan köy girişŸindeki OcakbaşŸı Restaurant, gerçi biraz çiğŸ gelme olasılığŸı var çöp kebabının ama uyarırsanız bu sorunda ortadan kalkıyor. şžirince Artemis Restoran ise gerek dekoru, gerek manzarası ve zengin mönüsüyle gelmeye değŸer diye düşŸünüyorum.
Her yerde ikram edilen, üzerine biraz kırmızı pul biber ve kekik dökülmüşŸ has zeytinyağŸındaki yeşŸil zeytin, yöresel bir tat. Köyün yeşŸil zeytin çeşŸitleri, çürütme, baskı zeytin ve kırma zeytin olmak üzere çeşŸitlendirilmişŸ.
Hediyelik eşŸyalar çarşŸısı

Burada herkes evinin önüne bir tezgah atmışŸ durumda. Benim şžirince€™ de küçük bir tezgah sevdam buradan çıktı zaten. Evlerin önüne atılan tezgahlar küçük bir kasaba pazarını andırıyor adeta. Bu tezgahlarda değŸişŸik şŸeyler bumak mümkün. Satıcılarda genelde hanımlar oluyor yine burada. Hepsi tezgah başŸında hem yapıyor, hem satıyorlar. Köy kadınları el emeğŸi göz nuru dantelleri, sehpa örtülerini, yazma, yün eldiven, çorap, atkı €“ bere gibi elişŸlerini hem evlerinde, hemde köy meydanında kurdukları çarşŸıda ve evlerinin önüne kurdukları bu tezgahlarda satıyorlar. Yakınlarınıza ve sevdiklerinize mutlaka birşŸeyler alabileceğŸiniz bir çarşŸı bu.

Köy meydanında kurulan tezgahlardan, yöresel taze meyvalardan ve zeytin çeşŸitlerinden satın almak da mümkün ayrıca. şžirince deki her şžarap evi oranın işŸletmecisi için ticaret yeri olarak görünsede, sanki evlerine konuk olmuşŸçasına ilgi görüyor ve ağŸırlanıyorsunuz. AhşŸap dekorlu iç bölümde, üst katta veya dükkanın önünde fıçı üstü taşŸ masalarda beyaz, roze veya kırmızı şžirince şŸaraplarından bir kadeh tadabiliyor, isterseniz şŸişŸeyle satın alabiliyorsunuz. Doyumsuz meyva şŸaraplardan tatmaya zaten doyamıyorsunuz gerçekten.

Nasıl Gidilir?

İstanbul€™dan çıkanlar için birçok seçenek var. Uçakla gidenler, Adnan Menderes Havaalanı€™nda inip önce Selçuk€™a, sonra da şžirince€™ye ulaşŸabilirler. Vapur yolculuğŸu ile önce İzmir€™e, sonra otobüsle Selçuk€™a, daha sonra da saat başŸı kalkıp kişŸi başŸına 75 YKR ödenen minibüslerle şžirince€™ye gidebilirsiniz. Otobüs yolculuğŸunu seçenler, KuşŸadası otobüs seferlerini kullanabilirler.

Nerede Kalınır?

Her gittiğŸimde kaldığŸım tek bir yer var şžirince€™ de. Dionysos Pansiyon. ևok ucuza kalabileceğŸiniz, şŸirin bir aile işŸletmesi burası. ևok fazla odası yok, odalardaki istediğŸinizde yakabileceğŸiniz yanında hazır bulunan oduları olan şŸömineler ayrı bir hava katıyor odalara. Üstelik hava yoluyla gittiyseniz eğŸer, pansiyon sahibi sizi gelip havaalanında lıyor aracıyla. Güler yüzleri, hoşŸ sohbetleri ve elinize mandalina kesip yemek için tutuşŸturulan ağŸaç makasıda cabası.KardeşŸ sitemiz www.anadolugezgini.com a teşŸekkür ediyoruz.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

3 Comments

  1. rent a car 26 Nisan 2010 at 02:20

    Gerçekten çok güzel bir yer.Gidilmeye değer bir yer.Güzel Anadolumun güzel bir yeri.En kısa zamanda gideceğim.

  2. eda gül 26 Mayıs 2010 at 14:47

    gerçekten muhteşem bir yer gittim kaldım ve inanılmaz mutlu oldum huzurdolu bir ortam ismail beyin güler yüzü ve hoş sohpetleri bizi dahada mutlu etti mutlaka gidilmesi gereken bir yer çok tesekkürler dionysos ailesi:))

  3. rent a car ankara 24 Kasım 2012 at 11:36

    Safranbolu’ya çok benziyor. Burada eminim çok güzeldir. Teşekkürler.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *