Şian (Xian) Ulu Camii

Şian (Xian) Ulu Camii

Hikâyesi çok az insan tarafından bilenen Çin’deki 13 asırlık Şian (Xian) Ulu Camiinde Büyük ilgi görüyor. Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanı sıfatı ile Camii ziyareteden Abdullah Gül ile beraber Şian (Xian) Ulu Camii dikkatleri üzerine yeniden çekti. Kominizm, Çin malı, Çin Seddi ile bildiğimiz Çin de bir ulu caminin olması bizlerin dikkatini bir daha Çine çevirdi.

Çin mimarisi ve estetiğinin İslâm sanat ve ahlâkı ile bezendiği cami Çin’deki en eski tarihî yerlerden biri. Hem ibadete, hem turistik ziyaretlere açık tutulan caminin etrafında ise tarihi görkeme tezat gri renkli, eski, beton binalar yükseliyor. Civarda oturanların çoğu, fakir Müslümanlar. Bir kısmı ise camiden şehir merkezine uzanan eski çarşıda ticaretle geçimini sağlayan esnaflar.

. Vakit namazlarının düzenli olarak kılındığı, avlusunda sohbetlerin yapıldığı, aşevinde kazanların kaynadığı kıpır kıpır bir külliyedesinizdir artık. Hele bir de Ramazan ve bayram coşkusuna şahit olduğunuzda ömür boyu kalmak istersiniz bu beldelerde. Hicretten 60 yıl sonra sahabelerin ayaklarının dünyanın ta öteki ucundan birine ulaştığını bilmenin huzuru, ahşap ve mermer tarihî eserlerden oluşan yeşilliklerle süslü caminin avlusunda daha da pekişir.

Şian şehri, ilk Çin Hanedanı Quin Shi Huang’ın da gömülü olduğu pişmiş çamur ve bronzdan yaptırılmış binlerce toprak asker heykelinin (Terra Cotta) sergilendiği mezarlarıyla tanınıyor dünyada. Geleneksel olarak imparatorların adeti üzere şehir meydanındaki Davul Kulesindeki koca davullar güneşin doğuş ve batış saatlerinde hâlâ çalınıyor. Şehrin en uzak noktasından duyulacak kadar güçlü çıkıyor davulların sesi. Ezan sesi ise sadece Şian Ulu Camiinin bahçesinde yankılanıyor.

 

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *