şžEYH FETHULLAH KÜLLİYESİ

nisankapak1.jpgsihcamii.jpgA.SELÇuK TURAN   Gaziantep€™te dilden dile şžeyh Fethullah hazretleri hakkında bin bir rivayet dolaşŸır. Rivayetlerle, gerçekler birbirine karışŸınca ister istemez insanın içinde bir ikilem oluşŸur. İçimizde oluşŸan tereddüt ve merakın etkisi ile şžeyh Fethullah hazretlerinin külliyesinin yolunu tutuk. Külliye şžehreküstü semtinde Kepenek Mahallesinde bulunmakta. Halk arasında, Külliyede bulunan Camii ve hamam şžıh Camii ve hamamı olarak da bilinmektedir.
Külliyeye vardığŸımızda her canlının ölümü tattığŸını bir daha gördük. Camii de bizi musalla taşŸındaki bir ölü karşŸıladı. ֖lümün perdelediğŸi hayatın penceresinden külliyeyi gezdik.
Külliye Camii, hamam, medrese, tekkeden oluşŸmakta. Ancak bugün varlığŸını sürdürebilen eser ise Camii ve Hamam. Külliye miladi 1563 yılarında yapılmışŸ.
Nesilden nesile anlatılan rivayetlere göre; şžeyf Fethullah İslam devletinin ilk halifesi Hz Ebu Bekir€™in soyundan gelen ve Gaziantep€™te kadılık yapan biridir.
 Bir gün Gaziantep€™in hamamlarından birine gider. Yıkanırken teninin esmer olmasına bakan Gaziantep€™in BozoğŸlu sülalesinden birisi kedisi ile alay eder. Burada ne işŸin var der. şžeyh Fethullah Hazretleri buna alınır. Gece rüyasında bu külliyeyi yaptırması söylenir. Parasal boyutunun da karşŸılanması için kuyuya kovayı salması istenir.
Sabah kuyunun başŸına giden şžeyh Fethullah hazretleri, Kovayı kuyuya salar. Bir kova altın gümüşŸ çıkar. Bununla bu külliyeyi yaptırır. Ancak birde Beddua eder. €œKendisini hamam da ayıplayan BozoğŸlu soyundan birisi hamama gelirse hamamın suyu kesilsin yada soğŸusun€ der.
Bu rivayetle yapıldığŸı iddia edilen Külliyenin Camisine baktığŸımızda Caminin dünyada başŸka bir benzerinin olmadığŸı görülmekte. Caminin planında şžey Fethullah Hazretleri tarafından çizildiğŸi rivayet edilmekte. Cami Selçuklu ile Osmanlı Mimarisinin geçişŸ döneminde yapılmışŸ eserleri hatırlatıyor. İçeriden kubbesi olmasına rağŸmen dışŸarıdan  çatı ile kapatılmışŸ. DışŸ cepheden desteklenen yuvarlak ayaklarla desteklenerek güzel bir görüntü oluşŸturulmuşŸ.
Caminin bahçesinde Gaziantep€™in KurtuluşŸunda şŸehir düşŸen çok sayıda şŸehit mezarı var. Bunlardan Gaziantep€™in direnişŸ mücadelesinin sembolik isimlerinden Karayılan€™ın kabride burada bulunmaktadır.
şžeyh Fethullah aynı zamanda iyi birde hattatmışŸ. Onun yazdığŸı Kur€™an_ı Kerim yıllarca Camide durmuşŸ. Tüm tarihi eserlerde olduğŸu gibi el yazması Kur€™an-ı Kerim çalınmışŸ. ևalınan Kitap bulunarak Ankara€™da bir müzede sergilenmekte olduğŸu söylenmekte.
Caminin arka bahçesinde bir su kuyusu var. Bu su evlerin içinden hamama ve Camiin avlusundaki kastele gidermişŸ. Bu gün kastelde kuyudan gelen su akmaktadır. Ancak suya lağŸım suları karışŸtığŸı için su içilemez durumdadır.
Camiinden çıkıp birazda hamama gidelim ne dersiniz. Hamamla Camii arasında kabaaltı olarak adlandırılan arka mahallelere geçişŸi saylayan üzeri kapalı bir yol var.
Hamam kadınlara has hizmet vermekte. Bu sebepten içeri girmemiz mümkün değŸil. Bizde hamamın zili çaldık. Ancak hamamın sahibi içerde değŸildi.  Sahibine doğŸrusu ile işŸletici sahibesini kazan dairesinde bulduk. 50-60 yaşŸlarında Güllü Gülay hanım. Çivresindeki lakabı ile Hacı teyze. Hamamı işŸleten Hacı teyze vakıflardan kiralamışŸ 19 yıldır bu hamamı işŸletiyor. ֖nceleri eşŸi ile beraber işŸletirken sekiz yıl önce eşŸini kaybetmişŸ. O günden sonra kadın başŸına hamamı işŸletiyor.
19 yılda hamamda üç kez arıza olmuşŸ. Bizim gittiğŸimiz gün üçüncü arızalanma. Neden diye sorduk. €œDün €œdedi €œDün BozoğŸullarının bir kızı hamama gelmişŸ farkına varamadım. Bu yüzden su soğŸudu€ Hacı teyzenin söylediğŸine göre her arızalanmadan önce BozoğŸullarından birisi hamama gelirmişŸ. AnlayacağŸınız şžeyh Fethullah Hazretlerinin BozoğŸllarına yaptığŸı beddua nedeni ile onların soyundan biri hamam girince sular ya kesilir yada soğŸurmuşŸ.
Hamamda bir gelenek daha var. Hamamın orta bölümü her Cuma iyice temizlenir. şžeyh Fethullah Hazretlerinin abdest alacağŸı düşŸünülerek oraya ibrik temiz havlu bırakılır. Hamamda bir yere de şŸeyh Fethullah Hazretlerinin namaz kılması için seccade bırakılır. Hamam Cuma Namazına kadar kapalı tutulur. Cuma namazından sonra tekrar açılır.ıptan  umudunu kesen hastalar Cuma namazından önce hamamın kapalı tutulan bölümüne bırakılır. Anlatılanlara göre çoğŸu kişŸi bu hamama çaresi olmayan hasta olarak girmişŸ, sağŸlıklı bir  insan olarak çıkmışŸ.
Bu külliyenin Mahallede verdiğŸi huzur ikliminden etkilenen Gaziantepli hayır severler, Külliyenin hemen yanına birde aşŸ evi yaptırmışŸlar. Haftada ortalama on bin kişŸi burada yemek yiyor. Yemekler kaplara konuluyor. Yemeklerin yanında her aileye beşŸ ekmek veriliyor.
Gaziantep€™in görülmesi gereken güzel eserlerinden birdir şžeyh Fethullah Külliyesi. Camii cemaatinin yaşŸlılarının anlattığŸı rivayetler içinizde şŸüphe ve hayret uyandıracak. Ve Osmanlar da, Selçuklular da, Emeviler de görülmeyecek bir mimarı yapı ile karşŸılaşŸacaksınız.
İsteseniz geziyi bir rivayetle bitirelim. şžeyh Fethullah Hazretleri Camii de çalışŸanların ücretlerini verirken elini oturduğŸu postun altına atar, vereceğŸi kadar altını çıkarırmışŸ. ևalışŸanlardan biri bu durumu görünce€ Burada çok para olsa gerek€ der. Bir gün şžeyhin olmadığŸı bir anı yakalayan işŸçi, postu kaldırıp altınları almak istemişŸ. Elini postun altına atınca yılan çıyan çıkmışŸ. şžeyh Fethullah Hazretleri durumu fark edince işŸçiyi çağŸırıp €œ Her yere elini sokma, kimine para çıkar kimine yılan çıyan çıkar€ demişŸ…

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *