Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

safranbolu1.jpgsafranbolu.jpgEski Hükümet KonağŸı Kastamonu Valisi Enis PaşŸa ile İlçe Kaymakamı Ahmet Bey öncülüğŸünde ilçe halkının maddi destekleriyle iki yıl içinde (1904-1906) €œkale€ olarak adlandırılan tepeye inşŸa edilmişŸtir. Tamamen kesme taşŸtan yapılan bina, 800 m² kapalı bir alana ve bir de mahzen bölümüne sahiptir.

Bina, tarih içinde askeri, mülki ve adli yönetim merkezi olarak kullanılmışŸtır. 19 Ocak 1976 tarihinde çıkan bir yangın sonucu çatısından tutuşŸarak yanmışŸtır.

Kale de bulunan, PadişŸah lll. Selim€™in Sadrazamı Safranbolulu İzzet Mehmet PaşŸa tarafından yaptırılan Saat Kulesi (1797), Sultan ll. Abdulhamit Han devrinde yaptırılan Cephane Binası (1890) ve Cezaevi Binası (1906) diğŸer önemli tarihi yapılardandır. 2000 yılında Kültür ve Turizm BakanlığŸı tarafından Eski Hükümet KonağŸı ve çevresindeki binaların restorasyon çalışŸmasına başŸlanmışŸ, 2006 yılında tamamlanmışŸtır.

Kent Tarihi Müzesi, kentin kültürel, tarihsel, sosyal ve ekonomik zenginliğŸini tanıtmak ve yarının kentlilerine yol gösterebilmek amacıyla Safranbolu ile ilgili her türlü bilgiyi, belge, eşŸya, görsel malzeme, ses ve video kayıtlarını bünyesinde bulundurmak, bu verilere dayalı olarak geçici ve sürekli sergiler düzenlemek amacıyla kurulmuşŸ kültür birimidir.

Müze; zemin, girişŸ ve 1. kat olmak üzere 3 kattan oluşŸmaktadır. Safranbolu€™nun günümüze kadar geçirdiğŸi evreleri kronolojik olarak izleyebilir, yaşŸam ve kültürünü görüp eski bir Safranbolu ö‡arşŸısı€™nda gezebilirsiniz.

GirişŸ katta; Safranbolu€™nun ve binanın tarihçesi, haritaları, kültürel yayınları, uydu görüntüleri, sergi salonu ve konferans salonu bulunmaktadır. Etnografya salonunda; Cumhuriyet Dönemine ait kıyafetler ve Safranbolu €˜ya özgü eski eşŸyalar sergilenmekte, FotoğŸraflarla Safranbolu Salonunda; Osmanlı Döneminden Cumhuriyet Dönemine kadar uzanan Safranbolu tarihi ile ilgili bilgiler, görsel detaylar, Roma Dönemi, Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi madeni paraları ve Eski el yazması eserler sergilenmektedir.

Zemin Katta; Safranbolu€™da Ticari Hayat ve geleneksel El Sanatları hakkında fotoğŸraflı bilgiler bulunmaktadır. Aynı zamanda; Esnaf Ve Zanaatkarlar ö‡arşŸısı€™nda Eczanecilik Müzesi, Lokumculuk Müzesi, Yemenici, Baharatçı, Kundaracı €“ Sayacı, Semerci, Demirci, Kalaycı, Bakırcı ve Esnaf Kahvesi gibi Safranbolu€™daki önemli Esnaf kollarının çalışŸma ortamları özgün canlandırma tekniğŸi ile ziyaretçilere sunulmuşŸtur. 
 
 
 www.safranbolu.gov.tr

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. BİRKAN 20 Nisan 2008 at 18:03

    MERHABA ABİCİM(ABLACIğžIM) FAZLA AÇiKLAYICI OLMAMIşž AMA GÜZEL BİR ö‡ALIşžMA ELLERİNİZE SAğžLIK BENİM ARADIğžIM şžEYİ BULAMADIğžIM İÇİN Bö–YLE Sö–YLÜYOR OLABİLİRİM(SAFRANBOLUDA YAޞAYAN EL SANATLARI) TEKRAR ELLERİNİZE SAğžLIK İYİ GÜNLER

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *