Ramazan’da Tatil Keyfine Devam

kKONYA10Ramazanın gelmesi ile birlikte çok sayıda tatilci tatilini bayram sonrasına erteledi. Oysa ramazanda alternatif gezi mekânları ile tatilin keyfini çıkartabilirsiniz. Gezi yazarı Hasan Mahir ramazanda manevi mekânların ziyaret edilebileceğini belirtti.

Ramazanın manevi iklimini zedelemeden tatil yapmak isteyenler ülkemizin manevi dinamiklerinin bulunduğu mekânları ziyaret ederek ramazanın özüne uygun bir tatil yapabilirler. Peygamberler, Sahabeler, Evliyaların kabirleri ziyaret edilebilir. Hasan Mahir bu tür ziyaretlerde kabirde bulunan Allah dostundan bir şey istenmesinin şirk olduğunu Allah’a dua edilirken Allah dostlarının sadece vesile edilebileceğini belirtti.

urfa11

İSTANBUL: İstanbul’un her yanı evliyalarla dolu bir şehirdir. Özelikle İstanbul’un manevi Fatihi Eyyüp Sultan (RA)  Murad-ı Münzevi Hazretleri, Aziz Mahmut Hüdai hazretleri, Yahya efendi Hazretleri ziyaret edilebilir.

ANKARA: Hacı Bayram Veli Hazretleri gezilmesi gereken güzel yerlerin başında gelir.

BURSA: Peygamber kandili Emir Sultan Hazretleri, yokluk kapısının piri Üftade Hazretleri, Somuncu baba makamı, Mevlidin şairi Süleyman Çelebi Hazretleri, Molla Fenârî Hazretleri Bursa’da ziyaret edilecek mekânların başında gelir. Padişahların türbelerini de ziyaret edilebilir.

ŞANLIURFA: Balıklıgöl, Hz İbrahim Makamı, Hz Eyyüp Kuyusu, Bediüzzaman Makamı. Eyyüp Nebi Beldesinde; Hz Eyyüp ve Haz Elyase makamları. Harran’da; Ebû’l Hasan Harakânî hazretleri ziyaret edilmeden geçilmemeli. Ziyaret için sıcak havaya dikkat edilmelidir.

ERZURUM: Abdurrahman Gazi Türbesi ziyaret edilebilir.

SİİRT: Evliyalar yurdu Tillo’da İsmail Fakirullah Hazretleri, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri ziyaret edilmesinden zevk alınacak yerlerden birisidir.

GAZİANTEP: Hz Yuşa (AS), Şeyh Fethullah hazretleri, Nurdağı’nda Hz Ukkaşe makamı ziyaret edilmeye değerdir

KONYA: İlim Güneşi Mevlana Hazretleri ve Mevlevihane, Şems-i Tebrizi Hazretleri ve Sadreddin Konevi Hazretleri türbeleri

ADIYAMAN: Menzil ve Menzilde bulunan Muhammed Raşid Hazretlerinin türbesi ziyaret edilebilir.

MARDİN: Sultan Şeymus Hazretleri şehrin dışında ziyaret edilebilir.

BOLU Hayreddin Tokadi hazretlerinin makamında dua edilebilir.

HATAY: Habibi Neccar (RA) Kırıkhan Bayezid-i Bistâmi Hazretlerinin türbeleri ziyaret edilebilir.

KAHRAMANMARAŞ: Sahabelerden Maliki Ejder, Elbistanda  Eshabı-ı Keyf   görülmesi gereken yerlerdendir.

DİYARBAKIR: Halid Bin Velidin oğlu  Hz.Süleyman ve 27 sahabe kabirleri ziyaret edilebilir.

MALATYA: Darende Somuncu Baba Türbesi ziyarete değer yerlerinden birisidir.

KİLİS: Üç binden fazla sahabenin meftun olduğu rivayet edilen Kilis’te Şeyh Muhammed Bedevi Hazretleri Türbesi, Şurahbil Hasene Türbesi ve Zaviyesi, Tekke görülmeye değerdir.

 

 

 


About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *