Ramazana ö–zel sebzeli Yemekler

Ramazana ö–zel sebzeli Yemekler

ETLİ BİBER DOLMASI

MALZEME:

Dolma biberi 12 adet Kıyma 250 gr.
Pirinç 1/3 su bardağŸı SoğŸan 2 adet
Domates 3 adet Margarin 3 yemek kaşŸığŸı
Salça 1/2 yemek kaşŸığŸı Karabiber 1/2 tatlı kaşŸığŸı
Kuru nane 1 yemek kaşŸığŸı Tuz

YAPILIşžI:
1. Biberlerin sap kısımları aşŸağŸı doğŸru bastırılarak açılır, tohumları çıkarılır, yıkanır. 2. Kıyma; ince doğŸranmışŸ soğŸan, yıkanmışŸ pirinç, ince doğŸranmışŸ domates, ince kıyılmışŸ maydanoz, dere otu, tuz, kara biber, nane, salça ve 1/4 su bardağŸı su ile iyice karışŸtırılır. Dolma içi böylelikle hazırlanmışŸ olur. 3. Biberler bu içle doldurulur, yayvan bir tencereye dizilir, üzerleri domates dilimleriyle kapatılır. 4. Dolmaların üzerine gelmeyecek şŸekilde su, tuz ve margarin ilave edilir, tencerenin kapağŸı kapatılır, pirinçler yumuşŸayıncaya kadar pişŸirilir.

ETLİ KURU FASULYE
MALZEME:

Kuru fasulye 2 su bardağŸı SoğŸan 1 adet
Kemikli parça et 300 gr. Margarin 4 yemek kaşŸığŸı
Domates salçası 2 yemek kaşŸığŸı Domates 1 adet
Sarımsak 4 dişŸ Kırmızı küçük sivri biber 2 adet
Tuz

YAPILIşžI:
1. Kuru fasulye ayıklanır, yıkanır, akşŸamdan bol su ile ıslatılır. Ertesi gün yarı pişŸmişŸ olarak haşŸlanır. 2. İnce doğŸranmışŸ kuru soğŸan, parçalanmışŸ et, yağŸ ile kavrulur, salça konur, karışŸtırılır. 2 su bardağŸı su konup pişŸirilir. 3. Kuru fasulye ete ilave edilir, üzerini bir parmak geçecek kadar su konulup pişŸirilir, suyu az gelecek olursa, sıcak su eklenebilir. 4. Kırmızı sivri biberler ve sarımsaklar bütün olarak, domates ise küçük küçük doğŸranıp üzerine konur; bir müddet daha pişŸirilir, ateşŸten alınmadan 10 dakika evvel tuzu atılır.

PATATES OTURTMA
MALZEME:

Patates 6 adet Margarin 3 yemek kaşŸığŸı
SoğŸan 2 adet Kıyma 250 gr.
Salça 1 tatlı kaşŸığŸı Kırmızı biber 1/2 tatlı kaşŸığŸı
Maydanoz 10 dal Et suyu 2 su bardağŸı
Tuz

YAPILIşžI:
1. Patatesler soyulur, yıkanır, ikiye bölünür, oturması için dipleri düzeltilir, içi oyulur, kararmaması için suya konur. 2. Kızgın yağŸda dağŸılmaması için hafifçe kızartılır, bir tepsiye dizilir. 3. Bir tencerede kıyma ile soğŸan kavrulur; salça, tuz, biber, kıyılmışŸ maydanoz konur ve karışŸtırılır, ateşŸten alınır. 4. Bu malzeme ile patateslerin içi doldurulur, et suyu ilave edilir, kapak örtülür, hafif ateşŸte ya da fırında pişŸirilir.
ZEYTİNYAğžLI YAPRAK SARMA
MALZEME:

Asma yaprağŸı 150 gr. Pirinç 1 1/2 su bardağŸı
ZeytinyağŸı 1/2 su bardağŸı Su 2 1/2 su bardağŸı
SoğŸan 5 adet ö‡am fıstığŸı 1 yemek kaşŸığŸı
KuşŸ üzümü 2 yemek kaşŸığŸı Kuru nane 1 yemek kaşŸığŸı
Karabiber 1/2 tatlı kaşŸığŸı Limon suyu 2 yemek kaşŸığŸı
Limon 1 adet Maydanoz 1/2 demet
Dere otu 1/2 demet şžeker 1 tatlı kaşŸığŸı
Tuz

YAPILIşžI:
1. Bir tencereye su konur, kaynatılır, yapraklar bu suya atılır, 4 – 5 dakika yaprakların rengi değŸişŸinceye kadar haşŸlanır, delikli kepçe ile sudan çıkarılır. 2. Bir tencereye ince doğŸranmışŸ soğŸan, yağŸ, fıstık birlikte konur, kapatılır, ara sıra karışŸtırılarak öldürülür. 3. YıkanmışŸ, süzülmüşŸ pirinç eklenir, birkaç kez karışŸtırılır, tuz, şŸeker ve bir su bardağŸından biraz fazla su ve kuşŸ üzümü konur, kapatılır, suyunu çekinceye kadar pişŸirilir. 4. AyıklanmışŸ, yıkanmışŸ, ince kıyılmışŸ maydanoz ve dere otu, nane, kara biber limon suyu da eklenir, karışŸtırılır ve soğŸuyuncaya kadar dinlendirilir. 5. Bu içten gerekli miktar yaprağŸa konur, uçları kapatılarak sarılır. 6. Yayvan bir tencerenin dibine yapraklar konur, dolmalar dizilir, zeytin yağŸı gezdirilir. Üzerine ateşŸe dayanıklı bir tabak konarak, kalan sıcak su eklenir, kapak kapatılır ve pişŸirilir.
ZEYTİNYAğžLI PIRASA
MALZEME:

Pırasa 5 adet SoğŸan 2 adet
ZeytinyağŸı 1/3 su bardağŸı Havuç 2 adet
şžeker 1/2 tatlı kaşŸığŸı Su 1 1/2 su bardağŸı
Limon 1/2 adet Tuz

YAPILIşžI:
1. Pırasa ayıklanır, 2 cm. kalınlıkta verevine kesilir, yıkanır. 2. Havuç kazınır, yıkanır, yarım cm. kalınlıkta daire şŸeklinde kesilir. 3. Bir tencereye önce havuçlar, üzerine pırasalar, ince doğŸranmışŸ soğŸan, tuz, şŸeker, yağŸ ve su konur. Kapak kapatılır, kaynayınca ateşŸ kısılır, sebzeler yumuşŸayıncaya kadar pişŸirilir. 4. Servis tabağŸına alınır, soğŸutulur, limonla servis yapılır.
ZEYTİNYAğžLI BARBUNYA PİLAKİ
MALZEME:

Kuru barbunya fasulyesi 2 su bardağŸı SoğŸan 2 adet
Sarımsak 3 dişŸ Havuç 1 adet
Patates 1 adet Salça 1 yemek kaşŸığŸı
ZeytinyağŸı 1/2 su bardağŸı şžeker 1 tatlı kaşŸığŸı
Maydanoz 1/2 demet Tuz

YAPILIşžI:
1. Kuru barbunyalar akşŸamdan ıslatılır, üzerini 5 parmak aşŸacak kadar su ilave edilip, haşŸlanır, süzülür. 2. SoğŸan ve sarımsak soyulur, yıkanır, soğŸan ince kıyılır, sarımsak iki – üç parçaya bölünür ve bir tencereye yağŸla konur. 3. Havuç ve patates soyulur, yıkanır, küp şŸeklinde kesilir. SoğŸanlara eklenir, birlikte kavrulur, salça eklenir, birkaç kere karışŸtırılır. 4. SüzülmüşŸ fasulye, şŸeker, tuz ve su konur, ağŸır ateşŸte suyunu çekene kadar pişŸirilir. 5. Yemek cam bir kaba konur, ayıklanmışŸ, yıkanmışŸ ve ince doğŸranmışŸ maydanoz üzerine serpilir ve soğŸuk servis yapılır.
KIYMALI RAMAZAN PİDESİ

Malzemeler
1 adet Ramazan pidesi
3 yemek kaşŸığŸı tereyağŸı
2 adet soğŸan
350 gr. kıyma
1 yemek kaşŸığŸı domates salçası
1/2 tatlı kaşŸığŸı kırmızıbiber
1/2 tatlı kaşŸığŸı karabiber
1/2 demet maydanoz
1 su bardağŸı et suyu
1 1/2 su bardağŸı yoğŸurt
2 dişŸ sarımsak
Tuz

HazırlanışŸı
TereyağŸını genişŸ bir kaba koyun ve eritin. Ramazan pidesinin altnı üstünü biraz kızartın. Ayrı bir kapta, kıyma ile piyaz şŸeklinde doğŸranmışŸ soğŸanı kavurun. Salça, ince kıyılmışŸ maydanoz, karabiber, kırmızıbiber, tuz ve et suyunu ilave edin, bir taşŸım kaynatın. Bu karışŸımı pidenin üstüne dökün, pideler yumuşŸayıp suyunu çekinceye kadar pişŸirin. SarımsağŸı yoğŸurtla karışŸtırıp pidenin üzerine dökün. Arzuya göre üzerine kızdırılmışŸ biberli yağŸ gezdirin.About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *