Ramazana özel Pilavkar, Makarnalar, Börekler

Ramazana özel Pilavkar, Makarnalar, Börekler

BULGUR PİLAVI

MALZEME:

Bulgur 2 su bardağŸı Su 2 1/2 su bardağŸı
TereyağŸı 5 yemek kaşŸığŸı SoğŸan 2 adet
Domates 2 adet Kıyma 150 gr.
Taze sivri biber 4 adet Tuz

YAPILIşžI:

1. İnce kıyılmışŸ soğŸan yağŸda kavrulur, içine kıyma konur, birlikte karışŸtırılır. Daha sonra ince kıyılmışŸ ya da rendelenmişŸ domates, ince kıyılmışŸ taze biber, tuz ve su konur, kaynatılır. 2. Yıkanıp, süzülmüşŸ bulgur katılır, karışŸtırılır, kaynayınca ateşŸ kısılır, hafif ateşŸte suyunu çekinceye kadar tutulur. Sıcak servis yapılır.

EKMEK DOLMASI
MALZEME:

Dolma ekmeğŸi 1 adet Kıyma 250 gr.
Dere otu 1 demet Karabiber 1 tatlı kaşŸığŸı
TereyağŸı 1 yemek kaşŸığŸı Tuz

YAPILIşžI:
1. Birgün bekletilmişŸ dolma ekmeğŸinin altından yuvarlak bir kapak açılır, içerisindeki iç alınır. Ovalamak suretiyle ufalanır. 2. Bir kaba kıyma konur, suyunu çekinceye kadar kavrulur, içine ince kıyılmışŸ dere otu, tuz ve kara biber konur. 3. Bir tencerede bir kaşŸık yağŸ eritilir, ekmek içleri yağŸda çevrilir, kıymaya karışŸtırılır, soğŸutulur. EkmeğŸin içine doldurularak kapağŸı kapatılır. 4. GenişŸ, yayvan bir tencerenin dibine bir ızgara ya da tahta çubuklar konur, üzerine ekmek oturtulur, kapak kapatılır. 5. Ayrı bir kapta bir bardak et suyu ve bir bardak su kaynatılır, azar azar ekmek üzerine kepçeyle gezdirilir. Kısık ateşŸte et suyu bittikçe kepçeyle üstüne gezdirilir. Kabuk ekmek yumuşŸayınca üçgen şŸeklinde kesilerek servis yapılır. (Ancak, ekmeğŸin çok yumuşŸamamasına dikkat edilmelidir). Not: İzmir yöresi Ramazan yemeklerindendir.

FIRINDA MAKARNA
MALZEME:

Makarna 1 paket Su 10 su bardağŸı
TereyağŸı 3 yemek kaşŸığŸı Çiçek yağŸı 1 yemek kaşŸığŸı
Süt 2 1/2 su bardağŸı Yumurta 3 adet
KaşŸar peyniri 1 su bardağŸı Tuz

YAPILIşžI:
1. Bir tencereye su konur, bir yemek kaşŸığŸı çiçek yağŸı ve tuz ilave edilir, kaynatılır. 2. Su kaynadığŸında çubuk makarna kırılmadan konur, pişŸirilir, süzülür ve 2 kez soğŸuk sudan geçirilir. 3. Makarna tekrar tencereye alınır, rendelenmişŸ kaşŸar, tuz, kara biber ve yağŸ eritilip dökülür, iyice karışŸtırılır. Bu malzemeler bir tepsiye yerleşŸtirilir. 4. Ayrı bir kapta yumurtalar iyice çırpılır, süt ilave edilir, tekrar çırpılır, tepsiye yerleşŸtirilen makarnanın üzerine dökülür. 5. Tepsi fırına konur, üzeri pembeleşŸinceye kadar pişŸirilir, dört köşŸe ya da baklava dilimi şŸeklinde kesilerek servis yapılır.

FIRINDA SİGARA Bö–REğžİ
MALZEME:

Yufka 4 adet Çiçek yağŸı 1/2 su bardağŸı
Yumurta 1 adet ÇişŸitli içler

YAPILIşžI:
1. Bir yufka yayılır, üzeri fırçayla yağŸlanır, diğŸer yufka üzerine konur, o da yağŸlanır. ֖nce dörde, sonra herbir parça ikiye bölünür. Aynı işŸlem diğŸer iki yufka için de yapılır. (16 adet sigara böreğŸi olacaktır). 2. Hazırlanan iç genişŸ kenarlarına konur, yan kenarları dökülmeyecek şŸekilde içe doğŸru katlanır ve sigara gibi sarılır. 3. Bir genişŸ ve derin tabağŸa bol su konur, hazırlanan sigara börekleri içine atılır iki el arasında biraz bastırılarak sudan alınır, fırın tepsisine yerleşŸtirilir. 4. Üzerlerine bir yumurta sarısı sürülür, pembeleşŸinceye kadar pişŸirilir.İçler1- Peynirli iç:Beyaz peynir (200 gr.) çatalla ezilir, ince kıyılmışŸ maydanozla bir yumurta ilave edilir ve karışŸtırılır. 2- Kıymalı iç:Bir tencereye 1,5 yemek kaşŸığŸı margarin ile ince doğŸranmışŸ 2 orta boy soğŸan konur ve hafif pembeleşŸinceye kadar kavrulur. Buna 200 gr. kıyma ve tuz konur, kıyma suyunu çekinceye kadar kavrulur. Kara biber ve ince kıyılmışŸ bir demet maydanoz ilave edilir. 3- Ispanaklı iç:Ispanak (300 gr.) yaprakları ince doğŸranır, içine bir büyük boy soğŸan rendelenir, tuz ve kara biber katılır. KarışŸtırılır. Sıkılarak böreğŸin içine konur. 4- Patatesli iç: 4 orta boy patates ince rendelenir, içine kara biber ve tuz konur, karışŸtırılır, sıkılarak böreğŸin içine konur.

KIYMALI RAMAZAN PİDESİ
MALZEME:

Ramazan pidesi 1 adet TereyağŸı 3 yemek kaşŸığŸı
SoğŸan 2 adet Kıyma 350 gr.
Domates salçası 1 yemek kaşŸığŸı Kırmızı biber 1/2 tatlı kaşŸığŸı
Karabiber 1/2 tatlı kaşŸığŸı Maydanoz 1/2 demet
Et suyu 1 su bardağŸı YoğŸurt 1 1/2 su bardağŸı
Sarımsak 2 dişŸ Tuz

YAPILIşžI:
1. TereyağŸı genişŸ bir kaba konur, eritilir, Ramazan pidesinin altı üstü biraz kızartılır. 2. Ayrı bir kapta, kıyma ile piyaz şŸeklinde doğŸranmışŸ soğŸan kavrulur; salça, ince kıyılmışŸ maydanoz, karabiber, kırmızı biber, tuz ve et suyu ilave edilir, bir taşŸım kaynatılır. 3. Bu karışŸım pidenin üstüne dökülür, pideler yumuşŸayıp suyunu çekinceye kadar pişŸirilir. 4. Sarımsak, yoğŸurtla karışŸtırılır ve pidenin üzerine konur. Not: Arzu edilirse üzerine kızdırılmışŸ biberli yağŸ gezdirilir.
PUF Bö–REğžİ
MALZEME:

BuğŸday unu 1 kg. Kabartma tozu 1 paket
Su Tuz
Beyaz peynir 500 gr. Maydanoz 1/2 demet
Sıvı yağŸ 2 su bardağŸı

YAPILIşžI:
1. Un, su, tuz ve kabartma tozu ile kulak memesi yumuşŸaklığŸında hamur tutulur. 2. Beyaz peynir ufalanır, ince kıyılmışŸ maydanozla karışŸtırılır. 3. Tutulan hamur ikiye bölünür. Silindir şŸeklinde yuvarlanır. Bir hamur 12 parçaya bölünür. 4. Herbir parça 25 – 30 cm çapında açılır. İki köşŸesine peynir konur, kapatılır, rulet ile kesilip tepsi ya da bir temiz bez üzerine alınır. PişŸirilinceye kadar kurumaması için üzerleri örtülür. 5. Bir tencereye sıvı yağŸ konur, kızdırılır ve börekler içine atılıp, pembe bir renk alıncaya kadar altı üstü kızartılır. 6. KağŸıt peçete üzerine çıkarılır, servis yapılır.

SU Bö–REğžİ
MALZEME:

Un 5 su bardağŸı Yumurta 4 adet
TereyağŸı 1 su bardağŸı Beyaz peynir 200 gr.
Maydanoz 1 1/2 demet KaşŸar peyniri 1/2 su bardağŸı
Tuz

YAPILIşžI:
1. Un elenir, ortası açılır, 4 yumurta, tuz ve biraz su konarak katıca bir hamur yoğŸrulur. 2. Hamur çubuk şŸekline getirilir. Bezelere ayrılır, tepsinin altına gelecek beze daha büyük tutulur, kurumamaları için yaşŸ bir bez örtülür, dinlendirilir. 3. Bezeler aralarına un serpilerek oklava ile lmm. kalınlıkta açılır. 4. İçin hazırlanması: Beyaz peynir ezilir, içine ince doğŸranmışŸ maydanoz, kaşŸar peyniri ve süt konur, karışŸtırılır. 5. Bir tencereye bolca su ve tuz konur, kaynatılır açılan yufkalar tuzlu suda birer dakika pişŸirilir, ters yüz edilmişŸ, üstüne bez serilmişŸ bir süzgecin üzerine konur. 6. YağŸlanmışŸ bir tepsiye suda pişŸirilmemişŸ ilk büyük yufka yerleşŸtirilir, üzerine hafifçe eritilmişŸ tereyağŸı gezdirilir. PişŸirilen yufkalar kırışŸtırılarak ve aralara yağŸ gezdirilerek konur. Yufkanın yarısı döşŸendiğŸinde peynirli iç her tarafına düzgünce yayılır, diğŸerleri de aynı işŸlemden geçirilerek yerleşŸtirilir. 7. En üste pişŸirilmemişŸ bir yufka düz konur. Üzerine bir yumurtanın sarısı ile az yağŸ karışŸtırılıp sürülür. Fırında pişŸirilir. Yarım saat sonra alt üst edilerek servis yapılır. Not: İç olarak kıyma da kullanılabilir.

Sahur BöreğŸi (Ramazan)

MALZEMELER
2 adet yufka
peyaz peynir
4 adet yumurta
3 su bardağŸı süt
2 paket cheddar peyniri

HAZIRLANIşžI
Her yufkayı 16 eşŸit parçaya bölün. İçine bir parmak cheddar peyniri koyup, sigara böreğŸi şŸeklinde sarın, bir tepsiyi yağŸlayıp, dizin. 4 adet yumurtayı 3 su bardağŸı sütle çırpın ve böreklerin üzerine dökün. İki saat bekletin daha sonra üzerine biraz peynir rendeleyip, fırına verin.

TALAŞ Bö–REОİ
MALZEME:

Koyun eti 500 gr. SoğŸan 2 adet
Margarin 1 yemek kaşŸığŸı Domates 2 adet
Domates salçası 1 tatlı kaşŸığŸı Su 1 su bardağŸı
Yumurta sarısı 1 adet Kekik 1 tatlı kaşŸığŸı
Karabiber 1 tatlı kaşŸığŸı Maydanoz 1/2 demet
Un 4 su bardağŸı Margarin 2 yemek kaşŸığŸı
ZeytinyağŸı 2 yemek kaşŸığŸı Tuz

YAPILIşžI:
1. KuşŸbaşŸından daha küçük doğŸranan etler bir tencereye konur; üzerine ince doğŸranmışŸ soğŸan ve bir kaşŸık margarin ilave edilir, ateşŸte suyunu çekinceye kadar pişŸirilir. Üzerine küçük doğŸranmışŸ domates ve salça konur, biraz daha pişŸirilir. Bir bardak su ilave edilir, kapatılır, yumuşŸayıncaya kadar tutulur, açık olarak suyu çektirilir. 2. Üzerine tuz, kıyılmışŸ maydanoz, kara biber, kekik konur, karışŸtırılır, soğŸumaya bırakılır. 3. Hamuru için; Un, tuz, bir kaşŸık yağŸ ve ılık su karışŸtırılarak katı bir hamur tutulur. Üzerine nemli bir bez örtülerek 15 – 20 dakika dinlendirilir. 4. Bu hamur altı parçaya bölünür, parçalar merdane ile açılır, yağŸ sürülür, biraz dinlendirilir, elle hazır yufka inceliğŸi kadar açılır, ortalarına içler eşŸit olarak konur, bohça gibi kapatılır, kapatılan yer alta gelecek şŸekilde zeytinyağŸı ile yağŸlanmışŸ tepsiye dizilir. Üzerine yumurta sarısı sürülerek fırına verilir, üstü kızarıncaya kadar pişŸirilir.
About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *