Ramazana ö–zel Et & Tavuk Yemekleri

Ramazana ö–zel Et & Tavuk Yemekleri

Ramazanda ağŸsınıza layı Et&Tavuk Yemekleri

BEZELYELİ TAVUK

MALZEME:

KuşŸbaşŸı tavuk eti 500 gr. SoğŸan 1 adet
Sivri biber 4 adet Domates 2 adet
Kekik 1 tatlı kaşŸığŸı Karabiber 1/4 tatlı kaşŸığŸı
Kimyon 1/4 tatlı kaşŸığŸı Bezelye 250 gr.
KaşŸar peyniri 150 gr. Sıvı yağŸ 1/3 su bardağŸı
Tuz

YAPILIşžI:
1. İnce doğŸranmışŸ soğŸan yağŸda biraz kavrulur, ince doğŸranmışŸ biber katılır, karışŸtırılır. 2. YıkanmışŸ kuşŸbaşŸı tavuk eti ilave edilir, suyunu çekinceye kadar pişŸirilir, küp şŸeklinde doğŸranmışŸ domatesler ilave edilir, domatesler suyunu çekince ateşŸten alınır. 3. TavuğŸa tuz, kara biber, kimyon ve kekik ilave edilir, karışŸtırılır. 4. Uygun bir tepsiye aliminyum folyo serilir, üzerine tavuklu karışŸım dökülür. 5. ֖nce bezelye daha sonra kaşŸar peyniri tavuklu karışŸımın üzerine konur. Aliminyum folyo ile tamamen bohça gibi kapatılır. Kızgın fırında 10 dakika pişŸirilir. Sıcak servis yapılır.

BULGURLU SULU Kö–FTE
MALZEME:

Kıyma 250 gr. İnce bulgur 2 su bardağŸı
SoğŸan 1 adet Salça 1 yemek kaşŸığŸı
Sıvı yağŸ 3 yemek kaşŸığŸı Sumak suyu 1/3 su bardağŸı
Reyhan 2 yemek kaşŸığŸı Kırmızı toz biber 1 tatlı kaşŸığŸı
Tuz
SARAY USULÜ TAVUK (İö‡Lİ TAVUK)
MALZEME:

Tavuk 1 adet Su 2 1/2 su bardağŸı
Pirinç 1 1/2 su bardağŸı Margarin 3 yemek kaşŸığŸı
Tavuk ciğŸeri 1 adet ö‡am fıstığŸı 3 yemek kaşŸığŸı
KuşŸ üzümü 3 yemek kaşŸığŸı Karabiber 1/2 tatlı kaşŸığŸı
Domates salçası 1 yemek kaşŸığŸı Sarımsak 1 dişŸ
Tuz

YAPILIşžI:
1. Tavuk temizlenir, yıkanır, bir tencereye su ve tuz da konarak 35 dakika kadar pişŸirilir. TavuğŸun etli kısımlarının şŸekli bozulmadan kemiklerinden ayrılır. 2. Bir tencereye margarin konur, eritilir, küçük küp şŸeklinde doğŸranmışŸ ciğŸer ve fıstıklar konur, karışŸtırılarak fıstıklar sararıncaya kadar kavrulur. 3. YıkanmışŸ ve süzülmüşŸ pirinç ilave edilir. 4. Tavuk suyuna sıcak su eklenerek 2 1/2 su bardağŸına tamamlanır, bu su ve tuz pirince eklenir, karışŸtırılır. 5. AyıklanmışŸ ve yıkanmışŸ kuşŸ üzümü de eklenir, kısık ateşŸte suyunu çekene kadar pişŸirilir. 6. Karabiber serpilir, üzerine peçete koyup 20 dakika dinlendirilir. 7. Tavuk hazırlanan bu pilavın bir kısmı ile doldurulur, fırın tepsisine ters çevrilerek konur. 8. Salça 2 yemek kaşŸığŸı su ile ezilir, buna ezilmişŸ sarımsak ilave edilir ve tavuğŸun üzerine sürülür. 9. ֖nceden ısıtılmışŸ orta sıcaklıktaki fırında üzeri kızarıncaya kadar pişŸirilir. Servis tabağŸına alınır ve etrafına kalan pilav konur. Not: Bu yemek, eskiden saraylarda yapıldığŸından bu adı almışŸtır. Tavuk yerine hindi de kullanılabilir.
YAPILIşžI:
1. Kıyma ve bulgur karışŸtırılır, tuz ve kırmızı biber ilave edilerek iyice yoğŸrulur. Fındık büyüklüğŸünde parçalar alınarak yuvarlanır. 2. İnce doğŸranmışŸ soğŸan yağŸda hafif pembeleşŸtirilirken salça ilave edilir. Daha sonra tencere yarı yarıya su ile doldurulur. Su kaynatılır. 3. Su kaynadığŸında tuz ilave edilerek köfteler salınır. 4. Köftelerin pişŸmesine yakın sumak suyu ve reyhan ilave edilir. Bir iki taşŸım kaynadıktan sonra ateşŸten alınır. Not: l- Sumak suyu yerine l limonun suyu da kullanılabilir. 2- Bitlis yöresi Ramazan yemeklerindendir.
TAVUK HAşžLAMA
MALZEME:

Tavuk 1 adet Havuç 1 adet
SoğŸan 1 adet Kereviz 1 adet
Margarin 2 yemek kaşŸığŸı Un 1/2 su bardağŸı
Tuz

YAPILIşžI:
1. Tavuk temizlenir, yıkanır, üzerini örtecek kadar su konur, kapağŸı açık olarak kaynamaya bırakılır, üzerinden köpükler alınır, atılır. 2. Havuç kazınır, yıkanır, bir parmak kalınlığŸında doğŸranır. 3. SoğŸan ayıklanır, yıkanır ve doğŸranır. 4. Kereviz soyulur, yıkanır ve doğŸranır. Bütün bu sebzeler haşŸlanmakta olan tavuğŸa ilave edilir, tuz konur ve kapağŸı kapatılır, iyice pişŸirilir. 5. PişŸen tavuğŸun suyu süzülür, ayrı bir yere alınır. 6. Un yağŸda hafifçe kavrulur, süzülmüşŸ tavuk suyu karışŸtırılır, ateşŸte pişŸirilir. 7. Tavuk arzuya göre parçalara ayrılır ve hazırlanan bu unlu sostan üzerine dökülür. Bezelyeli ya da nohutlu pilav ile servis yapılır. Havuç ve kerevizle süslenir.
TERBİYELİ SULU Kö–FTE
MALZEME:

Kıyma 500 gr. Pirinç 2 yemek kaşŸığŸı
Maydanoz 6 dal SoğŸan 1 adet
Margarin 1 yemek kaşŸığŸı Sıvı yağŸ 1 yemek kaşŸığŸı
Limon 1 adet Yumurta 2 adet
Un 2 yemek kaşŸığŸı Karabiber 1/2 tatlı kaşŸığŸı
Su 1 1/2 su bardağŸı Tuz

YAPILIşžI:
1. Pirinç ayıklanır, sıcak su içinde onbeşŸ dakika bekletilir, yıkanır, süzülür, pirinçler havanda biraz kırılır. 2. Kıymaya ince doğŸranmışŸ soğŸan ve maydanoz, pirinç, tuz, karabiber ve iki yumurtanın sadece beyazları katılır, yoğŸrulur, yuvarlak küçük köfteler hazırlanır. 3. Sıvı yağŸ bir tavaya konur, köfteler (tava sallanarak), renkleri dönecek kadar kızartılır. 4. Bir tencereye margarin konur, eritilir, un katılır, hafifçe kavrulur, su katılır, kaynatılır, köfteler konur, karışŸtırılır, onbeşŸ dakika daha kaynatılır, ateşŸi kısılır. 5. Ayrı bir kapta iki yumurtanın sarısı ile bir limon suyu çırpılır, köftelerin suyundan 4 – 5 kaşŸık alınır, iyice karışŸtırılır. Köftelere azar azar karışŸtırmak suretiyle terbiyesi yapılır. AteşŸten alınır.
YUVARLAMA
MALZEME:

Koyun eti 350 gr. Nohut 1/2 su bardağŸı
Su 4 su bardağŸı SoğŸan 2 adet
Pirinç 2 1/2 su bardağŸı Kıyma 250 gr.
Karabiber 1 tatlı kaşŸığŸı YoğŸurt 3 1/2 su bardağŸı
Yumurta 1 adet Margarin 3 yemek kaşŸığŸı
Kuru nane 1 yemek kaşŸığŸı Tuz

YAPILIşžI:
1. Nohut yıkanır, akşŸamdan ıslanır, düdüklü tencereye konur. Parça et, 5 su bardağŸı su ve yeteri kadar tuz eklenir, 40 – 45 dakika pişŸirilir. 2. İnce doğŸranmışŸ soğŸan, köftelik bulgur iriliğŸinde dövülmüşŸ pirinç, yağŸsız kıyma, tuz ve kara biber birlikte karışŸtırılır, l – 2 kaşŸık su eklenerek orta yumuşŸaklıkta düzgün bir hamur oluşŸana değŸin 20-25 dakika yoğŸrulur. Üzerine kurumaması için nemli bez örtülür. 3. Hamurdan el ıslatılarak nohut büyüklüğŸünde köfteler yuvarlanır. Kalan su tencereye konur, tuz ilave edilir, kaynatılır ve köfteler kaynayan suya atılır, pirinçler pişŸinceye kadar tutulur. Bu haşŸlama suyu ve köfteler nohutlu karışŸıma eklenir. 4. YoğŸurt ve yumurta ayrı bir kapta iyice çırpılır, yemeğŸin suyundan eklenerek ılıtılır. Köfteli ve etli karışŸım ateşŸe konur. YoğŸurt yemeğŸe azar azar eklenirken yemek sürekli karışŸtırılır, kaynayınca ateşŸten alınır. 5. YağŸ bir tavada kızdırılır, nane ekilir bir iki kez karışŸtırılır, yemeğŸin üzerine gezdirilir. Not: Yuvarlama, Gaziantep yöresi Ramazan Bayramı’nın değŸişŸmez yemeğŸidir

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *