Ramazan Tatlıları

gullac.jpgAYVA TATLISI
MALZEME:

Ayva 2 adet şžeker 2 su bardağŸı
Kaymak 2 yemek kaşŸığŸı Antep fıstığŸı içi 4 dal
Karanfil 3 dişŸ

YAPILIşžI:
1. Ayvalar yıkanır, kabukları soyulur, ikiye bölünür, çekirdekleri ve çekirdek yatakları çıkarılır. 2. Yayvan bir tencereye dizilir, üzerine ayvaların yarısına gelecek kadar su, karanfil ve çekirdekler konur, hafif ateşŸte yumuşŸayıncaya kadar pişŸirilir. Ayvaların ortalarına şŸeker konur, ateşŸ çok kısık hale getirilir, zaman zaman kapağŸı açılarak ayvaların ortalarına soğŸuk su gezdirilir, kıvamı gelinceye kadar bu işŸlem birkaç kez tekrarlanır. Ayvalar saydam bir hal alıp rengi koyulaşŸınca ateşŸten alınır. 3. SoğŸuyunca servis tabağŸına alınır, ortalarına kaymak konur, tencerede kalan şŸurup üzerine gezdirilir, yeşŸil fıstık serpilir. Not: Kaymak üzerine kıyılmışŸ ceviz ve fındık da konulabilir.

Ramazan Lokumu

Malzeme:
1 kg. havuç
2 su bardağŸı şŸeker
1 paket pötibör bisküvi
1 fincan çekilmişŸ çeriz veya fındık içi
Hindistancevizi

YapılışŸı:
Havuçları rendeleyip, 2 bardak şŸeker ile yumuşŸayıncaya kadar haşŸlayın. Ilınınca içine 1 paket bisküviyi kırın, ceviz veya fındık içini de katın. Hamur yapın. Bu hamurdan küçük toplar alıp, hindistancevizine bulayın. Birer kürdan takıp, servis yapın.

CEVİZLİ GÜLLAö‡

MALZEME:

Güllaç 6 adet Süt 3 su bardağŸı
şžeker 1 1/2 su bardağŸı Ceviz içi 1/3 su bardağŸı
Nar tanesi 1/3 su bardağŸı Gül suyu 2 yemek kaşŸığŸı

YAPILIşžI:
1. Sütün yarısı 1 su bardağŸı şŸekerle, yarısı da sade olarak ayrı ayrı kaynatılır ve soğŸumaya bırakılır. 2. Güllaçların sığŸacağŸı büyüklükte bir tepsiye kaynatılmışŸ şŸekersiz süt konur. Güllaçlar birer birer bu süt içerisine daldırılır, hafif yumuşŸak bükülecek şŸekilde iken çıkarılır. 3. Herbir güllaç bohça katlar gibi katlanır. 4 köşŸe haline getirilir, içerisine 1/2 su bardağŸı toz şŸekerle karışŸtırılmışŸ dövülmüşŸ ceviz konur, cevizler görünmeyecek ve dökülmeyecek şŸekilde kapatılır ve alt üst edilerek derin yayvan bir tabağŸa dizilir. 4. Üstlerine şŸekerli süt dökülür. Kuru kalmaması için kenardan alınan sütle ıslatılır. Sütü tam olarak çektikten sonra bir servis tabağŸına alınır, gül suyu serpilir, nar taneleri ile süslenir. Not: l- Güllaçların ıslatıldığŸında parçalanmaması için taze olmasına dikkat edilmelidir. 2- Güllaçların içine dövülmüşŸ cevizin yanısıra, dövülmüşŸ fındık, fıstık, badem konduğŸu gibi kaymak, muhallebi, rendelenmişŸ pudra şŸekerli elma da konabilir.
KAYMAKLI EKMEK KADAYIFI
MALZEME:

Ekmek kadayıfı 1 adet şžeker 1250 gr.
Su 5 su bardağŸı Limon tuzu 3 adet

YAPILIşžI:
1. Kadayıf kendisinden daha genişŸ kenarlı bir tepsiye yerleşŸtirilir. Üzerini iki parmak aşŸacak kadar sıcak su konur, kalın bir bezle örtülür, 10 dakika sonra suyu süzülür, tam ortası bıçakla 5 cm. uzunluğŸunda “X” işŸareti yapılır gibi kesilir. 2. Bir başŸka tencerede şŸeker, su ile kaynatılır; limon tuzu ilave edilip 2 dakika daha kaynatılır ve ateşŸten alınır. 3. Ayrı bir kapta 250 gr. şŸeker ağŸır ağŸır karışŸtırılarak, sarartılıp eritilir, ateşŸin ağŸır olmasına dikkat edilir, aksi halde şŸeker kararır bu şŸeker şŸurubun üzerine dökülür. 4. şžurubun hepsi kadayıfın üzerine gezdirilerek boşŸaltılır, çok kısık ateşŸe konur, tepsi kenarlarındaki şŸurup kaşŸıkla alınarak yeniden üstüne gezdirilir. Suyunu tamamen çekinceye kadar ateşŸte bırakılır. Ilınınca çok ince kenarlı bir tepsiye ters çevrilerek alınır. 5. İyice soğŸuduğŸunda tam ortasına 15 cm. çapında yuvarlak bir tabak kapatılıp etrafı bıçakla kesilir. TabağŸın altına gelen yuvarlak bölüm de altıya bölünür, üzerine kaymak konarak servis yapılır.

SÜTLAö‡
MALZEME:

Süt 6 su bardağŸı Su 2 su bardağŸı
Pirinç 1 su bardağŸı şžeker 1 1/2 su bardağŸı
Tuz 1 fiske

YAPILIşžI:
1. Pirinç ayıklanır, yıkanır, tencereye konur. 2. Üzerine su ve süt ilave edilir, çok hafif ateşŸte kıvama gelinceye kadar pişŸirilir. 3. şžeker ve bir fiske tuz konur, 10 dakika daha karışŸtırılarak pişŸirilir, ateşŸten alınır, kaselere boşŸaltılır.
TEL KADAYIF
MALZEME:

Kadayıf 20 adet TereyağŸı 1/3 su bardağŸı
Su 3 su bardağŸı Ceviz içi (dövülmüşŸ) 1 su bardağŸı
Ceviz içi 12 yarım şžeker 3 su bardağŸı
Limon suyu 1 yemek kaşŸığŸı

YAPILIşžI:
1. şžeker su ile kaynatılır, limon suyu katılır, köpükleri alınır. 2. Kadayıfların içindeki sert hamur parçaları ayıklanır ve kadayıflar bir kaba konur, üzerine eritilmişŸ tereyağŸı ve su konup, elle ovalanarak karışŸtırılır. 3. Orta boy kepçenin dibine yarım ceviz yerleşŸtirilir, üzerine biraz kadayıf konur, dövülmüşŸ ceviz serpilip yine kadayıf konur, kenarlara taşŸan kadayıflar kepçede toplanır, iyice sıkışŸtırılır, yağŸlanmışŸ tepsiye çevrilerek yerleşŸtirilir. 4. PembeleşŸinceye kadar fırında pişŸirilir, üzerine ılınmışŸ şŸerbet dökülür. SoğŸuduğŸunda servise hazırdır.

YASSI KADAYIF (şžAKLAK)
MALZEME:

Yassı kadayıf 1/2 kg. Yumurta 2 adet
Sıvı yağŸ 1 su bardağŸı Ceviz içi (dövülmüşŸ) 1 su bardağŸı
Toz şŸeker 3 su bardağŸı Su 3 su bardağŸı
Limon 1/2 adet

YAPILIşžI:
1. Yassı kadayıfların sertleşŸmişŸ kenarları bıçakla incecik kesilip atılır. 2. Yumurtalar bir kapta beyazlaşŸıncaya kadar mikserle çırpılır. 3. YağŸ bir tavada kızdırılır, kadayıflar yumurtaya batırılır ve her iki tarafı kızgın yağŸda kızartılır. 4. şžurubun hazırlanması: şžeker su ile karışŸtırılıp 10-15 dakika kaynatılır, limon suyu konur. Kadayıflar önceden hazırlanmışŸ bu ılık şŸuruba atılır. şžerbeti içen ve soğŸuyan kadayıflar servis tabağŸına alınır, üzerine çekilmişŸ ceviz serpilir
Ramazan Baklavası

1 Su bardağŸı ceviz içi
5 Su bardağŸı su
4 Bardak toz şŸeker
4 Su bardağŸı toz şŸeker
3 ö‡orba kaşŸığŸı tereyağŸı
1 ö‡orba kaşŸığŸı limon suyu

Yufkaların yarısını tepsiye yayınız. Ceviz ve yarım bardak toz şŸekeri, havanda iyice ezerek, yufkaların ortasına yayarak koyunuz. Üstünü kalan yufkalarla kapatıp, pişŸiriniz. Yalnız yufkaları tepsiye yayarken, yufkanın üzerine bir yemek kaşŸığŸı yağŸla kat kat yağŸlıyarak yerleşŸtiriniz. En üst-tekine de bir miktar yağŸ gezdirerek keskin bir bıçakla baklava biçiminde kosiniz. Orta ısıdaki fırında üstü pembeleşŸinceye kadar kızartarak pişŸiriniz.

şžURUBUN HAZIRLANIşžI: BeşŸ bardak suya, bir çorba kaşŸığŸı limon su yu ve dört bardak toşŸ şŸekeri ile karışŸtırarak, koyu bir şŸurup kıvamına gelinceye kadar kaynatınız. Ilınması için bekleyiniz. Baklavayı fırından çıkarınca üzerine fırça ile yağŸ sürüp, ılınan şŸurubu baklavaların üstüne gezdirerek dökünüz. SoğŸumasını bekleyiniz.About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *