Ramazan İçecekleri

Ramazan İçecekleri

EKŞžİ NAR ŞURUBU
MALZEME:

EkşŸi nar 2 kg. şžeker

YAPILIşžI:
l. EkşŸi narların suyu sıkılır, süzülür. Bir kavanoza konur, üzerine aldığŸı kadar şŸeker konur, karışŸtırılır. Buzdolabında saklanır, zaman zaman karışŸtırılır. şžeker nar suyu içerisinde eridiğŸinde servise hazır olur. KullanılacağŸı zaman su ile çoğŸaltılır.
ELMA KOMPOSTOSU
MALZEME:

Elma 8 adet TozşŸeker 1 su bardağŸı
Su 6 su bardağŸı Limon suyu 1 tatlı kaşŸığŸı

YAPILIşžI:
1. Elmalar dörde bölünür, çekirdekleri çıkarılır, soyulur, istenilen büyüklükte kesilir, kararmamaları için suya konur. 2. Bir başŸka tencereye 6 bardak su ve limon suyu konur, elmalar da katılır, yumuşŸayıncaya kadar pişŸirilir, şŸeker konur, birkaç dakika daha kaynatılır. SoğŸumaya bırakılır.

GÜL ŞURUBU

MALZEME:

Kokulu gül yaprağŸı 15-20 adet Gelincik yaprağŸı 5-6 adet
Su 5 su bardağŸı Limon tuzu 2 parça

YAPILIşžI:
1. Gül yapraklarının diplerindeki beyaz kısımlar, gelincik yapraklarının siyah kısımları kesilir, yıkanır. 2. Yapraklar bir kavanoza konur, limon tuzu ve su eklenir. Kapatılır ve l-1,5 ay bekletilir. Bu ekstre şŸurubun esasıdır. Buzdolabında saklanır. 3. KullanılacağŸı zaman, şŸeker suda eritilir, içine ekstre konur, buz konularak servis yapılır.

KIZILCIK ŞURUBU
MALZEME:

Kızılcık 1 kg. TozşŸeker 5 su bardağŸı
Su 3 su bardağŸı Limon tuzu 4-5 parça

YAPILIşžI:
1. Olgun kızılcıklar bir bardak su ile bir taşŸım kaynatılır, ezilerek süzgeçten geçirilir. 2. şžekere iki bardak su dökülür, kaynatılır. 3. Kaynamakta olan şŸekere süzülen kızılcık suyu dökülür, kıvamı gelince limon tuzu atılır, bir iki taşŸım daha kaynatıldıktan sonra ateşŸten alınır. 4. Ilınınca kavanozlara konur, kullanılacağŸı zaman sulandırılarak içilir.


About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *