Ramazan Çorbaları

Ramazan Çorbaları

Ramazanın bereketinde ç‡orbaların tarifine ve tadına bir bakın bakalım

TUTMALJ AޞI

MALZEMELERİ:
1 adet orta boy soğŸan
1 su bardağŸı haşŸlanmışŸ mercimek
1 su bardağŸı haşŸlanmışŸ nohut
4 su bardağŸı su
3 çorba kaşŸığŸı tereyağŸı
1 tatlı kaşŸığŸı salça
Birer tutam reyhan,nane,sumak,tuz
1/2 demet limonun suyu

YAPILIşžI:
SoğŸanı tereyağŸında kavurun. Üzerine salçayı ekleyip karışŸtırın. Ardından haşŸlanmışŸ mercimeğŸi, nohutu ve suyu katıp yarım saat pişŸirin. Tuzunu ayarlayın. İndirmeye yakın çorbaya baharatlarını ve limon suyunu katın. Bir taşŸım kaynattıktan sonra ocaktan indirin. servis yapın.

DÜОÜN LJORBASI
MALZEME:

Koyun gerdanı 250 gr. Su 8 su bardağŸı
Havuç 1 adet SoğŸan 1 adet
Un 1/2 su bardağŸı Yumurta sarısı 1 adet
Limon 1/2 adet Süt 1/2 su bardağŸı
Et suyu 4 su bardağŸı TereyağŸı 3 yemek kaşŸığŸı
Tuz Kırmızı toz biber 1/4 tatlı kaşŸığŸı

YAPILIşžI:
1. Bir tencereye su, yıkanmışŸ koyun gerdanı, kabaca bölünmüşŸ havuç ve soğŸan konur, kaynatılır, köpükleri alınır, etler yumuşŸayıncaya kadar pişŸirilir. Gerdan bir tabağŸa alınarak soğŸumaya bırakılır. Kemiklerden ayrılarak zar büyüklüğŸünde doğŸranır. 2. Un 2 kaşŸık yağŸla hafifçe kavrulur, üzerine süt dökülür. Hafif ateşŸte karışŸtırılarak pişŸirilir. Bu karışŸıma süzülen 4 su bardağŸı et suyu ilave edilir, 10 dakika daha pişŸirilir. Zar şŸeklinde doğŸranan et ve tuz katılır, un kokusu gidinceye kadar pişŸirilir. 3. Tencere ocaktan alınır, yumurta sarısı ve limon suyu çırpılır, çorbanın suyundan birkaç kaşŸık alınarak ılışŸtırılır. Bu karışŸım da karışŸtırılarak tencereye dökülür, tekrar ocağŸa konur, hafif kabarmaya başŸlayınca ateşŸten alınır. 4. l yemek kaşŸığŸı tereyağŸı bir tavada kızdırılır, kırmızı toz biber ilave edilip, çorbanın üzerine gezdirilir.

TARHANA LJORBASI
MALZEME:

Tarhana 1/2 su bardağŸı Su 6 su bardağŸı
TereyağŸı 3 yemek kaşŸığŸı Kuru nane 1 yemek kaşŸığŸı
Kırmızı toz biber 1/2 tatlı kaşŸığŸı Tuz

YAPILIşžI:
1. Kuru tarhana bir miktar suda bekletilerek eritilir. 2. Uygun bir tencereye konur, su ve tuz ilave edilir, karışŸtırılarak koyulaşŸıncaya kadar pişŸirilir. 3. Bir başŸka kapta yağŸ eritilir, nane ve kırmızı toz biber ekilir; çorbanın üzerine gezdirilir.

YAYLA LJORBASI
MALZEME:

Pirinç 1/2 su bardağŸı Et suyu 8 su bardağŸı
Un 2 yemek kaşŸığŸı YoğŸurt 2 su bardağŸı
Yumurta 1 adet TereyağŸı 2 yemek kaşŸığŸı
Kuru nane 2 tatlı kaşŸığŸı Kırmızı toz biber 1/2 tatlı kaşŸığŸı
Tuz

YAPILIşžI:
1. Pirinç ayıklanır, yıkanır; et suyunda pişŸirilir. 2. Ayrı bir kapta un, yoğŸurt ve yumurta çırpılır; sıcak et suyu ya da su ile ılıtılır. 3. Bu karışŸım yavaşŸ yavaşŸ kaynamakta olan pirince ilave edilir. Sürekli karışŸtırılarak kaynatılır. 4. TereyağŸı bir tavada eritilir, kırmızı toz biber katılır ve bu karışŸım çorbanın üzerine gezdirilir. En üstüne de kuru nane ekilerek servise verilir.
TAVUKLU ŞEHRİYE ÇORBASI
MALZEME:

Tavuk göğŸüs eti 1 adet Tavuk suyu 1 su bardağŸı
Su 5 su bardağŸı Tel şŸehriye 1/2 su bardağŸı
Margarin 3 yemek kaşŸığŸı Domates salçası 1 yemek kaşŸığŸı
Maydanoz 5 dal Limon suyu 3 yemek kaşŸığŸı
Tuz

YAPILIşžI:
1. Tavuk göğŸsü yıkanır, haşŸlanır, didilir. 2. Bir tencereye didilmişŸ tavuk eti, tavuk suyu, su, yağŸ, salça ve tuz konur. Kaynamaya başŸladığŸında şŸehriye eklenir, yumuşŸayıncaya kadar pişŸirilir. 3. Maydanozlar yıkanır, ince doğŸranır, çorbaya ilave edilir. 4. KaynadığŸında ateşŸten alınır, limon suyu eklenerek servis yapılır.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *