Pripiat 900 Yıl Yasak şžehir

pripiat.jpg385.jpg26 Nisan 1986’da, akşŸam saatlerinde, Ukrayna’nın Pripiat şŸehrinde hayat her zamanki gibi normal seyrinde devam ediyordu. İnsanlar işŸten çıkmışŸ, evlerinin yolunu tutmuşŸ, akşŸam yemeğŸi hazırlanmışŸtı. Hiç kimse, sabah gözlerini kendi yatağŸında açamayacağŸını, uzun ve zorlu yollara düşŸeceğŸini aklının ucundan bile geçirmiyordu.

Bu bir korku filminin senaryosu değŸil, gerçeğŸin ta kendisi. 22 yıl önce, 26 Nisan akşŸamı, Çirnobil nükleer santralinin 4 numaralı reaktöründe bir patlama yaşŸandı. Dünya bu faciadan zar zor haberdar oldu. Sovyetler’in iletişŸimi engelleme mekanizması tam olarak devreye girmişŸti. Ama sonunda korkunç boyutlara ulaşŸan nükleer faciayı gizleyememişŸti.

İşŸte o gece, Çirnobil’in 10 kilometrelik tehlikeli çemberine giren 49 bin nüfuslu Pripiat boşŸaltıldı. Asker devreye girdi. Gece yarısından sonra başŸlayan acil boşŸaltma işŸlemi için yüzlerce otobüs şŸehrin metkezine dizildi. İnsanlar evlerini bir anda boşŸaltmak zorunda kaldı. BoşŸaltma işŸlemi öyle hızlı gerçekleşŸtirildi ki hiç kimse yanına birkaç parça giyecek ve belki de aile albümleri dışŸında hiçbir şŸey alamadı. Pripiat’ı terk eden otobüs konvoyu 20 kilometreyi aşŸtı. BoşŸaltma işŸlemi 30 saatte tamamlandı.

O gün bugün hayalet şŸehir olan Pripiat, 900 yıl daha böyle kalacak. Bilim adamları, Çirnobil’den sızan en zararlı radyoaktif partiküllerinin yok olması için en az 900 yıl geçmesi gerektiğŸini söylüyor. Tüm radyoaktif partiküllerinin tamamen yok olması için, 48 bin yıldan bahsediliyor.

Pripiatlılar ise yeni bir yerde, zor da olsa hayata yeniden başŸladılar. Tabii aralarından birçoğŸu radyoaktif etkiden kurtulamadı. Geriye kalanlar ise her şŸeye rağŸmen Pripiat’ı özlemle anıyor.


Chernobyl Pripiat City 1986The best free videos are right here

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *