PİşžMANİYE: YEMEYEN PİşžMAN

pismaniye.jpgRECEP Kö–KTÜRK İzmit marmara Bölgesinin denizi ile sanayisi ile boy gösteren ve ülke ekonomisini besleyen önde gelen illerimizdendir.İzmite uğŸrayan veya misafir olanların vazgeçemedikleri bir tatlılıdır pişŸmaniye; gelişŸen teknolojinin imkanları ile çeşŸitlendirilmişŸ vaziyette insanlığŸın beyenisine sunulmuşŸtur.Bizlerde izmite yolu düşŸenleri bilgilendirme amacı ile pişŸmaniyeyi tanıtalım dedik tanısınlar pişŸmanmı olur yoksa memnunmu kalırlar bilmeyiz€¦.
PişŸmaniye, ana maddeleri şŸeker, un ve yağŸ olan, yapımı ustalık gerektiren, yapıldıktan sonra tel tel olan kendine özgü bir tatlı çeşŸididir. KavrulmuşŸ una kaynamışŸ şŸekerin yedirilmesi ilk bakışŸta kolay gibi görünse de, küçük bir yanlışŸlıkla tüm emek ve harcamalar boşŸa gidebilir. Çivrede €œpişŸmaniye€ adının buradan kaynaklandığŸı öne sürülür. Teknoloji pişŸmaniye imalatını ne kadar kolaylaşŸtırmışŸ olursa olsun, bu tatlının yapımı hö¢lö¢ ustaların maharetine muhtaçtır.    PişŸmaniye€™nin nasıl yapıldığŸına gelelim. şžeker ve sudan oluşŸan karışŸım bir kazanda 165 dereceye kadar kaynatılır. KaynamışŸ şŸeker soğŸutma tazgahlarına dökülür
şžeker soğŸutma tezgahlarında soğŸuyup yavaşŸ yavaşŸ macun halini alır.
Macun halini almışŸ şŸeker daha sonra beyazlatma işŸlemine tabi tutulur. Eski zamanlarda ustanın şŸekeri demir bir çubuğŸa asarak uzata uzata yaptığŸı beyazlatma işŸini, günümüzde özel beyazlatma makineleri yapmaktadır. Bu işŸlem bittiğŸinde şŸeker büyük bir sakıza benzer.
DiğŸer yandan un ve yağŸdan oluşŸan ve bir kazanda 7-8 saat pişŸen özel hamur, pişŸmaniye€™nin çekileceğŸi büyük tepsiye belli bir miktar yayılır. Bu özel hamura pişŸmaniyeciler €œMiyhane€ adını verirler.
Halka haline getirilmişŸ ve hamur ile karışŸtırılmışŸ şŸeker çekilerek açılmaya başŸlanır.
şžeker, esnedikçe ve tepsi genişŸliğŸinde açıldıkça katlanıp tekrar açılır. Bu işŸlem, hamur kaybolana (hamurun şŸekere yedirilmesi) ve şŸeker tel tel ayrılana kadar (yaklaşŸık 15-20 dakika) sürer.
Hamurun zamanla şŸekeri tel tel ayırıp, kendisinin kaybolması, çekimi izleyen kişŸiler tarafından şŸaşŸkınlıkla ve ilgiyle izlenmektedir.
şžeker tel tel ayrılıp hamur kaybolduktan sonra artık “pişŸmaniye” olmuşŸtur. 2 usta tarafından karşŸılıklı çekilerek koparılan pişŸmaniye halkası, soğŸutma tezgahlarına serilerek soğŸutulur.
Eskiden pişŸmaniye ustalar tarafından elle çekilirdi. Günümüzde ise özel makinelerle çekilmektedir.
Çikilen pişŸmaniye€™nin bir kısmı tel tel yemekten hoşŸlananlar için o şŸekilde paketlenirken, büyük bir kısmı sade, kakaolu ve şŸamfıstıklı olarak özel fincanlar ile top haline getirilir. PişŸmaniye€™nin top şŸekli yeme kolaylığŸı sağŸlaması açısında daha çok tercih edilmektedir.
Yalnız şŸunu belirtmeden geçemiyeceğŸim  pişŸmaniyenin yapılışŸını seyrederken insanın kemalat eğŸitimi arasında bir köprü kuramadan geçemedim insanın nefisle vuruşŸa, vuruşŸa şŸeytanla çarpışŸa ,çarpışŸa veya onların uzantıları yaşŸam zorluklarıyla boğŸuşŸa ,boğŸuşŸa ahlaki ve manevi donanımlar kazanmasıyla şŸekerin unun ve yağŸın ustanın elinde yoğŸrula yoğŸrula bir müddet sonra çekile çekile lif lif olan hamurun zaman içersinde kaybolup buharlaşŸıp şŸekere yerini bırakması bana nefse yavaşŸ yavaşŸ enjekte edilen güzelliklerin zaman içersinde ham insandan mükerrrem bir insan ortaya çıkması gibi yani Mevlananın tabiri ile yanmak ve pişŸmek, olmak davası€¦..BİLMİYORUM PİşžMANİYE ALANLAR VEYA YİYENLER BİRDE Bö–YLA TEFEKKÜR ETSE NASIL OLUR ACABA€¦€¦

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. serdar 09 Kasım 2007 at 16:29

    izmitte nasıl yapıldığŸını ayrıntılı anlatın yoksa sizi ne yapaım orasını siz
    düşŸünün hahhahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahah

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *