Palu İçli Köftesi

palukofte.jpgSÜLEYMAN YAPICI İçli köfte yurdumuzun birçok yerlerinde farklı şŸekillerde hazırlanır. ֖zellikle DoğŸu ve GüneydoğŸu Anadolu€™daki illerimizde farklı farklı şŸekillerde ve lezzetlerde hazırlanır.
Ancak Palu içli köftesininin lezzeti bir başŸkadır. ֖zellikle seçilen et ve kullanılan malzeme ile birlikte özel hazırlanışŸı ayrı bir lezzet katar içli köfteye.
Hele etin sal taşŸta dövülerek sinirlerinin alınması ve iç malzemesine böbrek yağŸının karışŸtırılması lezzetini daha da arttırır.
Bir ceviz büyüklüğŸünde hazırlanan bu köfteyi tüm olarak ağŸzınıza aldığŸınız zaman köftenin içindeki yağŸı damağŸına fışŸkırmalı.

Malzemeler
* 1 kg kemiksiz ve yağŸsız et veya kıyma, (çepiç etinin bud kısmından tercih edilir.)
* 500 gr kemiksiz yağŸlı et veya kıyma
* 250 gr böbrek yağŸı
* 1.5 kg ufak bulgur
* 250 gr. kuru başŸ soğŸan
* Yeterince maydanoz, reyhan, toz biber, tuz, yenibahar, 1 yemek kaşŸığŸı salça

HazırlanışŸı
İçi: ö–nce köftenin içi yapılır. Palu€™ya has olan içli köftenin içi pişŸirilmez. Böbrek yağŸı, ince doğŸranmışŸ kuru soğŸan, tuz, salça, maydanoz, reyhan, baharat karışŸtırılıp iyi yoğŸrulduktan sonra bir köşŸeye bırakılır.
İçi pişŸirilerek yapılan köftenin içine yağŸlı et özel yapılmışŸ kütük üzerinde satırla dövülür veya hazır yağŸlı kıyma, biraz böbrek yağŸı beraber azıcık pişŸirilir. Daha sonra ufak doğŸranmışŸ kuru soğŸan eklenerek biraz daha pişŸirilir. Daha sonra içine çok az salça, pul biber, eklenerek karışŸtırılır. Ocaktan indirilir. Ufak doğŸranmışŸ maydanoz, reyhan ve baharat çeşŸidi eklenerek donuncaya kadar soğŸutulur.
DışŸı: ö–zel çepiç etinin bud kısmı evlerde özel yapılmışŸ düz et taşŸı üzerinde et tokmağŸıyla macun haline gelinceye iyice dövülerek sinirleri ayrılır veya bir kaç defa çekilmişŸ yağŸsız kıyma kullanılır. Ufak bulgur, tuz, pul biber atılarak su ile özleşŸene kadar iyice yoğŸrulur. Gerekirse kıymasının sıkı olması için 1 su bardağŸı kadar yarma, 1 adet yumurta veya bir avuç kadar un da karışŸtırılabilir.
Daha sonra cevizden biraz büyük parçalar halinde top yapılır. Yapılan bu topları sol içinde sağŸ elin şŸahadet ve orta parmağŸıyla içi oyulur. İçi açılan köftenin içine hazırlanan iç malzemesi konularak kıymanın ağŸzı kapatılır ve elde dağŸılmadan yuvarlak hale getirilerek bir tepsiye dizilir.
Daha sonra bir tencere içine bir yemek kaşŸığŸı eritilerek içine bir yemek kaşŸığŸı salça ve pul biber atılarak karışŸtırılır 1.5 litre su ve biraz tuz ilave edilerek kaynatılır. Kaynayan suya hazırlanan köfteler ikiye veya üçe bölünerek içi pişŸmemişŸ köfte içindeki soğŸan pişŸinceye kadar (20 dk.) yeterince kaynatılır. İçi pişŸmişŸ köfte ise 10 dakika kaynatılarak pişŸirilir. Suyu ile beraber servis yapılır.
AraşŸtırmacı-Yazar
s.yapici@yahoo.com.tr

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *