Otelcilik Sektöründe Neden Elaman Yetişmiyor

otellerOtelcilik sektöründe niçin eğitimli elemanlar yetiştirilemiyor? Bu yazımda bu sorunun cevabını hep birlikte arayacağız. Bu konu hakkında aslında herkes bir yazı yazmıştır. Gayet açık ve basit bir konudur.

 

Otelcilik sektöründe eğitimli eleman yetiştirememe sorunu otelcilik sektörüyle uğraşan şeflerimiz ya da müdürlerimizden kaynaklanmıyor mu? Bence tamamen onlardan kaynaklanıyor. Nasıl mı? Otelcilik sektörüyle uğraşan şeflerimiz ya da müdürlerimiz bu bölümü okuyan öğrencilere staj eğitimleri süresince çok kötü davranmaktadırlar ve kalmak için sağlanan lojmanlar tabir-i caizse insanların kalacağı yerler değildir <bu genelde otellerin büyük bir kısmında böyledir>. Hal böyle olunca bu bölümü okuyan ve bu mesleği seçmiş olan öğrenciler veya mezunlar meslekten soğurlar.

 

Bu konuyla ilgili kısa bir örnek vermek istiyorum: 2008 Haziran ayı. Antalya – Kemer/Tekirova’da 5 yıldızlı bir otel <ismini yazmayacağım>. Bu otelin sayın restoran müdürü sürekli personele bağırmak için kendini zorlardı. Her akşam nizami yapılan meeting’ler vardı ve bu meeting’lerde istisnasız personele sayın restoran müdürü tarafından fırça atılırdı ve çalışma saatleri aşırı derecede esnekti. Bu şartlarda siz personeli nasıl elinizde tutabilirsiniz ki? Zaten bu bahsettiğim otelde de hiçbir personel uzun süre durmuyordu.

 

Sayın şefler ya da müdürler otele çalışmaya gelen üniversite mezunlarını veya üniversite öğrencilerini meslekten soğutarak çektikleri eleman sıkıntısından dolayı bu mesleğe her önüne geleni almaktadırlar. Durum böyle olunca ortaya kalifiye olmayan ve eğitimsiz elemanlar çıkmaktadır. Bundan dolayı o bahsettiğimiz şefler ya da müdürler bu tip insanlarla çalışmakta zorluk çekerler.

 

Peki durumun böyle olmasını gerektirenler kimlerdir?  Yine kendileri değiller midir? Aslında bu konuda bütün şefleri veya müdürleri aynı kategoriye koymamak gerekiyor. Bu bölümü okumuş veya okumakta olan kişilere çok iyi davrananlar da vardır. Fakat bunlar istisna denecek kadar azdır ve istisnalar kaideyi bozmazlar.

 

Otelcilik sektörü gerçekten emek yoğun isteyen zor bir sektördür.  Bundan dolayı otelcilik sektöründe çalışanların hoşnutluğu önemlidir. Bu hoşnutluğu sağlayacak olanlar da baştaki müdürlerdir.

 

Turizm ve Otel İşletmeciliği okuyan öğrencileri hayal edin. Turizm bölümüne gelmiş daha 1. sınıfta okuyan bir kişi. Meslek hakkında 3. sınıfın başına kadar pek fazla şey bilmez. Ayakları daha yere basmamıştır. Tabi ki bu durum ilk stajını yapana kadar geçerlidir. İlk stajını yaptığında artık bu sektörde işi önemsemeyen ve personele kötü davranan şefleri veya müdürleri görür ve sektör dışına kayar ve sektörde mecburen eğitimsiz kişiler kalır.. Şansı iyi gidip iyi staj ve çalışma dönemleri geçirenler hariç.

 

Sonuç olarak “Otelcilik Sektöründe Niçin Eğitimli Elemanlar Yetiştirilemiyor?” sorusunun cevabını bir nebze olsun bulmaya çalıştık.

 

 

hayritemur@hotmail.com 

Tagged with:

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *