Odysseus Adaları Kitabı Çıktı

Bora Ercan, Muson Şarkıları’ndan sonra Paloma Yayınevinden çıkan bu ikinci kitabında Akdeniz’in mavisinde olduğu kadar ruhunun derinliklerinde de geziniyor, yolculuğu şiirsel bir anlatıya dönüşüyor.
ARKA KAPAKTAN
Bu kitabın oluşumunu bir gemi yolculuğuna benzetiyorum. Tohumlarının sadece gemilerde ve adalarda atılması, ilk filizlerini oralarda vermesiyle değil, dış etmenlerin belirleyiciliğiyle de. Rüzgârı arkasına alır bazen gemi, iki yana açılan dalgalar ile arkada bırakılan köpük izi belirgindir: Kelimeler yerine tam oturur, cümleler birbirini getirir. Ardından bir düğüm, bir tıkanıklık, kalem ele yabancılaşır, klavyede parmaklar yön bulamaz bir türlü. Hava patlamış, bir kasırga çıkmıştır sanki: Bofor 12, knot 66’nın üzerindedir. Gemi demir atmalıdır güvenli bir koya. Yaşamak işte; aceleye gelmez, ne kitap ne de yolculuk.
Haluk Şahin’in Önsözünden
Bora Ercan’ın 2008 yazında okuduğum bu kitabının benım için en hoş yanlarından birisi sürpriz olmasıydı. Türkçesi: Beklemiyordum. Bu tadı, bu ruhu, bu ufku beklemiyordum. Hepsi birbirine benzeyen varaklara sarılı çikolatalardan birisini ağzınıza atıyorsunuz, hiç ummadığınız tadlarla karşılaşıyorsunuz, başınız dönüyor… İşte öyle bir sürpriz. Üstelik bu, hayatınızın o tadların çoğunu daha önce tattığınız, o rüzgârların çoğunu yelkeninize doldurduğunuz, o denizlerin çoğunda yüzdüğünüzü sandığınız bir evresinde gerçekleşiyor. Bir kitapla durumun pek de öyle olmadığını keşfediyorsunuz. Ruhunuz gezginleri yollara düşüren o yakıtla, yani “Bağlasalar duramam” dedirten dayanılmaz merakla doluyor. Adama bak, nerelere gitmiş!
Bora Ercan
1968’de İzmir’de doğdu. ODTÜ Matematik Bölümünden mezun oldu. Manchester Üniversitesi Felsefe Bölümünde konuk araştırmacı olarak “zamanda ve mekânda sonsuzluk” üzerine çalıştı. İçindeki merak dürtüsü onu sadece felsefe, tarih, antropoloji ve edebiyata değil, yollara da yönlendirdi. Asya, Afrika ve Avrupa’da uzun yolculuklara çıktı. Yaşamını İstanbul’da ve yollarda sürdürüyor; çevirmenlik, editörlük ve yoga eğitmenliği yapıyor.
Bora Ercan • Odysseus Adaları-Bir Akdeniz Yolculuğu • Sayfa: 192 •
Boyutları: 130 x 195 mm • ISBN: 978-605-87228-4-2  • BARKOD:  9786058722842
KDV hariç fiyatı: 14.81 TL • KDV dahil fiyat: 16 TL

Bora Ercan, Muson Şarkıları’ndan sonra Paloma Yayınevinden çıkan bu ikinci kitabında Akdeniz’in mavisinde olduğu kadar ruhunun derinliklerinde de geziniyor, yolculuğu şiirsel bir anlatıya dönüşüyor.
ARKA KAPAKTANBu kitabın oluşumunu bir gemi yolculuğuna benzetiyorum. Tohumlarının sadece gemilerde ve adalarda atılması, ilk filizlerini oralarda vermesiyle değil, dış etmenlerin belirleyiciliğiyle de. Rüzgârı arkasına alır bazen gemi, iki yana açılan dalgalar ile arkada bırakılan köpük izi belirgindir: Kelimeler yerine tam oturur, cümleler birbirini getirir. Ardından bir düğüm, bir tıkanıklık, kalem ele yabancılaşır, klavyede parmaklar yön bulamaz bir türlü. Hava patlamış, bir kasırga çıkmıştır sanki: Bofor 12, knot 66’nın üzerindedir. Gemi demir atmalıdır güvenli bir koya. Yaşamak işte; aceleye gelmez, ne kitap ne de yolculuk.
Haluk Şahin’in Önsözünden Bora Ercan’ın 2008 yazında okuduğum bu kitabının benım için en hoş yanlarından birisi sürpriz olmasıydı. Türkçesi: Beklemiyordum. Bu tadı, bu ruhu, bu ufku beklemiyordum. Hepsi birbirine benzeyen varaklara sarılı çikolatalardan birisini ağzınıza atıyorsunuz, hiç ummadığınız tadlarla karşılaşıyorsunuz, başınız dönüyor… İşte öyle bir sürpriz. Üstelik bu, hayatınızın o tadların çoğunu daha önce tattığınız, o rüzgârların çoğunu yelkeninize doldurduğunuz, o denizlerin çoğunda yüzdüğünüzü sandığınız bir evresinde gerçekleşiyor. Bir kitapla durumun pek de öyle olmadığını keşfediyorsunuz. Ruhunuz gezginleri yollara düşüren o yakıtla, yani “Bağlasalar duramam” dedirten dayanılmaz merakla doluyor. Adama bak, nerelere gitmiş!

Bora Ercan1968’de İzmir’de doğdu. ODTÜ Matematik Bölümünden mezun oldu. Manchester Üniversitesi Felsefe Bölümünde konuk araştırmacı olarak “zamanda ve mekânda sonsuzluk” üzerine çalıştı. İçindeki merak dürtüsü onu sadece felsefe, tarih, antropoloji ve edebiyata değil, yollara da yönlendirdi. Asya, Afrika ve Avrupa’da uzun yolculuklara çıktı. Yaşamını İstanbul’da ve yollarda sürdürüyor; çevirmenlik, editörlük ve yoga eğitmenliği yapıyor.
Bora Ercan • Odysseus Adaları-Bir Akdeniz Yolculuğu • Sayfa: 192 • Boyutları: 130 x 195 mm • ISBN: 978-605-87228-4-2  • BARKOD:  9786058722842KDV hariç fiyatı: 14.81 TL • KDV dahil fiyat: 16 TL

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

2 Comments

  1. Zeki Kapusuz 06 Eylül 2013 at 22:59

    Kitabı okudum ama neredeyse hiçbirşey anlamadım.Sanki yazarın kafası fazlasıyla karışık. Ağdalı bir dili var. Yoga eğitmeni Bora Ercan dan daha yalın ve huzur veren bir kitap beklerdim..Türkçeyi daha özenli kullanmalı

  2. kemal yılmaz 13 Eylül 2013 at 20:50

    Bora Ercan’ı derinliği olan birisi sanıyordum ve bu kitabı o yüzden aldım. Ama kitap sabun köpüğü, hayal kırıklığı…

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *