NEMRUTUN Gö–LGESİ ADIYAMAN MÜZESİ

adiyaman2.jpgadiyaman1.jpgERDEM ERAT Nemrut gezilerinde görülmesi gereken müzelerden birsidir Adyaman müzesi. Nemrut güneşŸinin doğŸuşŸunu izledikten sonra Adyamana inince ziyaret edilmelidir.1982 yılında modern binasına kavuşŸmuşŸ ve bu tarihten sonra kendi binasında hizmet vermeye başŸlamışŸtır.
Müze binası, konum olarak şŸehir merkezinin en güzel yerinde, genişŸ-bahçeli, bodrum kat üzerine yapılmışŸ tek katlı bir binadır. Eserler iki büyük salon ve bu salonu birbirine bağŸlayan ara salon ile iç bahçede sergilenmektedir. AşŸağŸı Fırat Bölgesinde yapılan ve yıllarca süren yerli ve yabancı kazılar sonucu teslim edilen, satın alma ve diğŸer yollardan müzeye gelen eserler ile müze, Bölgenin en zengin müzesi haline gelmişŸtir.
Müzede Paleolitik Döneme ait el baltaları, delici ve kesiciler; Kalkolitik Döneme ait pişŸmişŸ topraktan kaplar, Tunç ö‡ağŸına ait süs eşŸyaları; Roma ve İslö¢ dönemine ait seramik kaplar sergilenmektedir.Yine çeşŸitli dönemlere ait mühürler, kadın ve erkek takıları, insan ve hayvan figürinleri, mozaikler, altın, gümüşŸ ve bronz sikkeler; yöreye ait etnografik eserler sergilenmektedir.

Atatürk Caddesi
Tel : (0416) 216 29 29  
Faks : (0416) 216 98 98

Pazartesi dışŸında her gün 08.00-17.00 saatlerinde ziyarete açıktır.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. vefa 19 Mayıs 2010 at 14:01

    ve ccoooooooooooookkkkkkkkkk gözel

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *