Narenciye Güzeli Kozan

Narenciye Güzeli Kozan

Neder bilmem ki şairi, ozanı

Kale eteğine kurmuşlar Kozanı

Portakal limonla kaynar aş kazanı

Çoktur  hem okuyan hem yazanı

 

Uzaktan bakınca başını göğe yaslamış bir Türkmen gelini gibidir Kozan. Başında kadim bir tarih örtüsü, belinde yeşil kuşağı, turuncu puantiyeli  eteği ile Çukurova’ya dağların şarkısını, şırıldayan şelalelerin eşliğinde söyler.

 

Çukurova’yı  her mevsim başka bir tona bürünen renk cümbüşü  içerisinden bir sonbaharın güneşli gününde geçiyoruz. Yazın sıcak ve nemin bunaltıcı havasından eser yok. Adana, Kadirli yol kavşağından Kozan’a döndüğümüzde Sonbahar’ın solgun yapraklarına inat sağımızda ve solumuzda canlı renkleri ile narenciye bahçeleri uzanıyor.

 

Sonbahara inat yeşilin canlılığını Narenciye ağaçlarında görüyoruz. Yeşilin üzerine ince nakış gibi işlenmiş turuncu portakal, mandalina, sarı limonların dalda salınışına kaptırıyoruz kıvrılan yollarda kendimizi.

 

Başımızı yeşillerden kaldırdığımız da Kozan namı diğer Sis kalesinin ihtişamını görüyoruz. Ve hemen kalenin eteklerine serpilmiş eski ve yeni kozan evlerini şahit oluyoruz. Şehrin içerisinde ki dar yoların refüjlerini, kaldırımlarını süsleyen limon, portakal, mandalina ağaçlarının güzelliği ile karşılaşıyoruz. Narenciyeler sanki manav reyonunda değil de kaldırım üzerinde dalından ikramlık gibi duruyor öylece.

 

Şehrin içinde kaybolmak yerine şehrin tüm panaromik görüntüsünü görmek için rotamızı kaleye döndürüyoruz. Ahşap ve taşın çok güzel olarak kullanıldığı tarihi evlerin arasından kıvrıla kıvrıla kaleye ilerliyoruz.

 

ŞEHRİN GÜZEL DİLBERİ ARIKAN KONAĞI

 

Dikkatimizi ilk çeken kalenin böğrüne taş ve ahşap yapı malzemeleri ile tutturulmuş Arıkan konağı oluyor. 1890’lı yıllarda inşa edilen konağın güzelliği bölgede dilden dile dolaşmış. Taş ve ahşap işçiliği ile bölgenin tarihi mimarisinin en güzel örneklerinden birisini oluşturuyor. Şehri kartal bakışı yukardan gözetleyen cumbaların zarif duruşu, taş avlu dönüp dönüp yeniden konağa bakmanıza sebep oluyor. Bina bugün butik otel ve restaurant olarak misafirlerine Kozan manzarası eşliğinde hizmet veriyor.

 KOZAN KALELERİN KUŞATTIĞI ŞEHİR

 

Kıvrılan yolda ilerledikçe kafeler dikkat çekiyor. Kalenin hemen eteğindeki otoparka aracımızı park ediyoruz. Hemen yanında bulunan şehre ve ovaya hakim çay bahçesinde yörenin tavsiye edilen melengiç kahvesi ile bir nefes alıyoruz. Yerli ve yabancı turistler ile beraber gelin ve damat adayları düğün fotoğrafları için buraya gelmişler.
kozankale4
 

Dikenli incirler, çam ağaçlarının misafirperverliğinde içtiğimiz Melengiç kahvesinden sonra Kale yoluna düşüyoruz.

 

Kozan merkezdeki ve çevresindeki kaleler düşünüldüğünde etrafı surlarla çevrili demek yerine etrafı kaleler ile çevrili bir şehir demek yerinde olsa gerek. Anavarza (22Km), Karasis kalesi (17 km), Andıl Kalesi (15 km) Yarıkkaya kalesi (30 km), Bucak kalesi( 30 Km), Kudret Kalesi (20 Km)  ile yöre bir kaleler şehri görünümünde.

 

Bu kadar kalenin bir Kozan etrafında olması, Kozan’ın tarihte önemli medeniyetlere ev sahipliği yaptığının göstergesidir. Anlaşılan o ki Kozan’a yani bu kalelere hakim olan verimli Çukurova’ya da hakim olmuş. Çukurova’nın ürünlerinin Kayseri üzerinden Anadolu içlerine pazarlanmasında rol oynamıştır.

 

Kozan/Sis kalesine soluk soluğa çıkarken Kalelerin bu stratejik şehri koruyan bugünse kendi haline terk edilmesini düşünmeden edemedik. Dış surları, Kale girişleri hale ayakta kalan kale bir kartal yuvası gibi yukardan aşağı bakınca insanın başını döndürüyor.  Dik bir tepe üzerinde (400 m) ne zaman kurulduğu bilinmese de Asurlular yada Hititliler tarafından MÖ 2000 yıllarda yapıldığı düşünülüyor. Kalede mağaralar, Mahzenler, iç kale, gizli geçitler, Battalgazi Zindanı bulunmasına rağmen, kale tüm güzellikleri ile ortaya çıkarılamamıştır.

 

Bu yüksek kaleden etrafınıza baktığınızda bir yanınız yüksek dağlar bir yanınız düz ova ve ayaklarınızın altında Kozan şehrini görebiliyorsunuz. Havanın iyi olduğu günlerde Kozan Kalesinden Anavarza, Karasis ve Andıl Kaleleri ve Akdeniz görülebiliyor.

 

MÜTEVAZİ ŞEHİR

 

Kaleden inip şehrin dar sokaklarında dolaştığımızda küçük esnaf dükkanların ve evlerin ararlarında tarihi mimarinin izlerini de görüyoruz

 

Mısır Kölemen Sultanı Abdullah Hoşkadem tarafından (1448 ) Hoşkadem camii Türk mimari örneklerinden birinin en güzel numunesini oluşturuyor. Arata, tarihi köprü Kozan’da görülmesi gereken yerlerden önde gelenler.

 

Şehrin ovasından, Bahçelerinden uzaklaşıp dağlarına doğru yola düşüyoruz. Kayseri yolu üzerinde bulunan Kozan baraj suyun tüm güzelliklerini ayaklarımızın altına seriyor.

 

 HUZUR KAÇAMAĞI DAĞILCAK

 

Barajı geçip dağların ve yüksek ağaçların arasından kıvrılarak ilerlediğimizde iki dağın arasına sıkışmış ulu çınar ağaçlarının altında düzenlenmiş Dağılcak mesire alanına varıyoruz. Kozan’dan Adana’ya, Kadirli’den Kayseri’ye  kadar insanların en güzel kaçamak yerlerinden birisini Dağılcak mesire alanı oluşturuyor. Dağların arasından çıkan sular sere serpe gönüllerince ayaklarınızın altından akıyor. Ulu çınarların gölgesinde, suyun huzur veren sesi ile mest oluyoruz.

 

Kozan Belediyesinin işlettiği mekanda, Yöresel kahvaltı, doğal odun ateşinde her türlü kebap ve alabalık, yiyebiliyorsunuz. Doğal kaynak suyundan Semaver de demli bir çayın tadını çıkartabiliyorsunuz. Kendi mangal ateşlerinizi yakıp doğanın tadını çıkartabiliyorsunuz.

İsterseniz karavanınızı kurup dağ yürüyüşlerinin yapılabilirsiniz.

 

Kozan gezisinin mutlak final sahnesi burası olmalıdır. Bu inançla bizde bu doğanın sunduğu güzellik içerisinde finalimizi burada yapıyoruz.

 

Manzarası muhteşem, doğallığı kusursuz tablo karşısında saygı ile eğiliyoruz. Kadim şehir Kozan’a, Kozan Kalesi’ne, Çukurova’ya, Narenciye bahçelerine Dağılcak’a ömürden bir sayfa ayırarak yeni yerlerin, yeni yolların peşine düşüyoruz.

 

 

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *