Mescid-i Aksa Yanılgımız

Mescid-i Aksa Yanılgımız

Mescid-i Aksa  Müslümanların kutsal sayılan mekanlardan biri. Diğer adı Haremüşşerif (Al-Haram al-Qudsi al-Sharif).

Mescid-i Aksa, Kudüs şehrinde bulunan Müslümanların ilk kıblesidir. Türkçe’de “En Uzaktaki Cami” anlamına gelir. “Beyt-i Makdis” veya “Beyt-i Mukaddes” adı da verilir.

Yapımına Davud tarafından başlatıldığı ve oğlu Süleyman tarafından tamamlandığı rivayet edilir. Mescid-i Haram’dan sonra yapılan en eski ikinci mesciddir. Kur’an’a göre, Muhammed, Recep ayının 27. gecesinde önce Mescid-i Harâm’dan alınarak Mescid-i Aksa’ya Burak ile götürüldü (İsrâ). Bu noktadan sonrasında birçok kişi bu mescidden Mirâç ile dünya semâsına, ordan meleklerle yedinci kat semâya, ordan Sidret-ül Müntehâ’ya Cebrâil ile, ötesine de Refref ile yükseltilmiştir (Mirâcü’n-Nebî)

Mescid-i Aksa, hicretin 16. ayına kadar Müslümanlar’ın kıblesiydi. Peygamber Hz.Muhammed bu mekanı, Müslümanlar’a yeryüzünde ziyaret ve ibadet niyetiyle gidilecek üç mescidden biri olarak belirtmiştir. Üç mekan sırasıyla şu şekildedir: (1. Kâbe’nin içinde bulunduğu Mescid-i Haram 2. Mescid-i Nebevî 3. Mescid-i Aksa) Altın kubbeli Kubbetüs Sahra ile karıştırılmamalıdır.

Genelde Kubbetus Sahranın Mescid-i Aksa olduğu yanılgısı Türkiye’de olduğu gibi pek çok İslam ülkesinde de mevcut. Bu karışıklığın özellikle İsrail’in işine geldiği, Etrafı çevrilmiş, altın sarısı kubbesiyle Mescid-i Aksa’nın yerli yerinde duruyor olduğu imgesinin pek çok insanda yer ettiğine dikkat çekilerek, ancak buranın Kubbetus Sahra olduğu, Mescid-i Aksa’nın ise 1969 yılında fanatik Yahudilerce yakıldığı için hâlâ bu izleri taşıyan ve Süleyman Tapınağını ortaya çıkarmak amacıyla altı ve etrafı kazılan siyah kubbeli mescit olduğu biliniyor.

Kubbetüs Sahra Mescid-i Aksa Olarak Biliniyor

 

Günümüze kadar yaşanan olaylar

Ağustos 1969: Denis Ruhan adlı bir Yahudi Mescid-i Aksa’yı kundaklama girişiminde bulundu.
Nisan 1980’de Meir Kahane, Mescid-i Aksa’nın bir köşesine patlayıcı madde koyarak patlatmaya çalıştı.
8 Nisan 1982’de bir kez daha Mescid-i Aksa’nın ana girişine patlayıcı madde yerleştirildiyse de cami görevlileri tarafından patlamadan ortaya çıkarıldı.
10 Nisan 1982’de Meir Kahane taraftarlarından bir grup militan, zorla Mescid-i Aksa’ya girmek istedi.
21 Mart 1983’te Mescid-i Aksa’ya gizli bir yoldan girmek için tünel açıldığı tespit edildi.
14 Ocak 1986’da Knesset üyesi bazı parlamenterler askerlerin koruması altında Mescid-i Aksa’ya girmek istediler.
8 Ekim 1990 tarihinde Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırıda 30 Filistinli hayatını kaybetti, 800’e yakını yaralandı.

mescidiaksa

 İsrail her daim gizli emelleririni sürüdürmekte, kutsal mabetlerini aramak bahanesi ile Mescid-i aksada tepkilere rağmen kazılar yapmaktadır.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. Tuğba 23 Kasım 2016 at 09:03

    Fotoğrafta Mescid-i Aksa olarak gösterilen kısım Aksa Camii’dir. Mescid-i Aksa, bahçeli bir mesciddir, birçok kubbeyi bünyesinde barındırır. 144 m2lik alanın tamamıdır Mescid-i Aksa.. Yani ne Kubbetüs Sahra ne Aksa Camii Mescid-i Aksa’dır, bunlar Mescid-i Aksa’nın içinde yer alan alanlardır..

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *