Mersin En Güzel Ne Yersin

Mersin En Güzel Ne Yersin

Aylardan nisan, nisanın da ortası yani güney de yaz başladı başlayacak… Bahar mevsimi pek yaşanmaz güney illerinde ya yazdır mevsim ya da kış, ya sıcak bunaltır sizi ya da nemden kaynaklı soğuk içinize, iliklerinize işler… E yaz demek tabiî ki balık demek deniz demek… Deniz deyince de Adana, Gaziantep, Kahramanmaraşlılar için Mersin demek…

Biz de atladık arabamıza, koyulduk yola Adana’dan otobandan Mersin’e, Mersin dediğin yol mu ki Adanalıya toplam 70 km, bir saat bile sürmüyor yol… Önce serbest bölge çıkıyor karşınıza, şehre faydası tartışılmaz, sonra upuzun bir sahil kesimi, çok güzel bir bulvar, alabildiğince deniz… Sırıtan, göze batan, koca şehrin ortasında nahoş duran 52 katlı gökdelen bir başına kalmış, şehrin orta yerinde… Şehir tam bir turizm cenneti, ancak yeterli turist geliyor mu derseniz o tartışılır. Silifke de bulunan cennet-cehennem mağaraları, Tarsus’taki St. Paul Kilisesi, Erdemli’de Kanlı Divane Harabeleri ilk bakışta görülmesi gerekilen yerlerden. Tarihimizde önemli bir yeri olan Nusret Mayın Gemisi Tarsus’ta ziyaretçilerini bekliyor. Ülkemizin her yerinde olduğu gibi Mersin’de de gezilecek birçok cami ve kilise bulunmaktadır. Müftü Cami, Eski Cami, Muğdat Cami, Alahan Manastırı, Arap Ortodoks Kilisesi, Mamure Cami, Kızıl Kilise bunlardan bazıları. Gözne Kalesi, Hebilli Kalesi, Çandır Kalesi, Evciler Kalesi, Fındıkpınar Kalesi, Kızkalesi, Korykos tarihe tanıklık etmiş yerlerdendir.

Bugün Kızkalesi iç turizmde Mersin için önemli bir yer tutmaktadır. Mersin sportif etkinlikler açısından da çeşitliliğe sahip ender şehirlerimizden, Gelincik Tepe, Karatepe ve Çanaktepe yamaç paraşütü meraklılarını ağırlarken, Göksu Nehri raftingcileri beklemektedir. Niğde ve Mersin şehirlerinin tam ortasındaki Bolkar Dağı kayak merkeziyle kış sporlarına hizmet vermekte, şehrin uzun sahil şeridi dalış için güzel koylar barındırmaktadır. Ayrıca belli bölgelerde dağ yürüyüşü parkurları yer almaktadır. Ve tabiî ki deniz, Tarsus’tan Anamur’a kadar koca bir sahil şeridi sizleri bekliyor, ister yolculuğunuz boyunca arzu ettiğiniz yerde çekin arabanızı kıyıya ister şehirdeki yüzlerce pansiyon, motel, otel de konaklayın seçim tamamen size kalmış…

Ama bu şehre gelmişken ille de balık yiyin, kalamarın, lagosun, karidesin, çupranın, levreğin tadına doyum olmuyor, en güzel balıkçılar Narlıkuyu’da, Narlıkuyu bir koy, koyun etrafı Mersindeki en leziz balıkları yiyebileceğiniz balık restoranları ile dolu. Yemeğe oturmadan önce çevredeki Cennet-cehennem ve Astım mağaralarını dolaşıp, Üçgüzeller mozaiği ve Narlıkuyu müzesini ziyaret edebilir, sonra Akdenizin kenarında leziz deniz balıklarından tatmaya başlayabilirsiniz, bizim tercihimiz Balıkçı Apo ve Orfoz restaurantı, balığın üstüne lokma tatlısı müesseseden.

Ayrıca Kumkuyu da Meşhur Balıkçı İzzet’in yeri Ekran Restoran’a hatırı sayılır bir menü sunmakta. Narlıkuyu keyfi yarıda kalmasın diyorsanız Hotel Calamie konforlu odalarıyla sizleri güneşin ilk ışıklarını izlemeye davet ediyor… Balığa ayıracak öyle çok vaktim yok diyorsanız o zaman şehrin merkezindeki tantuniciler tercihiniz olabilir,(tantuni Mersin’e özgü bir yemek, minik et parçalarının yağ ile saç üzerinde kavrulması ile yapılır)Sabit tantuni, Doğan Tantuni, Yaprak Tantuni bunlardan birkaçı.

Mersin çarşıda sabah kahvaltınızı Ciğerci Apo ya da Ciğerci Bahattin de ciğer veya kuşbaşı ile de yapabilirsiniz, kulağa pek hoş gelmiyor diyenlere sesleniyorum pek peşin hükümcü olmayın, deneyin. E gezip tozma işi bitti dönüş yoluna çıkalım ama dönerken de Mersin’den bir şeyler götürelim diyorsanız en kolay hediyelik Mersin’e özgü tabiî ki cezerye,(cezerye yine bu şehre has bir şekerleme, havuç, tozşeker, ceviz ve Hindistan cevizinden yapılır. Adını Arapça da havuç anlamına gelen Cezer kelimesinden alır) Şekerci Hasan Yozgat, Dondurmacı Halil Usta cezeryenin adreslerinden.

Mersin kendine bağlı ilçeleriyle uzun bir sahil şeridine sahip olduğundan tatilinize ayıracağınız zamanın kısa olmamasına dikkat etmenizde fayda var… Nasıl giderim diyorsanız, karayolu, havayolu, denizyolu, tren yolu tüm yollar çıkıyor Mersin’e, yeter ki gitmeyin siz tersine… (havayolunu tercih edenler önce Adana’ya uğramak durumunda, Adana’yı da bir başka sayımıza saklayalım) Yurdumuzun bir başka cennet köşesinde yeni sayımızda buluşmak dileğiyle, gününüz, tatiliniz güzel geçsin, saygılarımla.

Tagged with:

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

2 Comments

 1. Koray Takoğlu 15 Mayıs 2009 at 10:37

  Mevlüt Bey,yazılarınızı uzun zamandan beri hayranlıkl takip etmekteyim.
  Mersin gibi şehri ancak bu kadar anlatabilirdiniz.
  Kısmet olursa bir gün sizin gezi progrmınıza eşlik etmek,sizin engin gezi ve yemek kültürünüzden faydalanmak isterim.Seyyahlığınız dışında bildiğim kadarıyla şair özelliğiniz de mevcut.Gezi yazılarınızın içerisine güzel şiirlerinizden de serpiştirmenizi sabırsızlıkla bekliyorum.
  Bu vesile ile yazın hayatınızda başarılar dilerim.
  Koray

 2. mevlüt sönmezler 16 Mayıs 2009 at 08:27

  Koray Bey merhaba, güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Evet şiirlerim ve şarkılarım da mevcut bu sayfalarda paylaşamasak da sizin eşlik etmek istediğiniz yeni seyahatlerde paylaşabiliriz bunları. İsim soyisimden rehber aracılığıyla ulaşabilirsiniz numarama,saygılarımla

  Mevlüt Sönmezler

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *