Marmaris Mavi YeşŸil DüşŸ

marmaris_genel_4.jpg

HASAN MAHİR Mavi ile yeşŸilin bir çizgi olarak kesişŸtiğŸi ender yerlerden birdir Marmaris. Bu iki rengin ortaya koyduğŸu gizemden olsa gerek dünyanın her yerinden, her renkten insanı kendisine çeker. Etrafı yeşŸil dağŸlarla çevrili, önü deniz bir düzlüğŸe kurulmuşŸ  turizm cennetidir.

MuğŸla yönünden yüksek dağŸları, virajlı yolları aşŸıp, çam ağŸaçlarının arasından inişŸi geçildiğŸinde rüzgar bir nemli deniz havasını getirip yüzünüze çarpar. Ormandaki ağŸaçların hışŸırtısı, kuşŸların ve böceklerin sesi sizi selamlar. Marmaris ilk bakışŸta  sırtını dağŸa yaslamışŸ yüzünü denize dönmüşŸ bir şŸehir izlenimi verir. şžehre dağŸdan aşŸağŸı virajlı yollardan inilir. şžehrin dağŸlara sırtını, yüzünü denize dönmesini sahile vardığŸınızda anlarsınız. Burada her şŸey deniz üzerine kurulmuşŸtur. Gün denizle başŸlar burada ve denizle biter.

 

GüneşŸ biraz matemli doğŸar burada. Günle uyanmaz eğŸlenmekten yorgun düşŸmüşŸ bedenler.Tenhadır bu yüzden sabahları sokaklar. ֖ğŸleye kadar bu sessizlik davam eder. ֖ğŸleden sonra sahilleri doldurur dilleri dinleri kültürleri farklı insanlar. Bir tek ortak lisan vardır herkesin anladığŸı dalga sesleri. Dalgalar gün boyu denizde olup biteni sahile taşŸır. Sahilde olup bitenleri öteki denizlere dalga dalga ulaşŸtırır.

 

Gün içinde yüzenler kadar bir teknenin güvertesinde denize merhaba deyenlerde varıdır. Marmaris kalesinin eteklerine sığŸınmışŸ limanda sıra sıra duran teknelerden birinde yer alındıktan sonra denize açılma vakti gelir. Limandan demir alan tekneden şŸehri genişŸ açı ile görme imkanını yakalarsınız. Arkasından yeşŸille mavi çizginin bütünleşŸtiğŸi çizgide ilerler gözleriniz. Tekne sığŸ ve duru bir kıyıya yanaşŸır. Teknedeki görevlilerin ekmek attıklarını görürsünüz denize. Sonra ekmeğŸi saldıran yüzlerce alabalık hayrete bırakır sizi. Burada avlanmak yasak olduğŸu için balıklar denizin özgürlüğŸünü yaşŸarken sizde balıkları canlı canlı görmenin keyfine varsınız. Bir mağŸaranın önünde birkaç kare fotoğŸraf alırsınız. Manzaranın güzelliğŸi içinizi açar daha fazla güzellik istersiniz. Sora deniz havası acıkmanızı sağŸlar. Teknenin ön tarafında bulunan ızgarayı ateşŸe verir bir tayfa. Dumanlar yükselir, arkasından bir balık kokusu getirir rüzgar. Sonra bir mangal keyfi sürer gider denizin ortasında.festival_1.jpg

 

Gündüzleri uyanamayanlar yada gecenin romantizminden yararlanmak isteyenler tekne gezintisini geceye taşŸır. €œMehtap€ tır burada gece denizde yol almanın diğŸer bir adı. AkşŸam gezintileri daha çok aşŸıklar içindir. Mehtabın gününde, olması, yakamozların ayaklanmasına sebep olur. Mum ışŸığŸında çalan romantik parçalar alır götürür insanı uzaklara. Dalga ritminde inip kalkar tekne, bu manzara her insanı aşŸık eder, her aşŸığŸı da şŸair.

 

Denizin mavisini çalan akşŸamlar denize mehtap getirirken şŸehre karanlık getirir. İşŸ yerlerinin ışŸıkları sokaklara loşŸ bir aydınlık sağŸlar.Gündüzleri tenha olan sokaklar sabaha kadar dolup taşŸar. şžehirde müstakil ev bulmak oldukça zordur. Her taraf Otel, Motel, Hotel, Apart, Pansiyon Villalarla doludur. Neredeyse her binanın altına sıkışŸtırılmışŸ lokantalar, yüzme havuzları varıdır.

 

Lokanta önlerinde dizilen garsonlar bozuk İngilizceleri ile yabancıları lokantalarında yemek yemeye iknaya çalışŸırlar. Yabancılarda bu duruma alışŸmışŸ olacak ki durumu hiç yadırgamazlar. Lokantalara oturan müşŸteriler çeşŸitli etkinliklerle eğŸlendirilir. En eğŸlenceli olanı da Türk garsonların yabancı müzik eşŸliğŸinde turistleri dans etmeye kaldırmaları olur. İki kuruşŸ daha fazla kazanmak için yapılan bu hokkabazlıklar millet olarak yabancılar gözünde küçülmemize sebep oluyor.

 

Marmaris€™in geceleri ise bir başŸka alem, her tarafta birbirinin aynısı yabancı müzik çalıyor. Sokakta yürüdüğŸünüz zaman bir yabancı gibi oluyorsunuz. İnsanlar yabancı, müzikler yabancı, tabelalar yabancı, bir garsonlar Türk onlarda Türkçe konuşŸmamaya yeminli gibi.Marmaris€™te yabancıları kendi kültürleri ile ağŸırlamak onların eğŸlencelerine bizden bir şŸey katmamak yabancılar gözünde kültürsüz olduğŸumuz izlenimi veriyor. Yabancıların en çok ilgi gösterdiğŸi eğŸlence anlayışŸı Türk kültürünün sergilendiğŸi mekanlar aslında. Bu mekanlarda çok az sayıda. Bu mekanlarda yapılan Türk geceleri büyük ilgi görüyor. Türk gecelerinin halayları, çifte tellileri, folklor gösterileri, ateşŸli şŸovları yabancıları daha çok cezbe diyor.

Güzel sahilleri yanında çam ormanlarının içinde oluşŸturulmuşŸ otantik mekanlar var. Bu mekanlar hem yerli yemde yabancı turizmciler tarafından kabul görüyor. Bu mekanlarda daha Anadolu mutfağŸı var. Ormanın söylediğŸi şŸarkılar yerli müziğŸin ritmine ayak uyduruyor. Yapay şŸelalelerin çıkardığŸı su sesi insanı Anadolu€™nun doğŸallığŸına çağŸırıyor.

 

Gezip görülebilecek yerlerin başŸında: €œİçmeler, Armutalan, Turunç, Gökova, Hisarönü, Selimiye köyü, Kumlubük, Orahaniye ( Kızkumu), şželale, Sedir( Kleparta) adası, Sarıana Türbesi, Kervansaray, TaşŸhan kemerli köprü, İbrahimağŸa camii, Kale, Barlar sokağŸı, Camiiavlu şželalesi, Eski ö‡arşŸı, Bedesten, yürüyüşŸ yolu€ gelir.

 

Marmaris€™in bu canlılığŸı yaz mevsimindedir. Yazları yüz binin üzerinde bir nüfusa ka

eski_marmaris_17.jpg

vuşŸan şŸehir kışŸları, yerlileri ve müdavimleri ile yirmi binin altına düşŸer.

 

Sanalla doğŸalın, mavi ile yeşŸilin, güneşŸ ile mehtabın, siyah ile beyaz ırkın, Asyalı  ile Avrupalının , Arap ile beyaz Rus€™un  kısaca farklılıkların uyum içinde var olabildiğŸi güzel bir tatil yeridir Marmaris.

 About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *