Makedonya Alaca Camii

Makedonya Alaca Camii

Camii mimarisine bakıldığında süslemeler genelde hat yazısı ve geometrik şekillerden oluşuyor.. Ancak bunların bir istisnası var. Banisi kadın olan Alaca Camii tam bir kanaviçe gibi tezyin edilmiş.
Makedonya’nın Kalkandelen şehrinde, bulunan Alaca Cami dünyadaki üç alaca camiden birisi. Camii içindeki süslemeler çiçekten manzaraya kadar her şey var.Özelike İstanbul, Yalı, Dolmabahçe Sarayı, Gemi, Boğaz resimleri dikkat çekiyor.

Pena Nehri yakınında yer alan Cami, 1438 yılında yapılmış, 1833 yılında Abdürrahman Paşa tarafından onartılmıştır.İnce işlemeli, görüntüsüyle de ihtişamı olan bir cami örneğidir. Adı da mimari yapısındaki alacalıktan, renklilikten kaynaklanır.

Alaca Cami, 1438 yılında yapılmıştır. Caminin mimarı İshak Bey’dir. Dönem camilerinin çoğu bir sultan, bey, paşa veya bir makam sahibi kişinin mali desteği ile yapılırken, Alaca Cami Kalkandelenli iki kız kardeşin mali desteği ile yapılmış.
Recep Paşa’nın mimariye düşkün oğlu Abdürrahman Paşa tarafından 1833 yılında cami büyük oranımdan geçirilmiştir. 1991 yılında Kalkandelen İslam Cemiyeti, caminin etrafına Osmanlı tarzında duvar yaptırmıştır.

2010 yılının Temmuz ayında Alaca Cami için yeni bir bakım çalışması yapılmış. Özel boyalarla camide yapılan bu yenileme çalışmasında 120.000 Denar dolayında bir para harcanmış

Alaca Cami’de genel seramik süslemelerin aksine çiçek desenleri görülür. Camideki boya düzenini kurmak için 30.000’den fazla yumurta kullanılmıştır.

Caminin avlusu birbirinden güzel çiçeklerle süslenmiştir. Duvarlarla çevrelenmiş olan avluda caminin yapımını sağlayan iki kız kardeş Hurşide ve Mensure hanımların türbeleri bulunuyor.

HASAN MAHİR/

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *