Laz BöreğŸi “Adı Börek Kendi Tatlı”

lazbboregi.jpgAYşžE YONCA Yolunuz Karadeniz€™e düşŸerse tatmadan dönmeyeceğŸiniz bir tatlıdır laz böreğŸi. Adına bkıpta hemen aldanmayın. Kendileri börek olmayıp aslında tatlıdırlar. Ama bir kere adı çıkmışŸ değŸişŸmez artık. Akçabat köftesini yedikten sonra tatmanızı öneririz.

LAZ Bö–REK YUFKASI MALZEMELERİ 

1 yumurta1 çay bardağŸı sıvıyağŸ2 çay bardağŸı süt1 çay kaşŸığŸının ucu ile kabartma tozualdığŸı kadar un Hepsi yoğŸurularak kulak memesi kıvamında hamur yapılır ve 8 bezeye ayrılır. Baklava yufkası inceliğŸinde (şŸöyle diyelim arkasından gazete okunabilir incelikte) açılır. lazbboregi1.jpg

 

LAZ Bö–REğžİ KREMASI 

5 kg süt6 yumurta1 su bardağŸı un2 su bardağŸı şŸekerOrta sıcaklıkta ateşŸte sürekli karışŸtırarak krema yapılır. Krema diğŸer kremalar gibi pişŸirilmiyor, annemin tabiri ile parmak yanmayacak kadar olduğŸunda (diğŸer kremalar gibi göz göz olmuyor) altı kapatılır hiç üzeri kaymaklanmadan ve soğŸumadan börek hazırlanır (annesinden öyle öğŸrenmişŸ)  

 

 

LAZ Bö–REğžİ YAPILIşžI 

Fırını 220 derecede önceden ısıtalım.Açılan yufkaların 4 tanesi aralarına eritilmişŸ tereyağŸ sürülerek tepsiye yerleşŸtirilir. (Yufkalar; tepsinin etrafına sarkmalı, kesmeyin)Arasına hazırlanan krema aktarılır. Bu aşŸamada krema tepsiye aktarılırken yufkaların yırtılmaması için, bir kaşŸığŸın tersini tutarak, hızını kestik. (bu nedenle bu aşŸamanın fotoğŸrafı yok)Tepsiye aktarılan muhallebinin üzerine 1 kaşŸık toz şŸeker ve 2 kaşŸık yoğŸurt gezdirilir. (bunun nedenini sormayın bende anlayamadım ama kremanın kesilmesini sağŸlamak için yapılıyor olabilir) bu kadar güzel oluşŸunun nedeni de bu sanırım. kalan 4 yufkada ayni şŸekilde aralarına eritilmişŸ tereyağŸ gezdirilerek, üzerine sırası ile konulur.Tepsinin üzerine tereyağŸ gezdirilerek, önceden ısıtılmışŸ 220 derece fırında yaklaşŸık 40-45 dakika pişŸirilir.Daha sonra fırının sadece alttan ısıtması sağŸlanarak yaklaşŸık 10 dakika altı pişŸirilir. (Üzeri çok çabuk kızarıyor, altını bir süre daha pişŸmesi gerekiyor)Fırından çıkarılır ve yanlardan sarkıtılan yufkalar kesilir. Not : Dileyen kremanın üzerine karabiber ekleyebilir. Yöre özelliğŸi. 

 lazbboregi2.jpg

 

 

ÜZERİ İÇİN şžERBET 

2 kaşŸık toz şŸeker1 kaşŸık tereyağŸ (parlaklığŸını sağŸlamak içinmişŸ) 2-3 kaşŸık su

şžeker ve yağŸ su ile eritilerek bir taşŸım kaynatılır. Fırından çıkarılanLaz böreğŸinin üzerine kaşŸık ile gezdirilir


About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. Nazmiye 04 Ağustos 2008 at 09:05

    Merhaba AyşŸe hanım
    Trapzona geldim Akçaabat köftenizden yedim ama laz böreginizden tatmadım.şžimdi bu güzel tarifinizle yemişŸ gibi olduk ellerinize saglık

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *