Lassa’dan Doğal Takvim

lassa-takvimTürkiye’nin ilk yerli lastik üreticisi olan ve kurulduğu yıldan bu yana Türkiye’nin birçok ‘İlk’ine başarıyla imza atarak Türk mühendisliğini uluslar arası arenada tanıtan Lassa, hazırladığı 2009 yılı takvimiyle şimdi de Türkiye’nin doğasını tanıtıyor.
25 yılda hazırlanan ve Türkiye’nin özel bitkilerini tanıtan takvimin satışından elde edilecek gelir, Doğal Hayatı Koruma Derneği’ne bağışlanacak.

Lassa 2009 yılı takviminin tasarımı tamamlandı. Her yıl farklı konseptlerle hazırlanan Lassa Takvimleri’nin bu yılki konusu, “Türkiye’nin Özel Bitkileri”. Kurulduğu yıldan bu yana, Türkiye’nin ilklerine imza atan ve gerçekleştirdiği çalışmalarla Türk mühendisliğinin dünyada tanınmasına katkıda bulunan Lassa, takvim çalışmasıyla da Türkiye’nin doğasına sahip çıktığını gösteriyor.

Dünyanın ender bitki örtüsüne sahip çıkıyor ve bunu görev olarak görüyoruz…
Takvimde tanıtılan Türkiye bitki örtüsünün dünyada bir benzeri olmadığını ve buna sahip çıkmanın bir görev olduğunu belirten Brisa Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı, Serdar Demirdağ, “Avrupa-Sibirya, Akdeniz ve İran-Turan gibi üç farklı bitki coğrafyasını birden kapsayan dünyadaki tek ülke olan Türkiye’deki bitkilerin yaklaşık üçte biri endemik. Yani dünyada sadece Türkiye’de yetişen bitkiler. Bu endemiklerin sayısı şimdilik 3403 ve halen keşfedilmeyi bekleyen daha pek çok tür olduğu da biliniyor. Ayrıca Akdeniz, Karasal ve Okyanus ana iklim kuşaklarının üçünün birden etkisi altında olan dünyadaki tek ülke Türkiye’de yetişen çiçekli bitki ve eğreltilerin sayısı da 10.765. Bu sayıya her 6 günde bir yeni keşfedilen bir bitki türü eklenmektedir. Böylesi bir özelliğe sahip bitki örtüsünün tanıtımı ve korunması amacıyla çalışmalar gerçekleştirmeyi ve gerçekleştirilenlere katkıda bulunmayı görev görüyoruz.” dedi.

25 Yıllık çalışmanın ürünü…
Özellikle tüm dünyada sadece Türkiye’ye özel bitki örtüsünün tanıtımının gerçekleştirildiği takvim, 25 yıllık bir çalışmanın ürünü. Takvim sayfalarını, Fatih Orbay’ın 25 yıl boyunca süren ve her yıl yaklaşık 50.000 – 60.000 km yol kat ederek çektiği, Türkiye’nin farklı doğa harikalarının fotoğrafları süslüyor.

Fotoğraflar Fırtına Vadisi’nin isim babasından…
Fatih Orbay’ın Asıl mesleği mimarlık olan Fatih Orbay, 33 yıldır profesyonel olarak fotoğrafçılık yapıyor. Üniversitelerde fotoğrafçılık dersleri de veren Orbay, TRT İstanbul Televizyonu’nun kıdemli yapımcılarından. Türkiye’nin Çiçekleri, Yaşayan Hazine, Hayatın Kaynağı Sulak Alanlar, Dört Mevsim Anadolu, Bulutlarda Yürümek, Yok olan Dünya, Fırtına Vadisi, Kaybolan Dünya, Türkiye’nin Kuşları ve Tutkunun Dansı gibi çok sayıda belgeselin yapımcılığına imza atan Orbay’ın Fırtına Vadisi belgeselinden sonra Fırtına Deresi ve yöresi bu adla anılır oldu.

Elde edilen gelir yeni çalışmalar için kullanılacak…
Takvimden elde edilen gelir, yine Türkiye’nin doğal hayatının korunması ve tanıtımı amaçlı çalışmalarda kullanılmak üzere Doğal Hayatı Koruma Derneği’ne bağışlanacak.
Bilgi için: LOBBY Halkla İlişkiler – Volkan BAKAÇ
Tel: (212) 284 63 63 – GSM: 0 532 446 20 03

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *