Osmanlı’da Kuş Evleri

Osmanlı’da Kuş Evleri

İnsan doğaya, doğal yaşama saygı duyduğu kadar mutlu olabilir. Huzur doğal yaşamın içerisindedir. Her gün doğayı beton bloklar ile işgal eden insan oğlu doğal dengeyi de bozmaktadır. Bu bozgunla birlikte hayvanlarında yaşam olanları yok edilmektedir.
Bugün yapılan mimari yapılarda hayvanların binalara yaklaşmaması duvarlarına çam, çivi tel ile önlemler alınırken, Özellikle Osmanlı mimarisinde binaların üzerine özel olarak estetik görünümlü kuş evleri yapılmıştır.
Anadolu’da hayvanlar için hastaneler, hayvan barınakları açılmış doğal yaşam korunmuştur. Osmanlı dönemi öncesi az görülse de özellikle Osmanlıda gelişen mimari ile birlikte 15. Yüzyılda kuş evlerinin sayıları artmıştır.
Kuş evi, Kuş Sarayı, Kuş Tağası olarak adlandırılan bu yapılar genelde evlerin üzerinde estetik bir şekilde yapılmıştır.
Kuş evleri daha çok serçe, saka, kırlangıç gibi küçük kuşlar için yapılmıştır.Kuş evleri evlerin böğrüne dantel gibi işlenmiştir.
Kuş evleri mimari estetik olma yanında doğaya saygı, doğal yaşama saygının bir göstergesidir.
Kuş evlerinin ortaya çıkmasında en büyük etki İslam inancının ve peygamberi Hz Muhammed (SAV) hayvanlara göstermiş sevgi hayvan haklarına verdiği önemdir.About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *