Kürtler Camii Nasıl Türkler Camii oldu

kurtler2Yolunuz Kilis ilimize düşerse Türkler Camii’ni görmenizi öneririz. Küçük bir mescid şeklindeki camiinin mimari yapısından çok ismi üzerindeki hikâye dikkatinizi çekecektir. Yapılışı tarihi bilinmese de  Osmanlı kayıtlarına göre Kürt Hüseyin Ağa tarafından yapıtırılmış. Yıllarca “Kürtler Camii” olarak bilinen eser, 12 eylül darbesinden sonra “Kürtler Camii de ne oluyor” diyen darbe yönetimi camiinin ismini Türkler Camiine olarak değiştirmiş.

Vakıflar Müdürlüğü tarafından restore edilen camiinin girişine yazılan tabelada da bu konu dikkat çekiyor. Kitabede “ İnşa kitabesi olmayan eserin kesin yapılış tarihi bilinmemektedir. Osmanlı kayıtlarındaki bilgilere göre Kürt Hüseyin Ağa tarafından yaptırılmıştır. Adınıda buradan alır. Son yıllarda Türkler camii olarak da anılmaya başlanmıştır.” Şeklinde yazılması da camiin adının değiştiğinin bir göstergesidir.
KİLİS VALİLİĞİ KÜRTLER CAMİİ OLDUĞUNU SÖYLÜYOR.
Kilis Valiliğinin sitesinde Tanıtılan camiinin ismi Türkler olarak verilse de, link uzantısı ve kullanılan fotoğrafta “Kürt camii” ibaresi görülüyor.
Kilis Valiliğin sitesinde camii lingi Kürtler olarak isimlendirilmiş. (http://www.kilis.gov.tr/html/KurtlerCamisi.html )camii için verilen fotoğrafın ismi ise turkler Kurtler olarak girilmiş. ( http://www.kilis.gov.tr/kilisfotolari/turkler_kurtler.jpg )
Bölük Mahallesi (eski Sibat ve Kana Mahallesi) Küçük Çarşı Sokak’ta (Binbaşı Sokak) bulunan Camiden günümüze   sadece minaresi kalmıştır. Kaidesi  kare planlı ve köşeleri pahlı olan minare;  kesme, kirli kalkerli taşlardan yapılmıştır. Çokgen olan gövdesi oldukça kısadır. Peteği (petek,gövdeye göre daha ince) ve külahı taştan yapılmıştır. Şerefe altı, altında yuvarlak bir silme bulunan mukarnaslarla doldurulmuştur.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. Cami Halısı 16 Ağustos 2010 at 15:22

    Siteniz oldukça güzel. Fakat banner taraflaında sornu var sanırım. Bende bozuk çıkıyor.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *