Konya Ovadan Yükselen Tarih

konya.jpgH.Tolga CANDUR Bir tepedeyim, ayakta durmuşŸ muhteşŸem bir kenti izliyorum. Her köşŸesinde başŸka bir tarih, her köşŸesinde başŸka bir yaşŸam. Tepeden izledikçe doyamıyorum, aşŸağŸıya inip hepsini teker teker ziyaret edip onlar hakkında her şŸeyi öğŸrenmek istiyorum. Hepsinin ayrı bir hikayesi var biliyorum. Camiiler, türbeler, hanlar, hamamlar,müzeler,kiliseler ve daha bir çok tarihin derinliklerinden gelip ayakta kalmayı başŸarmışŸ eser listemde yer buluyor. Çimlerin üstüne oturuyorum, kendi kendime düşŸüncelere dalıyorum. €œBu camilerin dili olsa da konuşŸsa diyorum€. €œBeyler, sultanlar,evliyalar kimler namaz kılmışŸtır burada bana tek tek saysa€.  DüşŸüncelerim sürekli değŸişŸiyor. Sanırım bu tepenin en güzel yanına bu. İnsan bu tepede otururken asla kötü şŸeyler düşŸünmez.

Alaeddin Tepesi€™nin böyle bir özelliğŸi var. şžehir merkezinin tam ortasında yükselen muhteşŸem bir yer. Yazları şŸehrin en kalabalık yeri burası oluyor. Çünkü sıcaktan kaçıp rahat bir nefes alabileceğŸiniz nadir yerler içinde en güzeli burası. Alaeddin Tepesi€™nde çok güzel çay bahçeleri var. Havuzun serinliğŸinde bir bardak çay içebilirsiniz. Ya da en güzeli benim yaptığŸım gibi kocaman bir bardak hakiki limonata içebilirsiniz. Tepenin etrafını dolaşŸmaya devam ediyorum. Burası Selçuklu zamanında iç kaleymişŸ. Bütün şŸehre hakim bir konumda bulunduğŸu için en uygun yer olarak burasını seçmişŸler. Bu kalenin içine de o dönemde şŸehrin en büyük camisini yapmışŸlar. Bu caminin inşŸaatı o kadar uzun sürmüşŸ ki inşŸası sırasında üç sultan görmüşŸ. Selçuklu Sultanı Rükneddin Mesud I’in son zamanlarında başŸlanılmışŸ, Kılıçaslan II (1156-1192) devrinde inşŸaatına devam edilmişŸ, Sultan Alaeddin Keykubad I tarafından 1221 yılında tamamlanarak hizmete açılmışŸtır. Camii İslam mimarisi yapı tarzında inşŸa edilmişŸtir. Üzeri ağŸaç ve toprakla örtülmüşŸtür. İçerisi Sütunlar ormanın andırmaktadır. Bizans ve klasik devirlere ait 41 taşŸ mermer sütundan ibarettir. Camiinin en ilginç taraflarından birisi de minberidir. Minber abanoz ağŸacından birbirine geçmişŸ olup, Anadolu Selçuklu ahşŸap işŸlemeciliğŸinin en güzel örneklerdir. 1155 yılında Ahlat’lı Mengum Berti tarafından yapılmışŸ bir şŸaheserdir. Çinilerle süsül mihrabın önünde çini süslü kubbesiyle örtülmüşŸ bir saha mevcuttur. Mihrap ve kubbelerin çinileri kısmen sökülmüşŸtür.

konya2.JPGAlaeddin Tepesinde yürüyüşŸüm devam ediyor. Selçuklular bu tepeye muazzam bir önem göstermişŸler. Bunu tepedeki eserlerden daha iyi anlıyoruz. Selçuklu Sultanları Türbesi tam karşŸımda duruyor. Kapısında aynen şŸunlar yazıyor.

CAMİNİN KUZEYİNDE SULTAN KILIö‡ARSLAN II. TARAFINDAN YAPTIRILAN KLASİK SELÇuKLU TÜRBESİNİN MİMARI ABDULGAFFAR OğžLU YUSUF€™DUR. TÜRBE İÇiRİSİNDE, ÇİNİLERLE SÜSLÜ 8 SANDUKA VARDIR. ARAşžTIRMALARA Gö–RE TÜRBEDE şžU SULTANLARIN MEDFUN OLDUğžUANLAşžILMAKTADIR.

1. SULTAN MESUD I.     1156
2. KILIö‡ARSLAN II.     1192
3.RÜKNEDDİN SÜLEYMAN II.    1204
4. GIYASEDDİN KEYHÜSREV I.   1211
5. ALAADDİN KEYKUBAD I.    1237
6. GIYASEDDİN KEYHÜSREV II.   1246
7. KILIö‡ARSLAN IV.     1265
8. GIYASEDDİN KEYHÜSREV III.   1283

BUNLARDAN BAşžKA KILIö‡ARSLAN I. OğžLU şžEHİNşžAH€™IN. KILIö‡ARSLAN II.€™NİN, İZZEDDİN KEYKAVUS II.€™NİN, KEYHÜSREV II.€™ÜN DE TÜRBEDE KRİPTO€™DA MEDFUN BULUNDUğžUTARİH KİTAPLARINDA KAYITLIDIR. TÜRBE DAHİLİ KÜÇüK OLDUğžUNDAN, BUNLARA AİT SANDUKALARIN KONMADIğžI ANLAşžILMAKTADIR.
KarşŸıma çıkan bu türbe ve önündeki tabela tamda düşŸündüğŸüm şŸeylere karşŸılık gelmişŸti. Nice sultanlar gelmişŸ, nice sultanlar geçmişŸ. Hepsi iz bırakmak istemişŸ. Hepsi gelecek kuşŸaklara bir armağŸan vermek istemişŸ. Beni unutmayın demek için bu yola başŸvurmuşŸlar. DediğŸim gibi şŸu taşŸtan duvarların dili olsa da konuşŸsa.

Tepedeki gezimiz devam ediyor. Her adım başŸka bir duygu uyandırıyor insanda. şžimdi yokuşŸ aşŸağŸı yürüyorum. Ama nafile gitme çabamız. Gözlerime çok enteresan bir manzara takılıyor. İlk bakışŸta etkiliyor insanı. Bu iki objeyi yan yana görmek beni tekrar düşŸüncelere daldırıyor. Modern dünyanın en önemli icatlarından gökdelen ve hemen yanında olağŸanüstü kudretiyle yıllardır insanların ibadet etmek için ziyaret ettiğŸi bir camii. Gökdelen sanki camiinin minaresiyle onu geçmek için yarışŸıyor. Hemen bu kareyi donduruyor ve yoluma devam ediyorum.

konya31.JPGAşŸağŸı doğŸru yürüyoruz ama tepenin etrafındaki turumuzda devam ediyor. KarşŸıma bu sefer tepenin etrafını saran surlardan kalan tek parça çıkıyor. ֖zel bir kubbe yapıp korumaya almışŸlar. Bir zamanlar bu tepenin etrafının surlarla çevrili olduğŸu düşŸüncesi insanı heyecanlandırıyor. İşŸte karşŸımızdan bu surların kuşŸatmalara dayanan tek parçası. 1800 yılların ortasında bile burası bir savaşŸ alanıymışŸ. Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali PaşŸa oğŸlunu yollayıp Konya€™yı kuşŸatma altına aldırmışŸ. Nasıl dayansın bu surlar bu savaşŸlara. Ama bu parça bile ne kadar heybetli olduğŸunu bize göstermeye yetiyor.

İşŸte tepeden aşŸağŸı indik ve Konya içlerine doğŸru ilerliyoruz. Ama bu gezimizi önümüzdeki ay yazacağŸım. şžimdilik bu kadar. ֖nümüzdeki ay görüşŸmek dileğŸiyle.

alaeddinkeykubadcamii1.jpg


About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. RAHİME COşžKUN 02 Mayıs 2008 at 08:37

    Sayın Tolga Bey;
    Fikirleriniz ve yorumlarınız bizi Alaeddin tepesine götürmüşŸ kadar heyecanlandırdı.BaşŸarılarınızın devamını diliyorum…

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *