K.MARAşž HEM KAHRAMAN HEM GÜZEL şžEHİR

kmaras3.jpgkmaras2.jpgHASAN MAHİR * DağŸınböğŸrüne sığŸınmışŸ yürekten bir kale, çelikten bir sevda, yeşŸilden bir türbe gibi uzaktan karşŸılamakta bizi KahramanmaraşŸ. Toros€™ların en uç noktası olan ahır dağŸlarınınböğŸründe sıra sıra dizilmişŸ evler yeşŸile boğŸulmuşŸ gibi durmakta. DağŸların  zirvelerinde hala kar erimemek için güneşŸe direniyor. Bahar yeşŸili ve kar beyazının derinliğŸinde şŸehre doğŸru dalıyor gözlerimiz. Tüm güzelliğŸi ile KahramanmaraşŸ bizi yüreğŸine çağŸırıyor.
KahramanmaraşŸ KurtuluşŸ savaşŸında gösterdiğŸi büyük kahramanlıktan dolayı almışŸ kahramanlık unvanını. Bu sebeple bir elin içinde altın sarısı kahramanlık madalyasının abideleşŸtirildiğŸi anıt karşŸılıyor bizi, al bayrağŸın altında.¼br> şžehrin zirvede yapımı devam eden, yapımı tamamlandığŸında Cumhuriyet döneminde yapılmışŸ en büyük camilerden birisi olacak camiinin silueti şŸehre farklı bir hava veriyor.
şžehrin yüreğŸine doğŸru yol alıyoruz. Biz şŸehre mi yaklaşŸıyoruz şŸehir mi bize pek farkında değŸiliz. Eski MaraşŸ€™ın bulunduğŸu meydana geldiğŸimizde yollar kalenin sağŸından ve solundan olmak üzere ikiye ayrılıyor. KarşŸımızda ise tüm heybeti bir o kadarda hüzünlü tarihi ile KahramanmaraşŸ kalesi duruyor.  KahramanmaraşŸ Kaleden seyredilir diyor şŸehir halkı. Bizde ilk rotamızı Kaleye yönlendiriyoruz.
KahramanmaraşŸ kalesi şŸehrin tam  ortasında yığŸma bir tepenin üzerinde kurulmuşŸ. Yapılan kazılarda kalenin üzerinde bulunduğŸu yığŸma tepenin Geç Hititler (M.ö–. 9. 8. yy.) zamanından kalma bir şŸehir (höyük) olduğŸunu gösteren delillere rastlanmışŸ.
Bugünkü kalenin Romalılar devrinde (M.ö–. 1. M.S. 2. yy) inşŸa edildiğŸini tahmin edilmekte. Günümüze kadar bir hayli onarım geçirdiğŸi ise bariz bir şŸekilde belli olmaktadır. Kale 150×75 m. ebadında dikdörtgen bir plana sahiptir. KurtuluşŸ savaşŸında büyük yaralar alan kalenin iç mekanı park alanına dönüşŸtürülmüşŸ. KahramanmaraşŸlıların ve dışŸardan gelenlerin dinlenmek ve serinlemek için uğŸradığŸı en güzel mekanlardan birisi kale içi.
Kale tüm şŸehre hakim gibi, kale surları üzerinde yapılacak bir turla KahramanmaraşŸ€™ın çoğŸu güzelliklerini görebilme şŸansımız var.
Kalenin özellikle seyir alanlarından  şŸehrin en işŸlek meydanın bulunduğŸu yöne baktığŸımızda uzakta ovanın içerisinden kıvrıla kıvrıla Ceyhan nehrinin akışŸını seyredebiliyorsunuz.  Gözlerimizi uzaklardan yakına getirdiğŸimiz zaman şŸehrin tarihi dokusu gözlerimiz önüne seriliyor. İnce ve zarif minaresi ile Ulu camii ilk göze çarpanlardan.
YapılışŸ tarihi kesin bilinmemekle beraber, yazılı olmayan kaynaklara göre ZülkadiroğŸlu Alaüddevle tarafından yaptırıldığŸı tespit edilmişŸ. Üzerindeki kitabe de bunu doğŸrulamaktadır. Kitabeden Sultan Kansu Gavri zamanında hicri 907 yılında yapıldığŸı anlaşŸılmaktadır. Mihrap, minare ve minberi orijinaldir. Ashap gül ağŸacından sedef kakmalı minber Muhsin Ali adli usta tarafından onarılmışŸtırkmaras6.jpg
Kaleden hangi yöne başŸınızı çevirseniz binaların arasında göğŸe yükselen minareler sonsuzluğŸa çağŸırıyor insanı.
Kaleden inip yürüyoruz KahramanmaraşŸ€™ın  eski ahşŸap evleri arasında. İki katlı, üç katlı, cumbalı evler. Sıvası dökülmüşŸ evlerinböğŸrüne sıkı sıkı sarılmışŸ asmalar, sarmaşŸıklar, karşŸılıyor bizi. KahramanmaraşŸ evlerinin bazıları belediye tarafından restore edilerek gelecek kuşŸaklara taşŸınmaya çalışŸılmışŸ.
Ara sokaklardan ilerleyip şŸehrin tarihin de simgeleşŸmişŸ sütçü imamının MaraşŸ€™ın kurtuluşŸunda ilk kurşŸunu attığŸı yere gidiyoruz. Süt kadar ak yürekleri ile savaşŸan MaraşŸ halkının yürekli vatan evlatlarında birisi Sütçü imam.
Onun anısına ilk kurşŸunun atıldığŸı  yere çeşŸme yapılmışŸ. DüşŸman askerlerinin vurulduğŸu yere ise bir şŸadırvan kondurulmuşŸ. Bu çeşŸmeler yoldan gelip geçenlere, özgürlüğŸün, bağŸımsızlığŸın, onurun ebediyete kadar su gibi akıp gideceğŸini haykırıyor.
KahramanmaraşŸ€™a varıp da Sütçü İmamın kabrini ziyaret etmemek olmaz. Ulu bir çınarın altında yatan sembol kahramanın öyküsünü de paylaşŸmak gerek.
MaraşŸ birinci dünya savaşŸından sonra Franzsılar tarafından işŸgal edilince, yörede yaşŸayan Ermeniler ayaklanmışŸlar. Fransızlardan aldıkları desteklerle Türklere öldürmeye, taciz etmeye başŸlamışŸlar. Geçimini Sütçülük yaparak sağŸlayan Sütçü İmam yüreğŸinde işŸgalin acısı ile işŸi ile meşŸgul olmaktadır.
Uzunoluk hamamından çıkan 3 kadın ve bohçalarını taşŸıyan bir erkek çocuğŸunu gören Fransız-Ermeni devriyesinden bir asker; €œBurası artık Türk memleketi değŸildir. Fransız müstemlekesinde peçe ile gezilmez!€ diyerek kadınların peçesini zorla açmak istedi. Kadınların feryadına  koşŸan ö‡akmakçı Sait; askerler tarafından şŸehit edilir. Bu olayı gören Sütçü İmam belindeki tabancayı çıkartarak iki ermeni askeri vurur. MaraşŸ€™ın kurtuluşŸunda atılan bu ilk kurşŸun, hürriyetin, özgürlüğŸün kıvılcımı olur. Ve MaraşŸ verdiğŸi mücadele özgürlüğŸüne kavuşŸur. 7 şžubat 1973 te meclis tarafından Kahramanlık unvanı ile ödüllendirilir.
Tarihi MaraşŸ çarşŸılarında, şŸehrin kültürünü de kayıtlara geçiriyoruz. Ceviz işŸlemeciliğŸi, özelikle cevizden yapılan sandıklar  genç kızların çeyizini bekliyor. KöşŸkerçilik, Bakırcılık sanatları hala en orijinal eserleri ile karşŸılıyor bizi pazarlarda.
KahramanmaraşŸ sokaklarında attığŸımız her adımda ruhumuz özgürlük ateşŸi ile tutuşŸurken, şŸehrin tarihi, kültürel mirası içersinde kaybolup gidiyoruz.kmaras4.jpg
Her mevsim serin ve bol oksijenli havasından ciğŸerlerimize kadar çektiğŸimiz şŸehirde güneşŸ başŸını eğŸiyor. Gitme vakti yaklaşŸıyoruz. Gitmenin yoluna koyuluyoruz yavaşŸ yavaşŸ. KahramanmaraşŸ€™a gidip de MaraşŸ Dondurması yemeden olmaz herhalde. şžehrin dışŸında şŸehirler arası yol üzerine kurulmuşŸ MaraşŸ dondurması satan mekanlardan birinde yüreğŸimizin yangınına bir ferahlık olsun diye dondurma yiyoruz. MaraşŸ€™a gidip de eli boşŸ dönmek olmaz her halde, dünyanın en dayanıklı, keçi sütünden yapılan dondurmasından paketlettirip dostlara da dondurma götürüyoruz KahramanmaraşŸ€™tan. Geride tarihi, kültürü, özgürlüğŸü, kahramanlığŸı, yeşŸiller içinde parlayan kahramanlık madalyasını bırakarak€¦

*hasanmahir@hotmail.com

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *