KKTC’de Sürdürülebilir Turizim Yapılabilir mi?

KKTC’de Sürdürülebilir Turizim Yapılabilir mi?

Sürdürülebilir turizm nedir? Sürdürülebilir turizm, doğal kaynakları, sosyal ve kültürel değerleri, çevreyi korumak, yerel halkın ekonomik kalkınmasına destek olmak ve istihdam yaratmak için yapılan bir turizmdir.

Peki, sürdürülebilir turizmin amaçları nelerdir? Sürdürülebilir turizmin, turizmi mevsimlere yaymak, ulaşım olanaklarını kolaylaştırmak, altyapı ve hizmet sorunlarını çözmek, tanıtım amaçlı etkinlikleri artırmak gibi amaçları vardır.

Yazımın başlığında sorduğum sorunun cevabını “KKTC’de sürdürülebilir turizm yapmak zordur” şeklinde verebiliriz. Peki neden? Bu nedenleri size maddeler halinde sıralayarak anlatacağım.

Çünkü;
– KKTC devletinin bir turizm politikası yoktur ve turizme yeterince önem vermemektedir.

– KKTC’de turizm için bir çevre sıkıntısı söz konusudur. Çevre temizliği yeteri kadar yapılmamaktadır. Örneğin; Son iki yıldır Girne belediyesinin yapmış olduğu kazılar çevre kirliliği ve görsel kirlilik yaratmaktadır (Tabi ki belediyeler şehri güzelleştirmek için çalışmalar yapacaklardır. Fakat bu çalışmaların 2 yıl kadar uzatılmamalıdır). Bunun haricinde birçok çevre kirliliği de mevcuttur. Yolda yürürken sıklıkla çöp kutusu bulamazsınız.

– Lapta bölgesine gerekli önemin verilmiyor olmasından dolayı buradaki tesisler işlemez durumdadır.

– Gelen turistlere kalifiye eleman sıkıntısından iyi hizmet verilememektedir.

– KKTC iyi tanıtılamamaktadır ve yurtdışından iyi operatörler ile iş birliği yapılmamaktadır.

– KKTC’de yapılan yatırımlar bölge halkına katkıda bulunmamaktadır. Buna örnek olarak Karpaz bölgesine yapılan yatırımları verebiliriz. Karpaz bölgesine yapılan yatırımların geri dönüşü Türkiye’ye olmaktadır. Çünkü Karpaz’daki yatırımcılar iş gücünü ve kullandıkları malları Türkiye’den getirmektedirler.

– Karpaz bölgesi’nde betonlaşma söz konusudur.

– Yerel ulaşım, su ve elektrik gibi alt yapı sorunları vardır.

– KKTC’de son 4 yılda 5 tane turizm bakanı değişmiştir. 5 tane turizm bakanının değişmesi bize KKTC’de turizmin istikrarsız olduğunu göstermektedir. İstikrar olmayan bir yerde de sürdürülebilir turizmin yapılması çok zordur.

– KKTC devleti reklam ve tanıtım için yeteri kadar bütçe ayırmamaktadır. Örneğin; Yakın geçmişte pegasus hava yolları Almanya’da bir tur operatörüyle anlaşır ve bu tur operatörü tanıtım reklamları için 500.000 euro ister. Pegasus hava yolları bu konuda devletten destek ister fakat devlet bu rakamı tahsis etmez.

Bu sebeplerden dolayı, KKTC’de sürdürülebilir turizm yapılmaya çalışılıyorsa bile yapılamamaktadır.

KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Sayın Hamza Ersan SANER, KKTC için turizm master planının hazır olduğunu ve yıl sonunda meclisten geçirmeye çalışacaklarını söyledi.

4 yıldaki bu 5. Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı bakalım KKTC turizminde neleri değiştirebilecek ya da turizmi ne kadar devlet politikası haline getirebilecek hep birlikte göreceğiz.

KKTC’de 4 yıldır ikamet eden biri olarak ve gözlemlerime dayanarak şahsi fikrimi sizlerle paylaştım. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle…

hayritemur@hotmail.com

Tagged with:

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *