KırşŸehir Müzesi

kirsehir.jpgKırşŸehir müzesinin ilk kuruluşŸ çalışŸması 1936 yılında başŸlamışŸtır. Cumhuriyetle birlikte   yeni müzeler kurulması girişŸimlerinin başŸladığŸı bu dönemde, KırşŸehir’de halkın “Kale” olarak adlandırdığŸı şŸehir merkezindeki kale höyük üzerinde yer alan Alaaddin Camii’ne bir kısım taşŸ eser ve Etnogrofik eserler toplanarak bir müze deposu oluşŸturulmuşŸtur.
1975 yılında KırşŸehir valiliğŸince eski eserlerin korunması ve müze oluşŸturulması için “Eski Eserler Komisyonu” kurulmuşŸ, 1980 yılında KırşŸehir müze MüdürlüğŸüne teslim edilmişŸtir. İlk eser (Sikke) envanter kaydı 1981 yılında yapılmışŸtır. Bu arada müzenin taşŸınmaz eserlerinin tespiti ve tescili amacıyla, arazi çalışŸmaları da başŸlatılmışŸtır.

 1985’de şŸehir merkezindeki İl Kültür ve Turizm müdürlüğŸü binasında 100 m2.lik bir mekanda o yıla dek toplanan eserler sergilenmeye başŸlanmışŸ ve 200 m2.lik bir de depo oluşŸturulmuşŸtur.

1986 yılında Kaman kale Höyük arkeolojik kazısının başŸlatılmasıyla müzenin gelişŸimi hızlanmışŸ ve aynı yıl ilk arkeolojik eser envanterine başŸlanmışŸtır.

1993 yılında müzedeki  eserler KırşŸehir Kültür Merkezindeki deposuna konulmuşŸtur.

KırşŸehir müzesinin  açılma çalışŸmaları 1996 yılında hız kazanmışŸtır. Ziyarete açılan KırşŸehir müze’sinde sikke, Etnografik ve arkeolojik eser olmak üzere 3300’ün üzerinde eser bulunmaktadır. KırşŸehir Müze MüdürlüğŸünün arazi çalışŸmaları sonucunda sonucu 136 adet taşŸınmaz kültür varlığŸı tespit ederek koruma altına almışŸtır.
 

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *